İş Portföy Haftaya Bakış 31 Mayıs - 4 Haziran

31.05.2021 | 09:19
  • Dolar/TL tarihi zirvesini gördü
  • Bir kısmında tam kapanma uygulanan mayıs ayında anket bazlı öncü göstergelerden Reel Kesim Güven Endeksi, Kapasite Kullanım Oranı ile perakende ticaret ve hizmete dair sektörel güven endeksleri gerileyerek ekonomik aktivitede güç kaybı sinyali verdi. 
  • Nisan ayında dış ticaret açığı yıllık 1,5 milyar dolarlık düşüşle 3,1 milyar dolar olurken, baz etkisi desteğiyle ihracat ve ithalatta keskin artışlar yaşandı. Altın ithalatında yıllık bazdaki düşüşün devam etmesi dış ticaret dengesi açısından olumluydu. Mayıs ayında Hazine toplam 40,7 milyar TL’lik iç borçlanma gerçekleştirerek hedefinin 3,3 milyar TL altında kalırken, iç borç çevirme oranı %74,9 ile görece düşük bir seviyede oluştu.
  • Fed’in favori enflasyon göstergesi olan yıllık çekirdek PCE enflasyonu mart ayındaki %1,8’den nisan ayında %3,1 ile 1992’den beri en yüksek seviyeye ulaştı. Fed yetkilileri enflasyondaki yükselişin büyük ölçüde geçici olacağına yönelik söylemlerini yineledi. Ancak, varlık alımlarında kısıntıya başlama konusunun Fed üyelerinin konuşmalarında yer bulmaya başladığı gözlemlendi.
  • Yurt içinde pazartesi günü açıklanacak büyüme verisi ile perşembe günü açıklanacak tüketici fiyat endeksi haftanın önemli gündem maddelerinden olacak. Geçen yılın son çeyreğinde yıllık %5,9 büyüyen Türkiye ekonomisinin ilk çeyrekte %7 büyümesini bekliyoruz. Piyasa beklentisi Foreks anketine göre %6,5, Reuters anketine göre ise %6,7 seviyesinde. Tüketici fiyat endeksi için tahminimiz ve piyasa beklentisi aylık sırasıyla %1,2 ve %1,5 artış olması yönünde. Tahminimizin gerçekleşmesi halinde nisan ayında %17,14 olan yıllık enflasyon mayıs ayında %16,95’e gerileyecek. Ankara’nın mutfak enflasyonunu yansıtan Türk-İş açlık endeksi gıda fiyatları için geçtiğimiz yıldan daha ılımlı bir artışa işaret ederek, tahminimizle uyumlu bir görünüm sundu. Salı günü sanayi sektörü için önemli bir öncü gösterge olan mayıs ayı imalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) ve İstanbul enflasyonunu yansıtan İTO endeksi, çarşamba günü mayıs ayı öncü dış ticaret verileri ve cuma günü reel efektif döviz kuru açıklanacak. Cuma günü ayrıca kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in kredi notu değerlendirmesi bekleniyor. Ayrıca pazartesi günü yapılması beklenen Kabine Toplantısı’nda kontrollü normalleşmenin 2. kademesine dair açıklamalar yapılabilir. Yurt dışında mayıs ayı nihai PMI verileri takip edilecek. Öncü veriler bileşik PMI’ın Euro Bölgesi ve ABD’de yükseleceğini, Japonya’da gerileyeceğini gösteriyor. ABD’de ayrıca tarım dışı istihdam verisi önemli olurken, OPEC+’ın toplantısı da takip edilecek. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Videolar

X