İş Portföy Haftaya Bakış 4 - 8 Ekim

04.10.2021 | 09:08

Yüksek Küresel Enflasyon Biraz Daha Bizimle


  • Ankara’nın mutfak enflasyonunu gösteren Türk-İş açlık endeksi eylül ayında gıda fiyatlarında geçen yılın aynı ayına göre daha olumsuz bir görünüme işaret ederken, İstanbul enflasyonunu yansıtan İTO endeksi Türk-İş’in aksine geçen seneye göre gıda fiyatları için ılımlı sinyal verdi.
  • Ağustos ayında dış ticaret açığı geçen yılın aynı ayına kıyasla 2 milyar dolarlık düşüşle 4,3 milyar dolar olurken, ihracat ve ithalatta yüksek yıllık artışlar kaydedildi. İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) eylül ayında düşse de ikinci çeyrek ortalamasına göre üçüncü çeyrekte yükseldi ve imalat sektöründe iyileşme sinyali verdi.
  • Hazine Ekonomi Reform Programı kapsamında kamu mali politikası gelişmelerini ve hedeflerini içeren Kamu Maliyesi Raporu’nun ikincisini yayımlarken, 23 milyar TL tutarında kefalet hacmi oluşturulduğunu ve böylece bazı sektörlerdeki işletmelerin destekleneceğini belirtti. Ayrıca enflasyonla mücadeleye destek olmak amacıyla bu yıl 102,6 milyar TL’lik kamu gelirinden vazgeçildiği kaydedildi. 30 Eylül’de son bulması öngörülen TL mevduata stopaj desteği uygulaması 31 Aralık’a kadar uzatıldı ve TL’yi destekleyici bir adım atılmış oldu. Konaklama, yeme-içme, işyeri kiralama gibi bazı hizmetlerde bir süredir uygulanan KDV indirimleri ise uzatılmayarak 30 Eylül’de sona erdi. Bu durumun enflasyona 0,8 puan civarında yukarı yönlü etkisinin olabileceğini tahmin ediyoruz.
  • Fed Başkanı Powell hafta içinde yaptığı sunumda, önümüzdeki dönemde zayıf istihdam piyasasına rağmen artan fiyat baskısı nedeniyle Fed’in faiz artırımına gidebileceğini belirtti.
  • Geçtiğimiz hafta dolar/TL önceki haftaya göre %0,2 geriledi ve 8,86’dan kapandı. 2 yıllık tahvil faizi 40 baz puan yükselerek %18,2 olurken, 10 yıllık tahvil faizi değişim göstermedi ve %18,5 oldu. BIST100 endeksi geçtiğimiz haftaya göre %1,2 yükselerek 1.401’den kapandı.
  • 10 yıllık ABD tahvil faizi haftalık 1,2 baz puanlık yükselişle %1,46 oldu. Euro/dolar paritesi bir önceki haftaya göre %1,1 düşerek 1,15 olurken, S&P500 %2,2 geriledi. 
  • Bu hafta yurt içinde eylül ayı enflasyon verisi en önemli gündem maddesi olacak. Pazartesi günü açıklanacak eylül ayı TÜFE enflasyonunun aylık %1,1 olmasını bekliyoruz. Piyasa beklentisi aylık %1,35 seviyesinde bulunuyor. Beklentimiz gerçekleşirse yıllık enflasyon ağustos ayındaki %19,25 seviyesinden %19,4 seviyesine yükselecek. Çekirdek enflasyonun ise yıllık olarak gerilemesini bekliyoruz. Ayrıca salı günü eylül ayı reel efektif döviz kuru, perşembe günü Hazine’nin nakit dengesi yayımlanacak. Yurt dışında eylül ayı nihai bileşik PMI verileri ekonomik aktivitenin üçüncü çeyrekteki seyrini yansıtacak. Ayrıca ABD’de tarım dışı istihdam değişimi, kasım ayında varlık alımlarını kısmaya hazırlanan Fed’in maksimum istihdam hedefi açısından takip edilecek.

İlginizi Çekebilecek Diğer Videolar

X