İş Portföy Haftaya Bakış 6-10 Eylül

06.09.2021 | 09:23
  • Büyüme rekor kırarken, enflasyonda yön yukarı
  • Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte yıllık %21,7 ile rekor seviyede büyüme kaydetti. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış büyüme de çeyreklik %0,9 ile kısa vadeli eğilim için olumlu sinyal verirken, üçüncü çeyreğe dair göstergeler ekonomik aktivitede güçlü görünümün sürdüğüne işaret ediyor. Ağustos ayında yıllık TÜFE enflasyonu düşüş beklentilerinin aksine %18,95’ten %19,25’e çıktı ve %19 seviyesindeki politika faizini aştı. Enflasyondaki yükselişte gıda fiyatları önemli rol oynarken, yıllık olarak çekirdek enflasyon ve gıda dışı enflasyonda düşüş gözlendi. Yıllık enflasyonun eylül-ekim aylarında yüksek seyredeceğini, kasım-aralık döneminde ise düşüşe geçeceğini değerlendiriyoruz.
  • Büyümenin öncü göstergesi küresel bileşik PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) ağustos ayında 3,2 puanlık gerileme ile 52,6’ya düşerek ekonomik aktivitenin hız kaybettiğini yansıttı.
  • ABD’de tarım dışı istihdam ağustos ayında beklentilerin oldukça altında kalarak delta varyantının ABD ekonomisi üzerinde etkili olduğunu gösterdi. Fed’in varlık alımlarında kısıntı duyurusunu eylül ayında yapması beklenirken, veri sonrası beklentiler bir miktar ötelenebilir.
  • Yurt içinde pazartesi günü reel efektif döviz kuru, salı günü Hazine’nin nakit dengesi ve cuma günü işsizlik oranı açıklanacak. Bunlara ek olarak Hazine’nin ihaleleri takip edilecek. Yurt dışında Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikası toplantısı yapılacak. ECB’nin pandemi acil varlık alım programı altında yaptığı alımları azaltma yönünde sinyal verebileceğine dair beklentiler bulunuyor. Çin’de ise yıllık TÜFE enflasyonun %1’de sabit kalması bekleniyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Videolar

X