İş Portföy Haftaya Bakış 31 Ağustos - 3 Eylül

31.08.2021 | 09:12
  • Yıllık enflasyonda gerileme bekleniyor
  • Ağustos ayına dair anket bazlı verilerden Reel Kesim Güven Endeksi, Kapasite Kullanım Oranı ile imalat dışı sektörlere ait güven endeksleri yükselerek ekonomik aktivitede güçlenme sinyali verdi.
  • Hazine’den yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz hafta pazartesi günü IMF Türkiye’ye 6,3 milyar dolarlık Özel Çekme Hakkı (SDR) tahsisatı gerçekleştirdi. Bu tahsisatla birlikte brüt rezervlerde artış olacak ancak IMF yükümlülüklerinin çıkarıldığı net rezervlerde bir yükseliş olmayacak. SDR Hazine’nin TCMB nezdinde tuttuğu kamu mevduatından görülebilecek.
  • Ağustos ayına dair öncü bileşik PMI’lar (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) ABD, Euro Bölgesi ve Japonya’da gerileyerek ekonomik aktivitenin bir miktar hız kaybettiğini yansıttı.
  • Fed Başkanı Powell, Jackson Hole Sempozyumu’ndaki konuşmasında varlık alımında kısıntının bu yıl içinde yapılabileceğini belirtti. Powell’ın konuşması enflasyonun geçici olacağına dair yorumları nedeniyle piyasa tarafından güvercin algılandı.
  • Yurt içinde çarşamba günü açıklanacak büyüme verisi ile cuma günü açıklanacak tüketici fiyat endeksi haftanın önemli gündem maddelerinden olacak. İlk çeyrekte yıllık %7 büyüyen Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekte %23 büyümesini bekliyoruz. Piyasa beklentisi Foreks anketine göre %22, Reuters anketine göre ise %21,7 seviyesinde. Tüketici fiyat endeksi için tahminimiz ve piyasa beklentisi aylık sırasıyla %0,6 ve %0,65 artış olması yönünde. Tahminimizin gerçekleşmesi halinde temmuz ayında %18,95 olan yıllık TÜFE enflasyonu ağustos ayında %18,64’e gerileyecek. Ankara’nın mutfak enflasyonunu yansıtan Türk-İş açlık endeksi gıda fiyatları için geçtiğimiz yıldan daha olumsuz bir seyre işaret ederek, gıda tahminimizle uyumlu bir görünüm sundu. Salı günü temmuz ayı dış ticaret istatistikleri, çarşamba günü sanayi sektörü için önemli bir öncü gösterge olan ağustos ayı imalat PMI ve İstanbul enflasyonunu yansıtan İTO endeksi, perşembe günü ağustos ayı öncü dış ticaret verileri açıklanacak. Yurt dışında ağustos ayı nihai PMI verileri küresel büyümenin üçüncü çeyrekteki gidişatı hakkında fikir verecek. Öncü veriler bileşik PMI’ın ABD, Euro Bölgesi ve Japonya’da gerileyeceğine işaret ediyor. ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdamda ağustos ayında 665 bin kişilik artış bekleniyor.  

İlginizi Çekebilecek Diğer Videolar

X