İş Portföy Haftaya Bakış 27 Eylül - 1 Ekim

27.09.2021 | 09:08

Şahinleşen Fed’e Karşın, TCMB’den Faiz İndirimi

  • Merkez Bankası PPK toplantısında beklentimizle uyumlu şekilde politika faizini 100 baz puan indirerek %18’e çekti. İndirim kararına gerekçe olarak enflasyondaki yükselişin geçici unsurlardan kaynaklanması ve parasal sıkılaşmanın ticari kredilerde öngörülenin üzerinde daralma yaratması gösterildi.
  • Banka’nın çekirdek enflasyon göstergelerine vurgu yapmasının ve enflasyondaki yükselişi geçici gördüğüne dair söyleminin, önümüzdeki dönemde faiz indirimlerinin devam etmesi olasılığını artırdığını değerlendiriyoruz. Eylül ayına dair anket bazlı verilerden Reel Kesim Güven Endeksi, Kapasite Kullanım Oranı ile imalat dışı sektörlere ait Hizmet Sektörü ve Perakende Ticaret Güven Endeksi yükselerek ekonomik aktivitenin üçüncü çeyrekte gücünü koruduğu gösterdi.
  • Hazine eylül ayında 35,9 milyar TL’lik iç borçlanma yaptı ve borçlanma hedefinin 4,1 milyar TL altında kaldı.
  • Fed varlık alımında kısıntının kasım ayında başlayacağının sinyalini verirken, üyelerin faiz artırım tahminleri önümüzdeki yılı işaret etti ve ilk artırım zamanı 2023’ten 2022’ye çekilmiş oldu. Fed Başkanı Powell’ın kısıntının 2022 yılının ortasında bitirilebileceğini belirtmesi, piyasa beklentisine göre daha erken bir takvimi yansıttı ve şahin bir sürpriz oldu. BoE’nin toplantısı da piyasa tarafından oldukça şahin algılandı ve ilk faiz artırım beklentisini öne çekti. Eylül ayına dair öncü PMI’lar (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) küresel ekonomik toparlanmanın duraksadığını düşündürdü.
  • Merkez Bankası’nın sürpriz faiz indirimi kararının ve doların dünya genelinde güçlenmesinin etkisiyle geçtiğimiz hafta TL varlıkları zayıf performans gösterdi.
  • Bu hafta yurt içinde pazartesi günü Ankara’nın mutfak enflasyonu Türk-İş açlık endeksi, perşembe günü ağustos ayı dış ticaret istatistikleri ve geçtiğimiz hafta yapılan PPK toplantısının özeti, cuma günü imalat PMI ve İstanbul enflasyonunu yansıtan İTO endeksi takip edilecek. Ağustos ayında dış ticaret açığının yıllık 2 milyar dolar azalarak 4,3 milyar dolar olmasını bekliyoruz. Yurt dışında Çin’deki PMI verilerine ek olarak, küresel ölçekte imalat PMI verileri takip edilecek. ABD’de dayanıklı mal siparişleri, ikinci çeyrek büyümesinin nihai verisi ve çekirdek PCE enflasyonu takip edilecek. Ağustos ayında yıllık çekirdek PCE enflasyonunun %3,6’dan %3,7’ye yükselmesi bekleniyor. Ayrıca, Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları takip edilecek.

 


İlginizi Çekebilecek Diğer Videolar

X