İş Portföy Haftaya Bakış 22 Temmuz 2022: ECB de Faiz Artırırken, TCMB’den Değişiklik Yok

22.07.2022 | 17:16
 • Merkez Bankası politika faizini beklentilerle uyumlu olarak %14 seviyesinde korudu.

 • TCMB’nin yaklaşımı enflasyondaki yüksek seviyelerin daha uzun süreli olmasının beklendiğini yansıtıyor olabilir. Banka makro ihtiyati politikaların gerekmesi halinde ilave önlemlerle destekleneceğini söyleyerek faiz aracının bir süre daha kullanılmayacağı mesajını verdi. Ayrıca dış pazarlardaki resesyon ihtimalinin cari açık üzerinde risk yarattığına dair yorumu önemliydi.

 • Büyümede 3. çeyreğe başlarken bayram tatilinin etkisi olsa da güç kaybı sinyali alınıyor.

 • Küresel piyasalarda ana gündem Avrupa Merkez Bankası (ECB)’nın beklentilerin üzerindeki 50 baz puanlık faiz artırımı oldu. ECB İtalya ve Almanya gibi ülkelerin tahvil faiz farklarını azaltmak için de yeni bir araç açıkladı. Ancak 2 ülkenin 10 yıl vadeli tahvil faiz makası karar sonrası yine de yükseldi ve İtalya’da Başbakan Draghi’nin istifası ve erken seçim açıklanmasıyla oluşan siyasi belirsizliğin de etkilerini yansıttı.

 • Önümüzdeki hafta yurt içinde en önemli gündem maddesi Merkez Bankası’nın Enflasyon Raporu olacak. Banka en son nisan ayında bu yıl sonu enflasyon tahminini %42,8 olarak belirtmişti. Banka’nın beklentisini piyasa tahminlerine yaklaştırmasını bekliyoruz. Piyasa beklentileri ise bu yıl sonu için %70 seviyelerinde seyrediyor.

 • Haziran ayında dış açığın 8,2 milyar dolar ile geçen yılın aynı ayına göre belirgin şekilde artmasını bekliyoruz. Yurt dışında Fed’in 75 baz puanlık artırım yapması bekleniyor. Ayrıca, ABD’de ikinci çeyrek GSYH büyümesi, çekirdek PCE enflasyonu ile Euro Bölgesi’nde TÜFE enflasyonu açıklanacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Videolar

İş Portföy Haftaya Bakış 19 Ağustos 2022: Faiz indirimine yeniden merhaba
 • Merkez Bankası politika faizini değişiklik olmaması beklentilerinin aksine üçüncü çeyrekte ekonomik aktivitede yavaşlama sinyalleri nedeniyle %14’ten %13’e çekti. Banka’nın ‘mevcut durumda’ politika faizinin seviyesinin yeterli olduğunu belirtmesinin şimdilik bir faiz indirim döngüsüne işaret etmediğini ancak büyümede ilave hız kaybı sinyalleri alınması durumunda indirimlerin devam etme olasılığının bulunduğunu değerlendiriyoruz.

 • Temmuz ayında 12 aylık bütçe açığı GSYH’ye oranla %0,7’den %0,8’e çıktı. Bütçe açığını artırabilecek unsurlar arasında şimdiye kadar Hazine’ye 60,6 milyar TL maliyeti olan Kur Korumalı Mevduat ödemeleri bulunuyor.

 • Moody’s takvim dışı bir değerlendirme ile ödemeler dengesi riskleri ve ekonomi yönetiminin ortodoks olmayan politikalara yönelimi nedeniyle Türkiye’nin kredi notunu B2’den B3’e indirdi, görünümü ise durağana yükseltti.

 • Fed’in faizi 75 baz puan artırdığı temmuz toplantısının tutanaklarında eylül toplantısı için sıkılaşma miktarına yönelik bir sinyal yer almazken, tutanaklarda komite üyelerinin mart ayından bu yana yapılan parasal sıkılaşmanın dozunun gereğinden fazla olabileceği şeklinde değerlendirmeleri vardı. Fed’in eylül ayında 50 baz puanlık artırım yapması beklense de fiyatlamaların 75 baz puana kayması da olası.

 • Euro/Dolar paritesi geçen cumaya göre yaklaşık %2 düşüşle 1 seviyesine inerken burada da ABD tahvil faizlerindeki yükseliş etkili oldu.

 • Önümüzdeki hafta perşembe günkü PPK toplantısının özeti ve ağustos ayına dair anket bazlı verilerden TÜİK Tüketici Güven Endeksi, Reel Kesim Güven Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı açıklanacak. Yurt dışında ise ağustos ayına dair öncü PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verileri takip edilecek. Euro Bölgesi’nde halihazırda 49,9 ile daralma bölgesinde bulunan bileşik PMI’ın ağustos ayında 49,5’e gerilemesi bekleniyor. Ayrıca, ABD’de dayanıklı mal siparişleri, GSYH büyümesi ve Fed’in favori enflasyon göstergesi olan çekirdek PCE enflasyonu takip edilecek. Son olarak Fed Başkanı Powell’ın konuşma yapacağı Jackson Hole Sempozyumu piyasaların radarında olacak.
19.08.2022
İş Portföy Haftaya Bakış 12 Ağustos 2022: Üretim Coşkusunu Kaybetmiyor
 • Sanayi üretimi haziran ayında yıllık %8,4 ile beklentilerin üzerinde büyüdü ve ikinci çeyrekte GSYH büyümesinin güçlü bir seviyede oluşabileceğini gösterdi. Temmuz ayına dair veriler ise resmî tatillerin de etkisiyle zayıf seyrediyor.

 • 12 aylık cari açık 32,7 milyar dolara çıkarken, öncü veriler temmuz ayında açığın 36 milyar doları aşabileceğini gösteriyor.

 • Küresel risk iştahındaki iyileşme ile Türkiye’nin 5 yıl vadeli CDS risk primi cuma günü 680 baz puan ile mayıs başından bu yana en düşük seviyesine indi.

 • 5 Ağustos haftasında yurt içi yerleşiklerin altın dahil yabancı para hesapları 17 Aralık 2021’den bu yana en sert artışı kaydederek 3,8 milyar dolar yükseldi. Bu haftada tüzel hesapların YP mevduatındaki 4,3 milyar dolarlık artışın 3,5 milyar dolarlık kısmı kamu bankalarında olurken, aynı haftada Merkez Bankası’nın yerli bankalarla yaptığı swap miktarı da 1,9 milyar dolar arttı. Hazine bu hafta 17,2 milyar TL’si 5 yıl vadeli sabit kuponlu devlet tahvili olmak üzere 56 milyar TL ile ağustos ayı iç borçlanma hedefinin büyük kısmını tamamladı. Merkez Bankası’nın bankalara getirdiği YP mevduata karşılık uzun vadeli sabit faizli tahvil tutma zorunluluğu, borçlanmanın belirli senetlerde yoğunlaşmasına yol açıyor.

 • Temmuz ayında ABD’de yıllık TÜFE enflasyonu beklentilerin altında bir seyirle %9,1’den %8,5’e geriledi. Yıllık enflasyondaki düşüşte özellikle enerji fiyatları etkili olurken, verinin piyasa beklentilerinin altında kalması Fed’den faiz artırım tahminlerini törpüledi.

 • Bu hafta ABD Senatosu iklim, sağlık ve vergi düzenlemeleri ile enflasyonu düşürmeyi hedefleyen Enflasyonu Düşürme Yasası’nı kabul etti. Yasanın kısa vadede ABD’de enflasyonu anlamlı bir şekilde düşürmesi beklenmezken uzun vadede büyümeyi artırabileceği düşünülüyor.

 • Önümüzdeki hafta Merkez Bankası’nın PPK toplantısında %14 olan politika faizinin piyasa beklentisiyle uyumlu şekilde sabit kalmasını bekliyoruz. Haftaya takip edilecek bir diğer veri olan temmuz ayı merkezi yönetim bütçe açığının 12 aylık olarak GSYH’ye oranla %0,7’den %0,9’a sınırlı şekilde yükseleceğini hesaplıyoruz. Yurt dışında Japonya ve Euro Bölgesi’nde GSYH büyümesi ve Japonya’da TÜFE enflasyonu takip edilecek. Ayrıca Fed’in faizi 75 baz puan artırdığı temmuz toplantısının tutanakları da piyasaların odağında olacak.
12.08.2022
İş Portföy Haftaya Bakış 5 Ağustos 2022: Dış Açıkta Soluksuz Artış
 • Yıllık TÜFE enflasyonu temmuzda beklentilerin altında bir seyirle %78,6’dan %79,6’ya çıktı. Enflasyonun ekime kadar yükselişini sürdüreceğini, ekim ayında zirvenin daha önceki tahminimiz olan %90 yerine %87 civarında görüleceğini değerlendiriyoruz.

 • Temmuzda dış ticaret açığı yıllık 6,3 milyar dolarlık artışla 10,6 milyar dolar oldu.

 • Hesabımıza göre, haziran ayında 31 milyar dolar olacak 12 aylık cari açık, temmuz ayında 34 milyar dolar olabilir.

 • Temmuzda dolar/TL’deki artışa karşın, dış ticarette önemli paya sahip ülkelerin para birimlerinden oluşan sepete göre TL’nin ağırlıklı ortalama reel değeri aylık %1,8 yükselerek 54 oldu.

 • Küresel bileşik PMI temmuz ayında resesyon endişelerini yansıtır şekilde aylık 2,7 puan gerileyerek 50,5’e indi. Zayıflığın büyük ölçüde gelişmiş ülkeler kaynaklı olduğunu yansıtan PMI’ın alt detayları ise küresel ölçekte enflasyonist baskıların hafifliyor olabileceğine işaret etti.

 • İngiltere Merkez Bankası bu yılın son çeyreğinde ekonominin resesyona gireceğini öngörmesine karşın %9,4 ile tarihi yüksek seviyeye çıkan enflasyonla mücadele için politika faizini piyasa beklentilerinin üzerinde 50 baz puan artırdı.

 • Küresel gıda fiyatlarını yansıtan FAO gıda endeksi temmuz ayında aylık %8,6 geriledi.

 • Önümüzdeki hafta yurt içinde haziran ayı işsizlik oranı, cari denge, sanayi üretim endeksi ve perakende satış hacim endeksi açıklanacak. Ayrıca, Merkez Bankası’nın derlediği Piyasa Katılımcıları Anketi de takip edilecek. Haziran ayında cari açığın yıldan yıla 1,7 milyar dolarlık yükselişle 2,8 milyar dolar olmasını bekliyoruz. Piyasa beklentisi ise 3,6 milyar dolar açık yönünde. Sanayi üretim endeksinin arındırılmamış olarak yıllık %6,6 yükselmesini ve bir önceki aya kıyasla hız kaybetmesini bekliyoruz. Yurt dışı piyasalar ABD ve Çin’de enflasyonu takip edecek. ABD’de yıllık TÜFE enflasyonunun temmuz ayında %9,1’den %8,9’a gerilemesi bekleniyor.
05.08.2022
İş Portföy Yatırım Fonlarında Kurumlar Vergisi Avantajı

15.04.2022 tarihinden itibaren portföyünde sadece TL varlıklar bulunan yatırım fonlarından elde edilen gelirlere kurumlar vergisi istisnası getirilmiştir.


Kurumlar vergisi avantajından en verimli şekilde yararlanabilmeniz için İş Portföy olarak Türk lirası varlıklara yatırım yapan aşağıdaki fonlarımızdan dilediğinizi satın alabilir ve Kurumlar Vergisi Avantajı’ndan yararlanabilirsiniz.


 • Para Piyasası Fonlarımız, 
 • Hisse Senedi Fonlarımız,
 • Borçlanma Araçları Fonlarımız,
 • Ve Kira Sertifikaları Katılım Fonumuz Kurumlar Vergisi’nden istisna olan fonlarımızdır. 

 

İş Portföy’ün geniş fon yelpazesi ile yatırım yaparken kurumlar vergisi avantajından yararlanmak İş’te Bu Kadar Kolay!


Detaylı bilgi için 0850 290 31 73 numaralı çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. 

02.08.2022
İş Portföy Haftaya Bakış 29 Temmuz 2022: Merkez Bankası’ndan Liralaşmaya Devam
 • Merkez Bankası Enflasyon Raporu’nda yıl sonu enflasyon tahminini nisan ayındaki %42,8’den %60,4’e yükseltti. Banka, enflasyonun ekim ayında yaklaşık %85 civarında zirve yapıp ardından düşüşe geçmesini bekliyor. Bizim projeksiyonumuz enflasyonun ekim ayında %90 ile zirveye ulaşacağına, yıl sonunda ise %68’e ineceğine, yani kasım ve aralık aylarındaki düşüşün daha sınırlı kalacağına işaret ediyor.

 • Üretime dair anket bazlı veriler aktivitenin ikinci çeyrekte bir miktar güç kaybettiğini, üçüncü çeyreğin başında da zayıf bir seyir izlediğini yansıttı.

 • TL’de dolar karşısında haftalık değer kaybı %1 seviyesinde olurken, benzer para birimlerine göre zayıftı.

 • Küresel piyasalarda ana gündem Fed’in ikinci kez üst üste 75 baz puanlık faiz artırımı yapmasıydı. Her ne kadar Fed Başkanı Powell eylül toplantısı için de 75 baz puanlık artırım ihtimalini canlı tutsa da, ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte daraldığını teyit eden verinin ardından piyasa beklentileri eylül toplantısı için 50 baz puanlık artırıma kaydı.

 • IMF Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nda 2022 yılı küresel büyüme tahminini büyük ölçüde ABD, Çin ve Euro Bölgesi’ndeki yavaşlama nedeniyle nisan ayına kıyasla 0,4 puan aşağı çekerek %3,2 olarak belirledi.

 • Önümüzdeki hafta yurt içinde en önemli veri olan tüketici fiyat endeksinin temmuz ayında aylık %3 yükselmesini bekliyoruz. Böylece, yıllık TÜFE enflasyonu temmuz ayında %78,6’dan %80,7’ye çıkacak. Pazartesi günü temmuz ayı İstanbul enflasyonu İTO endeksi ve imalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi), salı günü geçici dış ticaret açığı, perşembe günü reel efektif döviz kuru ve cuma günü de Hazine’nin nakit dengesi açıklanacak. Yurt dışında küresel PMI verileri takip edilecek. Öncü veriler bileşik PMI’ların temmuz ayında düştüğünü, hatta Euro Bölgesi ile ABD’de daralma bölgesine sarktığını göstermişti. ABD’de temmuzda tarım dışı istihdam artışının bir önceki aya kıyasla yavaşlaması bekleniyor. İngiltere Merkez Bankası’nın para politikası toplantısında Reuters tarafından yapılan ankete göre %54 olasılıkla 25 baz puanlık, %46’lık olasılıkla da 50 baz puanlık artırım yapması bekleniyor.


29.07.2022
İş Portföy Haftaya Bakış 7 Temmuz 2022: Yurt İçinde Enflasyon, Yurt Dışında Resesyon
 • Yıllık TÜFE enflasyonu haziranda akaryakıt fiyatlarındaki artış ve elektrik ile doğal gaz zamlarının etkisiyle %73,5’ten %78,6’ya yükseldi. Enflasyonun ekim ayında %90’a ulaşacağını ve yılı %70 seviyelerinde sonlandırabileceğini değerlendiriyoruz. Asgari ücretteki artışın enflasyon eğiliminin üzerinde olmaması nedeniyle, ücret artışlarının enflasyonu yükseltici etkisinin sınırlanabileceğini düşünüyoruz.

 • Haziran ayında 12 aylık cari açık 31 milyar dolara çıkabilir.

 • Hazine’nin yüklü miktardaki 5 ve 10 yıl vadeli sabit kuponlu devlet tahvili ihraçlarının, Merkez Bankası’nın bankalara getirdiği yabancı para mevduata karşılık uzun vadeli ve sabit faizli tahvil tutma şartıyla ilgili olduğunu değerlendiriyoruz.

 • Küresel bileşik PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) haziran ayında yükselse de, Çin hariç hesaplanan endeks düşerek ekonomik aktivitenin hız kaybettiğini yansıttı. İlk çeyrekte çeyreklik olarak daralan ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte de küçülmüş olabileceğine yönelik veriler resesyon endişelerini besledi. Brent tipi petrolün varil fiyatı perşembe günü 99,1 dolar ile son 4 ayın en düşük seviyesine indi. G7 liderlerinin Rus petrolüne tavan fiyat uygulaması çalışmaları sürerken, bunun petrol fiyatını daha fazla artırabileceğine yönelik endişeler oluştu.

 • Haziran ayında 75 baz puanlık artırım yapılan Fed toplantısının tutanaklarında enflasyonist baskıların sürmesi halinde daha kısıtlayıcı bir parasal duruşun mümkün olabileceği yer aldı.

 • Önümüzdeki hafta pazartesi salı ve cuma günleri resmî tatiller nedeniyle yurt içinde piyasalar kapalı olacak. Çarşamba günü işsizlik oranı, perşembe günü sanayi üretim endeksi ve perakende satış hacim endeksi açıklanacak. Mayıs ayında arındırılmamış sanayi üretim endeksinin yıldan yıla %9,3 yükselmesini bekliyoruz. Piyasa beklentisi %8,8’lik artış yönünde. Yurt dışında ABD’de TÜFE ve perakende satışlar ile Çin’de TÜFE ve büyüme açıklanacak. ABD’de yıllık TÜFE enflasyonunun haziranda %8,6’dan %8,7’ye yükselmesi bekleniyor.
07.07.2022
İş Portföy Fon Sepeti Fonu Ailesi

İş Portföy Fon Sepeti Fonu Ailesi içinden size uygun fonu seçerek, birikimlerinizi değerlendirmek şimdi çok pratik!


Risk alma iştahınız: 

 • Düşük seviyedeyse; ILZ İş Portföy Birinci Fon Sepeti Fonu’nu (Temkinli)

 • Orta seviyedeyse; KKH İş Portföy İkinci Fon Sepeti Fonu’nu (Dengeli)

 • Yüksek seviyedeyse; IPG İş Portföy Üçüncü Fon Sepeti Fonu’nu (Atak)

 • Bu fonlar ile risk profilinizle uyumlu portföy dağılımına sahip olabilir, değişen piyasa koşullarına dinamik olarak uyum sağlama konforunu yakalayabilirsiniz. Fon Sepeti Fonları yerli veya yabancı yatırım fonları ile borsa yatırım fonlarının katılma paylarına yatırım yaparken, yatırım yapılacak sermaye piyasası araçlarının seçiminde, risk/getiri değerlendirmeleri, nakde dönüşüm kolaylığı gibi kriterler gözetilir. Fon sepeti fonlarımız Piyasaların gündemini takip etme zahmetine girmeden birikimlerinizi verimli bir şekilde değerlendirmeniz için tasarlanmıştır. Seçtiğiniz Fon Sepeti Fonu’nu TEFAS’a üye tüm banka ve aracı kurumlardan satın alabilirsiniz. Üstelik 31 Aralık’a kadar %0 stopaj avantajı ile!

 • İş Portföy Fon Sepeti Fonu Ailesi ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.
04.07.2022
İş Portföy Haftaya Bakış 1 Temmuz 2022: Haziranda Yıllık Enflasyon %80’e Yaklaşabilir
 • BDDK bazı şirketlerin döviz fazlası olduğu halde kredi kullanarak döviz talebi yaratmasını gerekçe göstererek; bağımsız denetime tabi, YP nakdi varlıklarının TL karşılığı 15 milyon TL’yi ve bu varlıkları aktif toplamından veya son 12 aydaki cirodan büyük olanının %10’unu aşan şirketler için TL cinsi nakdi kredi kullandırılmamasına karar verdi. Bankaların ilk etapta TL nakdi kredi vermekte çekimser kalabileceğini, kararın şirketleri yabancı para nakdi varlık tutmak yerine Kur Korumalı Mevduat’a (KKM) veya eurobonda yöneltebileceğini değerlendiriyoruz. Kararın ardından dolar/TL yaklaşık %4 geriledi. Merkez Bankası zorunlu karşılık ve ihbarlı döviz hesaplarında uygulanan komisyon oranını %1,5’ten %5’e yükseltirken, KKM’ye dönüşüm oranı belirli bir seviyeye ulaşamayan bankalardan daha yüksek komisyon alma uygulamasını sonlandırdı.

 • Temmuz itibarıyla asgari ücrete %30 ara zam yapılırken, yıl ortasında asgari ücret ve kamu maaşlarına yapılan zamların bir yandan büyümeyi destekleyeceğini, bir yandan da enflasyonu yükseltebileceğini değerlendiriyoruz.

 • Bu hafta düzenlenen ECB Forum’da merkez bankaları başkanları pandemi ve jeopolitik gelişmeler nedeniyle düşük faiz ve ılımlı enflasyon döneminin sonuna gelindiğini kaydetti. Küresel büyümenin güç kaybettiğine yönelik verilere ek olarak merkez bankalarının agresif sıkılaşma planları resesyon endişelerini desteklemeyi sürdürüyor.

 • Pekin ve Şangay’daki tedbirlerin gevşetilmesi Çin hisse senedi piyasası açısından destekleyiciydi.

 • OPEC temmuz ve ağustos aylarında petrol üretim planında değişikliğe gitmezken, eylül sonrası için üretim planı ise henüz belirli değil. Karar petrol fiyatını aşağı yönlü etkiledi.

 • Önümüzdeki hafta pazartesi günü TÜFE enflasyonu, salı günü reel efektif döviz kuru, perşembe günü Hazine’nin nakit dengesi ve cuma günü cari denge açıklanacak. Haziran ayında tüketici fiyat endeksinin aylık %5,5 artmasını bekliyoruz. Ankara’nın mutfak enflasyonu Türk-İş ve İstanbul enflasyonu İTO endeksi de gıda fiyatları için olumsuz bir görünüm sundu. Tahminimizin gerçekleşmesi halinde yıllık TÜFE enflasyonu mayıs ayında %73,5’ten haziran ayında %79,5’e çıkacak. Piyasa beklentisi Foreks anketine göre %4,9, Reuters anketine göre ise %5,4 seviyesinde. Cuma günü piyasa kapanışının ardından Fitch’in kredi not değerlendirmesi bekleniyor. Yatırım yapılabilir seviyenin 4 kademe altı, B+ olan kredi notunda ve negatif görünümde değişiklik beklemiyoruz. Yurt dışında hizmet ve bileşik PMI açıklanacak. Ayrıca, 75 baz puanlık faiz artırımının yapıldığı FOMC toplantısının tutanakları ile ABD’de tarım dışı istihdam da takip edilecek veriler arasında bulunuyor. Tarım dışı istihdamın 295 bin kişi artması ve bir önceki aya kıyasla hız kaybetmesi bekleniyor.
01.07.2022
X