İş Portföy Haftaya Bakış 9-13 Ağustos

09.08.2021 | 09:51
  • Yıllık TÜFE enflasyonu temmuz ayında %17,5’ten %18,95’e yükselerek %19 seviyesindeki politika faizine yaklaştı.
  • Enflasyonun ağustos-eylül arasında yeni bir zirve görerek %19’u aşabileceğini, kasım ayında düşüşe geçebileceğini değerlendiriyoruz. Temmuz ayında Hazine’nin nakit açığı vergi kaymasının da etkisiyle yıllık bazda belirgin şekilde yükseldi. Buna göre 12 ay birikimli bütçe açığının GSYH’ye oranının temmuzda %1,7’den %2,2’ye yükseleceğini hesaplıyoruz.

  • Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre yıl sonu enflasyon beklentisi %15,6’dan %16,3’e ulaşarak Bankanın %14,1’lik yıl sonu tahmininin üzerinde oluştu. Reel efektif döviz kuru temmuz ayında aylık %2,8 artarak şubat ayından bu yana ilk defa değer kazandı.

  • Büyümenin öncüsü JPMorgan küresel bileşik PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) temmuz ayında 0,9 puanlık düşüşle 55,7 oldu.

  • Geçtiğimiz hafta para politikası toplantısını gerçekleştiren İngiltere Merkez Bankası faiz oranlarında ve varlık alım programında değişikliğe gitmedi. Ekonominin faiz artırımını tartışmaya başlayacak şekilde hedeflere ulaştığını düşünen İngiltere Merkez Bankası, ECB ve Fed’den daha önce sıkılaşmaya başlayabilir. ABD’de tarım dışı istihdam beklentiyi aşarak ABD ekonomisinin güçlendiğini ve çalışan bulma konusundaki kısıtların hafiflediğini yansıttı. Ücret artışlarının beklentilerin üzerinde seyretmesi, Fed’in varlık alımında kısıntı konusunda daha erken davranmasına yol açabilir.

  • Bu hafta yurt içinde Merkez Bankası’nın perşembe günü gerçekleştireceği para politikası toplantısında %19 olan politika faizinin sabit kalmasını bekliyoruz. Piyasa beklentisi de aynı yönde bulunuyor. Salı günü işsizlik oranı, perşembe günü sanayi üretim endeksi ve perakende satış hacim endeksi, cuma günü cari denge açıklanacak. Sanayi üretimi için tahminimiz ve piyasa beklentisi haziran ayında endeksin arındırılmamış olarak sırasıyla %22 ve %21,5 yükseliş kaydetmesi yönünde. Haziran ayında cari dengenin aylık 1 milyar dolar açık vermesini ve böylece yıllık bazda iyileşmenin devam etmesini bekliyoruz. Cari denge için piyasa beklentisi de 1,1 milyar dolar açık seviyesinde. Cuma günü piyasa kapanışının ardından Fitch’in kredi notu değerlendirmesi bulunuyor. Türkiye’nin kredi notu yatırım yapılabilir seviyenin 3 kademe altı BB- ve görünümü de durağanda bulunuyor. Tahminimiz ve piyasa beklentisi Fitch’in bir değişiklik yapmaması yönünde bulunuyor. Yurt dışında ABD ve Çin’de TÜFE enflasyonu takip edilecek. ABD’de yıllık TÜFE enflasyonunun temmuz ayında %5,4’ten %5,3’e, Çin’de ise %1,1’den %0,8’e gerilemesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Videolar

X