İş Portföy Haftaya Bakış 26-30 Temmuz

26.07.2021 | 09:44
  • Merkez Bankası temmuz ayındaki PPK toplantısında politika faizini %19’da sabit tutarken, enflasyonda kısa vadede görülebilecek oynaklıkların ana eğilime yansımalarının para politikası duruşu açısından yakından izleneceğini belirtti. Mayıs ayında sanayi üretimi arındırılmamış olarak yıllık %39,5 arttı. Zayıf baz etkisi yıllık kıyaslamalarda etkisini sürdürürken, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış üretim aylık %1,3 yükselişle büyümenin ana eğilimine dair olumlu bir tablo sundu.
  • Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı tam kapanmanın uygulandığı mayıs ayında aylık 0,6 puan gerileyerek %13,2 olurken, işgücüne katılım oranındaki düşüş işsizlik oranında artışı engelledi. 12 aylık merkezi yönetim bütçe açığının GSYH’ye oranı haziran ayında, şubat ayından sonra ilk defa aylık bazda yükselerek %1,7 olsa da, resmi yıl sonu hedefi olan %3,5’in belirgin şekilde altında kalmayı sürdürdü.
  • TÜİK Tüketici Güven Endeksi haziran ayında tüketici güveninin zayıfladığını yansıttı.
  • Küresel ekonomik aktiviteye dair göstergelerden öncü PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verilerine göre; temmuz ayında Euro Bölgesi’nde bileşik PMI yükselirken, ABD’de geriledi ancak büyümeyi yansıttı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Japonya Merkez Bankası (BoJ) toplantılarında beklentilerle uyumlu olarak değişiklik yapmadı. 
  • Yıllık TÜFE enflasyonu haziran ayında ABD’de %5’ten %5,4’e yükselirken, Euro Bölgesi’nde %2’den %1,9’a geriledi.
  • Bu hafta yurt içinde en önemli gündem maddesi perşembe günü yayımlanacak olan Enflasyon Raporu olurken, %12,2 olan yıl sonu enflasyon tahmini yukarı revize edilebilir. Pazartesi günü sanayi sektörü göstergelerinden Reel Kesim Güven Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı, salı günü ise Ankara’nın mutfak enflasyonunu yansıtan Türk-İş endeksi açıklanacak. Haftanın son iş günü TÜİK haziran ayına dair dış ticaret ve yılın ikinci çeyreğine dair turizm istatistiklerini açıklayacak. Haziran ayında dış ticaret açığının yıllık bazda değişim göstermeyerek 2,9 milyar dolar olacağını hesaplıyoruz. Yurt dışındaki en önemli gündem maddesi Fed’in toplantısı olacak. Fed’den faiz değişikliği beklenmiyor, ancak varlık alımlarında kısıntı tartışması ile ilgili açıklamalar piyasaların radarında olacak. Bu hafta açıklanacak diğer veriler Japonya’da öncü PMI, ABD’de dayanıklı mal siparişleri, ikinci çeyrek GSYH büyümesi, çekirdek PCE enflasyonu olacak. İlk çeyrekte yıllık %0,4 büyüyen ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte zayıf baz etkisinin desteğiyle %12,6 büyümesi, mayıs ayında %3,4 olan yıllık çekirdek PCE enflasyonun ise haziran ayında %3,7’ye ulaşması bekleniyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Videolar

X