İş Portföy Haftaya Bakış 5-9 Temmuz

05.07.2021 | 09:16

Ankara’nın mutfak enflasyonunu yansıtan Türk-İş açlık endeksi ve İstanbul enflasyonu için gösterge olan İTO fiyat endeksinin gıda alt kalemi TÜFE gıda enflasyonu için olumsuz sinyal verdi.

İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) haziran ayında büyüme ve daralmayı ayıran eşik değerin üzerine çıktı ve 51,3 oldu. 15 Haziran’da 2,5 milyar dolarlık uluslararası sukuk ihracı yapan Hazine, ay sonunda 2027 vadeli 1,5 milyar euroluk tahvil ihracı gerçekleştirdi. Bu yıl için belirlenen 10 milyar dolarlık dış borçlanma hedefinin 7,8 milyar dolarına şimdiden ulaşıldı.

Hafta içinde Merkez Bankası ve BDDK TL açısından sıkılaştırıcı yönde bir dizi tedbir açıkladı. Merkez Bankası sistemden 2,7 milyar dolarlık döviz ve 13,2 milyar TL’lik TL likiditesini çekecek şekilde bir zorunlu karşılık ayarlamasına giderken, ayrıca bankaların mevduat kompozisyonunda TL ağırlığını artırmayı teşvik eden bir düzenleme yaptı. BDDK ise bireysel kredilerde son dönemde görülen hızlanmaya karşı makro ihtiyati tedbir alarak bireysel kredi kartı ve ihtiyaç kredilerinde risk ağırlıklarını artırdı, ayrıca bazı sektörlerde taksit sayısını düşürdü.

JPMorgan küresel imalat PMI haziran ayında 0,5 puanlık sınırlı bir düşüşle 55,5 oldu ve küresel imalat sektörü aktivitesi için güçlü sinyal vermeyi sürdürdü. Japonya ve Çin’de düşüş, Euro Bölgesi’nde yükseliş vardı. PMI verileri tüm bölgelerde tedarik zincirlerindeki sorunların maliyetleri artırdığını gösterdi ve küresel enflasyondaki yükselişin süreceğine işaret etti. ABD’de tarım dışı istihdam artışı beklentilerin üzerinde gerçekleşti ve istihdam piyasasının pandeminin etkilerinden yavaş yavaş kurtulduğunu yansıttı. Ancak artışın işsizlik oranını düşürmeye yetmemesi ABD’de uzun vadeli faizlerin düşmesine neden oldu.

Haftaya yurt içinde yayımlanacak haziran ayı TÜFE enflasyonu için beklentimiz aylık %1,6 olurken, piyasa beklentisi %1,4 seviyesinde bulunuyor. Tahminimiz gerçekleşirse yıllık enflasyon %16,6’dan %17,1’e ulaşacak. Çarşamba günü haziran ayı reel efektif döviz kuru, Hazine’nin nakit dengesi, cuma günü mayıs ayı cari işlemler dengesi açıklanacak. Cari açığın 3,2 milyar dolar olmasını bekliyoruz. Piyasa tahmini 2,9 milyar dolar seviyesinde. Ayrıca TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi yayımlanacak. Yurt dışında haziran ayı final PMI verileri, ABD’de hizmet ISM ve Fed’in son toplantısına ait tutanakları takip edilecek. Küresel bileşik PMI ekonominin haziran ayındaki seyri hakkında fikir verecek. Çin’de ise haziran ayı TÜFE enflasyonu açıklanacak.


İlginizi Çekebilecek Diğer Videolar

X