İş Portföy Haftaya Bakış 23-27 Ağustos

23.08.2021 | 09:28
  • Revizyonla birlikte dış borç azaldı
  • 12 aylık merkezi yönetim bütçe açığının GSYH’ye oranı temmuz ayında %1,7’den %1,9’a yükselirken, bütçe giderlerindeki hız kaybına ek olarak gelirlerde de görece zayıf bir görünüm vardı. PPK toplantısının özetlerinde bireysel kredilerdeki büyümenin ılımlı seyre dönmesi için alınan makroihtiyati tedbirlerin yeterliliğinin izlendiği ve kredilerin seyri ile kompozisyonunun yakından takip edildiği vurgulandı.
  • Merkez Bankası geçtiğimiz hafta uluslararası uyum kapsamında kısa vadeli dış borç istatistikleri, finansal kesim dışındaki firmaların döviz ve varlık yükümlülükleri, uluslararası yatırım pozisyonu ve menkul kıymet istatistiklerinde güncelleme yaptı. Vadeli dış ticaret işlemleri kaynaklı ihracat alacakları ve ithalat borçlarının firmalardan doğrudan raporlama yoluyla alınacak olması güncellemenin en önemli unsuru oldu. İthalat borçlarındaki azalma nedeniyle vadesine 1 yıl kalan dış borç stoku yaklaşık 25 milyar dolar düştü ve haziran itibarıyla 165 milyar dolar oldu. Ayrıca revizyonla birlikte ödemeler dengesinde de iyileşme olacak.
  • Temmuz ayında yapılan FOMC toplantısının tutanaklarında ekonominin Fed üyelerinin öngördüğü şekilde ilerlemesi halinde varlık alımında kısıntının bu yıl başlayabileceği yer aldı. ABD’de temmuz ayında perakende satışlar beklentilerin altında kalarak zayıflayan mali desteklerin ve artan fiyatların tüketime olumsuz yansıdığını gösterdi.
  • Yurt içinde pazartesi günü TÜİK Tüketici Güven Endeksi, perşembe günü sanayi sektörü için önemli birer öncü gösterge olan Reel Kesim Güven Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı açıklanacak. Yurt dışında öncü PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verileri ağustos ayında küresel ekonomik aktiviteye dair fikir verecek. ABD’de dayanıklı mal siparişleri, ikinci çeyrek büyümesinin ikinci tahmini ve Fed’in favori enflasyon göstergesi çekirdek PCE enflasyonu takip edilecek. İlk çeyrekte yıllık %0,5 büyüyen ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte %12,2 büyümesi, temmuz ayında %3,5 olan yıllık çekirdek PCE enflasyonunun %3,6’ya yükselmesi bekleniyor. Son olarak 26-28 Ağustos tarihleri arasında Jackson Hole Sempozyumu yapılacak ve burada Fed Başkanı Powell’ın varlık alımlarında kısıntı ile ilgili verebileceği mesajlar piyasaların odağında olacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Videolar

X