İş Portföy Haftaya Bakış 31 Ağustos - 3 Eylül

31.08.2021 | 09:12
 • Yıllık enflasyonda gerileme bekleniyor
 • Ağustos ayına dair anket bazlı verilerden Reel Kesim Güven Endeksi, Kapasite Kullanım Oranı ile imalat dışı sektörlere ait güven endeksleri yükselerek ekonomik aktivitede güçlenme sinyali verdi.
 • Hazine’den yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz hafta pazartesi günü IMF Türkiye’ye 6,3 milyar dolarlık Özel Çekme Hakkı (SDR) tahsisatı gerçekleştirdi. Bu tahsisatla birlikte brüt rezervlerde artış olacak ancak IMF yükümlülüklerinin çıkarıldığı net rezervlerde bir yükseliş olmayacak. SDR Hazine’nin TCMB nezdinde tuttuğu kamu mevduatından görülebilecek.
 • Ağustos ayına dair öncü bileşik PMI’lar (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) ABD, Euro Bölgesi ve Japonya’da gerileyerek ekonomik aktivitenin bir miktar hız kaybettiğini yansıttı.
 • Fed Başkanı Powell, Jackson Hole Sempozyumu’ndaki konuşmasında varlık alımında kısıntının bu yıl içinde yapılabileceğini belirtti. Powell’ın konuşması enflasyonun geçici olacağına dair yorumları nedeniyle piyasa tarafından güvercin algılandı.
 • Yurt içinde çarşamba günü açıklanacak büyüme verisi ile cuma günü açıklanacak tüketici fiyat endeksi haftanın önemli gündem maddelerinden olacak. İlk çeyrekte yıllık %7 büyüyen Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekte %23 büyümesini bekliyoruz. Piyasa beklentisi Foreks anketine göre %22, Reuters anketine göre ise %21,7 seviyesinde. Tüketici fiyat endeksi için tahminimiz ve piyasa beklentisi aylık sırasıyla %0,6 ve %0,65 artış olması yönünde. Tahminimizin gerçekleşmesi halinde temmuz ayında %18,95 olan yıllık TÜFE enflasyonu ağustos ayında %18,64’e gerileyecek. Ankara’nın mutfak enflasyonunu yansıtan Türk-İş açlık endeksi gıda fiyatları için geçtiğimiz yıldan daha olumsuz bir seyre işaret ederek, gıda tahminimizle uyumlu bir görünüm sundu. Salı günü temmuz ayı dış ticaret istatistikleri, çarşamba günü sanayi sektörü için önemli bir öncü gösterge olan ağustos ayı imalat PMI ve İstanbul enflasyonunu yansıtan İTO endeksi, perşembe günü ağustos ayı öncü dış ticaret verileri açıklanacak. Yurt dışında ağustos ayı nihai PMI verileri küresel büyümenin üçüncü çeyrekteki gidişatı hakkında fikir verecek. Öncü veriler bileşik PMI’ın ABD, Euro Bölgesi ve Japonya’da gerileyeceğine işaret ediyor. ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdamda ağustos ayında 665 bin kişilik artış bekleniyor.  

İlginizi Çekebilecek Diğer Videolar

İş Portföy Haftaya Bakış 17 - 21 Ocak 2022

Merkez Bankası’nın Faizi Sabit Tutmasını Bekliyoruz


 • Geçtiğimiz yılın kasım ayında sanayi üretimi yıllık %14,7, tüketim için önemli bir gösterge olan perakende satış hacim endeksi %17,7 artarken, iki veri de ekim ayına kıyasla hızlandı. 2021 yılının son çeyreğinde büyüme momentumunun güçlü olduğunu ve yılın tamamında büyümenin %10’u aşmış olduğunu değerlendiriyoruz. 
 • 2021 yılının Kasım ayında cari açık yıldan yıla 0,9 milyar dolar düşerek 2,7 milyar dolar oldu. 14,3 milyar dolara gerileyen 12 aylık cari açığın aralık ayında bir miktar yükselebileceğini değerlendiriyoruz.
 • Merkez Bankası’nın derlediği Piyasa Katılımcıları Anketi’nde enflasyon beklentilerinde yükseliş devam ederken, bu yıl sonu enflasyon beklentisi %25,4 oldu. Otomobilde ÖTV oranları ve bu oranlara denk gelen eşik değerlerde güncellemeye gidildi. Bu düzenlemenin TÜFE’yi 0,2 puan aşağı yönlü etkileyebileceğini değerlendiriyoruz.
 • Hazine ve Maliye Bakanlığı kur korumalı mevduat sistemine geçişin 131 milyar TL’yi aştığını açıklarken, bu tutarın %15’inin döviz mevduatların bozulmasıyla oluştuğu ifade edildi.
 • ABD’de yıllık TÜFE enflasyonu aralık ayında beklentilerle uyumlu şekilde %6,8’den %7’ye çıkarak son 40 yılın en yüksek seviyesinde oluştu. Geçtiğimiz hafta Fed üyelerinden gelen açıklamalar mart ayında 25 baz puanlık faiz artırımı olasılığını artırırken, Fed’in aynı zamanda bilanço küçültmeyi tartışmaya başlamasıyla uzun vadeli ABD tahvil faizleri yükseliyor.
 • Yurt içinde perşembe günü Merkez Bankası’nın PPK toplantısında %14 olan politika faizinin piyasa beklentisiyle uyumlu şekilde sabit kalmasını bekliyoruz. Pazartesi günü aralık ayı merkezi yönetim bütçesi ve cuma günü de TÜİK Tüketici Güven Endeksi açıklanacak. Hazine’nin nakit denge verilerini kullanarak yaptığımız hesaplama 12 aylık bütçe açığının GSYH’ye oranla aralık ayında %1,3’ten %2’ye yükseleceğini gösteriyor. Tahminimizin gerçekleşmesi halinde 2021 yılının tamamındaki bütçe açığı Orta Vadeli Program’da belirlenen resmi tahmin olan %3,5’in belirgin şekilde altında gerçekleşecek. Yurt dışında Japonya Merkez Bankası’nın toplantısı, Çin’de geçtiğimiz yılın son çeyreğine dair büyüme ile Euro Bölgesi ve Japonya’da TÜFE verileri izlenecek. Japonya Merkez Bankası’nın para politikasında değişiklik yapması beklenmiyor ancak bankanın ekonomik görünüme ilişkin değerlendirmeleri önemli olacak. Euro Bölgesi’nde aralık ayında yıllık TÜFE enflasyonun %4,9’dan %5’e yükselmesi bekleniyor.
17.01.2022
İş Portföy Haftaya Bakış 10 - 14 Ocak

Enflasyon Önümüzdeki Dönemde %40’ı Aşabilir


 • Aralık ayında yıllık TÜFE enflasyonu %21,3’ten %36,1’e yükselirken, TL’deki değer kaybıyla birlikte fiyat artışları genele yayıldı. Enflasyonun yılın ilk yarısında %40’ı aşabileceğini ve yıl boyunca yüksek seyrederek, ancak aralık ayında lehte baz etkisi ile düşeceğini değerlendiriyoruz. Geçtiğimiz hafta yapılan bir düzenleme ile Merkez Bankası’nın ihracat bedellerinin %25’ini satın alacağı açıklanırken, karar Banka’nın döviz alımı yapacak olması nedeniyle net ve brüt rezervini yukarı yönlü etkileyecektir. Merkez Bankası aralık ayında BOTAŞ’a 3,4 milyar dolar ile rekor seviyede döviz satışı yaparken, aralık ayındaki doğrudan döviz satım müdahalelerinin de toplam 7,3 milyar dolar olduğu açıklandı.
 • Aralık ayında reel efektif döviz kuru aylık %11,7 değer kaybederek tarihi düşük seviyesine indi.
 • Hazine’nin nakit açığı 2020 yılının aralık ayındaki 46,8 milyar TL’den Aralık 2021’de 92,1 milyar TL’ye yükselirken; nakit denge verilerini kullanarak yaptığımız hesaplama 12 aylık bütçe açığının GSYH’ye oranla aralık ayında %1,3’ten %2’ye yükseleceğini gösteriyor.
 • Büyümenin öncüsü olan küresel bileşik PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) hizmet sektöründeki zayıflık nedeniyle aralık ayında bir önceki aya göre 0,5 puan gerileyerek 54,3 değerini aldı. Fed toplantısının tutanakları faiz artışının öngörülenden daha erken ve daha hızlı şekilde gerçekleşebileceğine işaret ederken, piyasa göstergelerine göre ilk artırımın mayıs toplantısında yapılması bekleniyor.
 • Yurt içinde pazartesi günü kasım ayı işsizlik oranı, salı günü cari denge, perşembe günü sanayi üretim endeksi ile perakende satış hacim endeksi ve cuma günü Merkez Bankası tarafından derlenen Piyasa Katılımcıları Anketi takip edilecek. 2020 yılının kasım ayında 3,6 milyar dolar açık veren cari dengenin 2021 yılının aynı ayında piyasa beklentisiyle uyumlu şekilde 2,2 milyar dolar açık vermesini ve 12 aylık cari açıktaki düşüşün devam etmesini bekliyoruz. Sanayi üretiminin arındırılmamış olarak yıllık %9,5 büyümesini bekliyoruz. Bu veri için piyasa beklentisi %10,25’lik artış yönünde. Ayrıca, Hazine’nin iç borçlanma programı kapsamında gerçekleştireceği dört adet ihraç takip edilecek. Yurt dışında Çin ve ABD’de TÜFE verileri açıklanacak. ABD’de yıllık TÜFE enflasyonunun aralık ayında %6,8’den %7,1’e yükselmesi bekleniyor. Ayrıca salı günü Fed Başkanı Powell Senato’ya sunum yapacak.


10.01.2022
İş Portföy Sağlık Şirketleri Karma Fonu - IKL

Yerli ve yabancı sağlık şirketlerine yatırım yapmak artık çok kolay!


Teknolojik gelişmeler ışığında hızla ilerleme kaydeden sağlık sektörü, her kademesine yansıyan yenilikçi uygulamalarıyla yaşam süresini ve kalitesini iyileştirerek insan hayatına umut veriyor. Dijital klinik uygulamaları, robo cerrahi , büyük veri işleme yöntemleri ve daha birçok yenilik sayesinde sağlık ekosisteminin ufku açılırken, sektörün ekonomiden aldığı payda giderek artıyor.


IKL - İş Portföy Sağlık Şirketleri Karma Fonu, toplam değerinin en az %80’i, devamlı olarak, sağlık sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin ve/veya bu alanlarda faaliyet gösteren şirketlerin hizmet ve servis sağlayıcısı olan yerli ve yabancı şirketlerin sermaye piyasası araçlarına yatırım yapmaktadır. 


Fon, dijitalleşme ile sınırların kaldırıldığı ve potansiyelinin her geçen gün arttığı sağlık sektörü ile yatırımcılarını buluşturma imkanı sunmaktadır.

04.01.2022
İş Portföy Haftaya Bakış 3 - 7 Ocak 2022

Yeni Yıl Zamlarıyla Birlikte, Enflasyon Kısa Vadede %30’u Aşabilir


 • Merkez Bankası DTH’tan vadeli TL mevduata dönüşüm oranı yüksek olan bankalara TL cinsi mevduat yükümlülüğü için tesis ettikleri zorunlu karşılıklara daha yüksek faiz ödeyeceğini açıkladı. Ayrıca, döviz tevdiat hesabından vadeli TL mevduata geçilmesi halinde kur farkının Merkez Bankası tarafından hesap sahibine ödendiği mekanizma altın cinsi mevduat hesaplarını da kapsayacak şekilde genişletildi. TCMB ayrıca geçtiğimiz hafta TL uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine yeniden başladı. En son Aralık 2018’de yapılan bu ihaleler ile reel sektörün döviz kuru riskini etkin olarak yönetmesi hedeflenirken, ihalelerin Merkez Bankası’nın rezervleri üzerinde bir etkisi olmuyor.
 • Kasım ayında dış ticaret açığı yıllık 0,3 milyar dolar artışla 5,4 milyar dolar olurken, kasım ve aralık aylarında 12 ay birikimli cari açıktaki düşüşün devam edeceğini hesaplıyoruz. Yılbaşında elektrik, doğalgaz, köprü geçişi, ulaştırma gibi birçok mal ve hizmete zam gelirken, bu zamların 2022 yılı TÜFE enflasyonuna 4 puanlık yukarı yönlü etkisinin olacağını hesaplıyoruz.
 • Yurt içinde pazartesi günü açıklanacak tüketici fiyat endeksinin aylık %8,7 artış göstermesini bekliyoruz. Tahminimizin gerçekleşmesi halinde yıllık TÜFE enflasyonu kasım ayındaki %21,3’ten aralık ayında %30,2’ye yükselecek. Piyasa beklentisi ise aylık %8,1 artış yönünde. Ankara’nın mutfak enflasyonu Türk-İş ve İstanbul enflasyonu İTO Endeksi’nin gıda alt kalemleri aralık ayında gıda fiyatlarında keskin artışa işaret etti. Bu hafta açıklanacak diğer veriler aralık ayı imalat PMI, geçici dış ticaret verileri, reel efektif döviz kuru ve Hazine’nin nakit dengesi. Yurt dışında aralık ayı nihai PMI verileri küresel büyümenin 2021 yılının son ayındaki gidişatı hakkında fikir verecek. Öncü verilere göre bileşik PMI Japonya, Euro Bölgesi ve ABD’de geriledi ancak büyüme bölgesinde kaldı. ABD’de tarım dışı istihdamda aralık ayında 400 bin kişilik artış bekleniyor. Ayrıca aralık ayında yapılan Fed toplantısının tutanakları yayımlanacak.


30.12.2021
İş Portföy Haftaya Bakış 27 - 31 Aralık

Türk Lirası’nı Desteklemek İçin Bir Dizi Adım Atıldı


 • Geçtiğimiz hafta TL tasarrufların artması ve döviz tevdiat hesaplarından TL’ye dönüşün desteklenmesine yönelik adımlar atıldı. Yurt içinde yerleşik gerçek kişilerin yararlanabileceği Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat’ta eğer vadede kur getirisi TL mevduat faizinin üzerinde olursa, aradaki fark Hazine tarafından ödenecek. Merkez Bankası’nın bir kerelik tanıdığı hakta ise DTH hesaplarının TL vadeli hesaba dönüşmesi halinde, bu hesaba işleyecek olan faiz ile vade sonundaki kur değişim oranı kıyaslanarak bu ikisi içinde yüksek olan oran üzerinden hesap sahibine ödeme yapılacak. Aradaki farkı Merkez Bankası karşılayacak. Hazine’ye maliyet getirebilecek bu düzenlemeler Merkez Bankası’nın rezervlerini arttırabilecektir. Diğer yandan, kur riskinin kamu üzerine geçmesine neden olabilecektir. Bu düzenlemelerin her ne kadar negatif reel faizden kaynaklanan dolarizasyon eğilimine kesin çözüm olmayacaksa da yurt içi yerleşiklerin döviz talebini bir süre ertelemek adına bir pencere açtığını değerlendiriyoruz.
 • Merkez Bankası 1 ve 3 Aralık’ta yapılan müdahale miktarını 1,3 milyar dolar olarak resmen açıklarken, aralık ayının tamamındaki döviz müdahalesinin yaklaşık 14,8 milyar dolara ulaşmış olduğunu hesaplıyoruz.
 • Fed’in favori enflasyon göstergesi çekirdek PCE enflasyonu kasım ayında yıllık olarak %4,1’den %4,7’ye yükselerek beklentiyi belirgin şekilde aştı.
 • Yurt içinde pazartesi günü sanayi sektörü için önemli göstergelerden olan Reel Kesim Güven Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı ile Ankara’nın mutfak enflasyonunu yansıtan Türk-İş açlık endeksi, cuma günü de kasım ayı dış ticaret açığı takip edilecek. Kasım ayında dış ticaret açığının yıllık 0,2 milyar dolar yükselerek 5,3 milyar dolar olacağını tahmin ediyoruz. Yurt dışında ise Çin’de PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verileri takip edilecek.


27.12.2021
İş Portföy Haftaya Bakış 20 - 24 Aralık

Asgari Ücret Büyümeyi Yukarı Çekerken, Enflasyonu Yükseltebilir


 • Merkez Bankası politika faizini piyasa beklentisi ile uyumlu şekilde 1 puan indirdi ve %14’e çekti. Banka 2022 yılının ilk çeyreğinde faizin sabit tutulacağı yönünde sinyal verirken, bu dönemde politika çerçevesinin gözden geçirileceğini belirtti.
 • Ekim ayında sanayi üretimi arındırılmamış olarak yıllık %5,4, tüketim harcamaları için önemli bir gösterge olan perakende satış hacim endeksi de yıllık %13,7 arttı.
 • Bu yılın tamamında GSYH büyümesinin %11’e yakın bir seviyede gerçekleşebileceğini değerlendiriyoruz. Ekim ayında 3,2 milyar dolar cari fazla verildi ve 12 aylık cari açık 15,4 milyar dolara geriledi.
 • Geçtiğimiz hafta asgari ücret artışı %50 olarak belirlendi ve 2022 yılı için net asgari ücret 4.253 TL oldu. Enflasyonun yılı %26 seviyelerinde tamamlaması mümkün görünürken, asgari ücrete enflasyonun belirgin şekilde üzerinde yapılan artışın harcanabilir gelir yoluyla büyümeye yukarı yönlü etkisi olabileceğini, ancak aynı zamanda enflasyonu 4 puan kadar yükseltebileceğini tahmin ediyoruz. Ayrıca asgari ücretten alınan gelir ve damga vergisinin kaldırılması bütçe için ilave maliyet yaratabilir.
 • Fed beklentilerle uyumlu şekilde varlık alım programında kısıntıyı hızlandırırken, programın Mart 2022’de sonlanabileceğini açıkladı.
 • Avrupa Merkez Bankası pandemi kapsamındaki varlık alımlarının önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde bir miktar yavaşlayacağını açıkladı. İngiltere Merkez Bankası politika faizini sürpriz şekilde 15 baz puan artırarak %0,25’e yükseltti. Japonya Merkez Bankası ise güvercin bir duruş sergiledi ve diğer gelişmiş ülke merkez bankalarından ayrıştı.
 • Yurt içinde salı günü TÜİK Tüketici Güven Endeksi ve perşembe günü geçtiğimiz hafta yapılan PPK toplantısının özetleri takip edilecek. Yurt dışında ABD’de büyüme, Fed’in favori enflasyon göstergesi çekirdek PCE enflasyonu ve Japonya’da TÜFE verisi takip edilecek. Kasım ayında ABD’de yıllık çekirdek PCE enflasyonunun %4,1’den %4,5’e yükselmesi bekleniyor.
20.12.2021
İş Portföy Haftaya Bakış 6 - 10 Aralık

Son Üç Yılın Zirvesine Çıkan Enflasyonda Yükselişin Sürmesi Bekleniyor


 • Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte yıllık %7,4 büyürken, çeyreklik büyüme oranı %2,7 ile ana eğilimin güçlü olduğuna işaret etti.
 • Kasım ayında yıllık TÜFE enflasyonu %19,9’dan %21,3’e çıkarken, oynaklık gösteren kalemlerin dışlandığı çekirdek C enflasyonu, gıda dışı ve gıda ve enerjiyi hariç tutarak hesapladığımız alternatif göstergelerin yıllık seviyeleri de kasım ayında bir önceki aya kıyasla yükseldi. Yıllık enflasyonun TL’de değer kaybının etkisiyle aralık ayında yükselişini sürdürerek önümüzdeki yılın ilk yarısında %25’i aşabileceğini değerleniyoruz.
 • Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, takvim dışı yaptığı bir değerlendirmeyle Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin üç kademe altı BB-‘de teyit ederken, not görünümünü durağandan negatife çekti. Karara gerekçe olarak Merkez Bankası’nın para politikasında erken gevşemeye gitmesi ve ilave faiz indirim beklentisi gösterildi. Moody’s ise kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin beş kademe altı B2’de ve görünümü negatifte korurken, politika belirsizliğine dikkat çekti.
 • Küresel büyümenin öncüsü küresel bileşik PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) kasım ayında 54,5’ten 54,8’e yükseldi.
 • Fed Başkanı Powell yüksek enflasyon riskinin arttığını ve Fed’in de buna karşılık olarak varlık alım programını daha erken sonlandırmayı değerlendirebileceğini belirtti.
 • Fed Başkanı Powell’ın konuşmasında enflasyondaki yükselişi “geçici” olarak tanımlamanın artık doğru olmadığını kaydetmesi önemli olurken, piyasa göstergeleri Fed’in 2022’de iki faiz artırımı yapmasını fiyatlıyor.
 • Yurt içinde pazartesi günü reel efektif döviz kuru, salı günü Hazine’nin nakit dengesi, cuma günü ise işsizlik oranı ve Merkez Bankası tarafından derlenen Piyasa Katılımcıları Anketi takip edilecek. Yurt dışında ise ABD ve Çin’de TÜFE verisi takip edilecek. ABD’de kasım ayında yıllık TÜFE enflasyonunun %6,2’den %6,8’e yükselmesi bekleniyor. Bunlara ek olarak Güney Afrika’da keşfedilen Omicron varyantına yönelik haber akışı piyasaların odağında olacak.


06.12.2021
İş Portföy Yenilenebilir Enerji Karma Fon

Temiz enerjiye yatırım yapmak artık çok kolay!


Küresel ısınmayı artıran enerji kaynaklarının yerini almaya başlayan yenilenebilir enerjinin elektrik üretimindeki payı her geçen yıl artmaktadır. 2015 Paris Anlaşması gibi uluslararası mutabakatlar, düşen maliyetler ve teşvikler sayesinde kullanımı hızla artan güneş, rüzgar ve jeotermal gibi sürdürülebilir temiz enerji kaynakları yüksek büyüme potansiyeli ile anlamlı bir yatırım değeri sunuyor. 


J.P. Morgan Asset Management danışmanlığıyla hayata geçirilen IKP-İş Portföy Yenilenebilir Enerji Karma Fon, rüzgar ve güneş gibi temiz enerji alanında faaliyet gösteren yerli ve yabancı şirketlere yatırım yapmaktadır.


Temiz enerji sürdürülebilirlik temasında kritik bir öneme sahip olup, fon yatırımcılara bu önemli temanın sunduğu potansiyele ortak olma imkânı sunmaktadır. 


03.12.2021
X