İş Portföy Haftaya Bakış 21-25 Haziran

21.06.2021 | 09:18
  • Merkez Bankası geçen haftaki para politikası toplantısında politika faizini beklentilerle uyumlu şekilde %19’da sabit tuttu. Banka, enflasyonda belirgin düşüş sağlanana kadar mevcut sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceğini belirterek sıkı duruş vurgusunu bir miktar artırdı.
  • Yurt içinde aşılamanın hızlanması ve Türkiye’ye en fazla turist gönderen ülkelerden Rusya’nın seyahat yasağını uzatmama ihtimali turizm sektörü açısından olumlu gelişmeler arasında yer aldı. Merkezi yönetim bütçe görünümü mayıs itibarıyla olumlu seyrederken, 12 ay birikimli bütçe açığı GSYH’ye oranla %1,6’da yatay kaldı ve resmi yıl sonu hedefinin 1,9 puan altında oluştu. Hazine, geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği 2,5 milyar dolarlık sukuk ihracı ile bu yıl yapılan dış borçlanma tutarını 6 milyar dolara taşıdı.
  • Fed para politikası toplantısında faiz oranlarında ve varlık alım programında değişiklik yapmazken, bu yıla dair büyüme ve enflasyon tahminleri yukarı revize edildi. Daha önce 2023 yılında dahi hiç faiz artırımı beklemeyen Fed üyelerinin bu kez 2023 için tahminlerinin iki artırıma işaret etmesi, daha şahin bir duruşu yansıttı.
  • Fed toplantısı sonrası ABD’de kısa vadeli faizler yükselirken, Fed’in enflasyonda çok uzun süreli yükselişleri tolere etmeyeceği beklentisi ile uzun vadeli faizler daha stabildi.
  • Yurt içinde salı günü TÜİK Tüketici Güven Endeksi, perşembe günü sanayi sektörüne dair öncü göstergelerden Reel Kesim Güven Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı açıklanacak. Merkez Bankası perşembe günü geçtiğimiz hafta yapılan PPK toplantısının özetini yayımlayacak. Yurt dışında haziran ayına dair öncü PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verileri takip edilecek. Euro Bölgesi’nde bileşik PMI’ın güçlenmeye devam etmesi bekleniyor. Ayrıca, ABD’de dayanıklı mal siparişleri, 1Ç21 büyümesi ve çekirdek PCE enflasyonuna ek olarak, İngiltere Merkez Bankası’nın para politikası toplantısı takip edilecek. Fed Başkanı Powell’ın salı günü Temsilciler Meclisi’nde para politikasına dair verebileceği sinyaller piyasa tarafından izlenecek. Perşembe ve cuma günü Brüksel’de gerçekleşecek AB Liderler Zirvesi dış politika açısından önemli gündem maddelerinden biri olacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Videolar

X