İş Portföy Haftaya Bakış 28 Haziran - 2 Temmuz

28.06.2021 | 10:31
  • Mevsimsellikten arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı ile imalat dışı sektörlerden hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endeksleri, normalleşmenin etkisiyle haziran ayında yükselerek ekonomik aktivitede güçlenme sinyali verdi.
  • Haziran ayı PPK toplantısı özetlerinde önümüzdeki dönemde enflasyonun emtia fiyatları başta olmak üzere arz ve talep yönlü çeşitli unsurların etkisiyle oynak bir seyir izlemesinin beklendiği belirtildi. Merkez Bankası Başkanı TCMB’nin yeni swap anlaşmaları yapacağını duyururken, bazı Asya ülkeleri ile yeni anlaşma yapılacağı ve Katar Merkez Bankası ile var olan anlaşmanın miktarının artırılabileceği basında yer aldı.
  • Türkiye’de 1 Temmuz’dan itibaren Mart 2020’den bu yana uygulanan pandemi tedbirlerinin sonlandırılmasına karar verilirken, son dönemde belirgin şekilde hızlanan aşılamayla birlikte yurt içinde 2 doz aşılanan kişi sayısı nüfusun %17,8’ine ulaştı. Bununla birlikte yurt içinde de görülen yeni varyant virüs ekonomik aktivite üzerinde aşağı yönlü risk unsuru olabilecek faktörler arasında yer aldı.
  • Geçtiğimiz hafta Fed Başkanı Powell, Temsilciler Meclisi’ndeki sunumunda geçici etkiler zayıfladığında enflasyonun gerileyeceğini ve yüksek enflasyon endişesi nedeniyle faizleri artırmayacağını belirtti.
  • Fed’in favori göstergesi yıllık çekirdek PCE enflasyonu mayıs ayında %3,1’den %3,4’e yükseldi.
  • Küresel ekonomik aktiviteye dair göstergelerden öncü PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verileri açıklandı. Japonya’da daralma bölgesinde bulunan bileşik PMI gerilerken, Euro Bölgesi’nde büyüme bölgesindeki PMI yükseldi, ABD’de ise geriledi ancak büyümeyi yansıtmaya devam etti.
  • Bu hafta yurt içinde Ankara’nın mutfak enflasyonunu yansıtan Türk-İş açlık endeksi ve İstanbul enflasyonunu yansıtan İTO endeksi takip edilecek. Ayrıca, haziran ayı imalat PMI, mayıs ayı resmi dış ticaret ile haziran ayı geçici dış ticaret verileri açıklanacak. Mayıs ayında dış ticaret açığının yıllık 0,7 milyar dolar yükselerek 4,1 milyar dolar olacağını hesaplıyoruz. Yurt dışında nihai imalat PMI ve ardından küresel imalat PMI verisi takip edilecek. ABD’de tarım dışı istihdamda aylık 675 bin kişilik artış beklenirken, veri pandeminin işgücü piyasasına yansımalarının sürüp sürmediğinin görülmesi için önemli olacak. OPEC+ toplantısında ise ağustos ayından itibaren petrol üretim kesintilerinin hafifletilmesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Videolar

X