İş Portföy Haftaya Bakış 20 - 24 Eylül

20.09.2021 | 09:04
  • Merkez Bankası’nın faiz kararı bekleniyor.
  • Temmuz ayında sanayi üretimi tatil etkisi ve üretimin ana eğilimindeki yavaşlama nedeniyle yıllık %2,3 daraldı.
  • Diğer yandan, öncü verilere göre temmuz ayındaki zayıflığın ağustos ayında telafi edildiği görülüyor. Ağustos ayında anket bazlı göstergelerden imalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) ve yüksek frekanslı verilerden elektrik tüketimi ve reel kredi kartı harcamaları temmuza kıyasla hızlandı. Temmuz ayında cari açık 0,7 milyar dolar ile yıllık 1,3 milyar dolar gerilerken, 12 ay birikimli açık 27,8 milyar dolar ile son 11 ayın en düşük seviyesine indi.
  • 12 aylık merkezi yönetim bütçe açığının GSYH’ye oranı ağustos ayında %1,8’den %1,6’ya gerilerken, hem bütçe giderlerinde hem de gelirlerinde temmuz ayına kıyasla hızlanma vardı.
  • Merkez Bankası zorunlu karşılık oranlarını 2 puan artırarak sıkılaştırıcı yönde bir adım attı. ZK artışının brüt rezervi artırıcı yönde etkisi olacakken, Merkez Bankası ayrıca yine rezervleri olumlu etkileyebilecek şekilde reeskont kredileri limitini 20 milyar dolardan 30 milyar dolara yükseltti. BDDK ise 50 bin TL üzerindeki tüketici kredilerinin vadesini 36 aydan 24 aya çekerek TCMB ile eşgüdümlü bir makro ihtiyati politika adımı attı.
  • Ağustos ayında yıllık TÜFE enflasyonu ABD’de %5,4’ten %5,3’e gerilerken, Euro Bölgesi’nde %2,2’den %3’e yükseldi. ABD’de perakende satışlar düşüş beklentisine kıyasla daha güçlü gerçekleşirken, veri uzun vadeli ABD tahvil faizinin ve dolar endeksinin yükselmesine yol açtı.
  • Bu hafta yurt içinde perşembe günü Merkez Bankası’nın PPK toplantısında %19 olan politika faizinde 100 baz puan indirim yapmasını bekliyoruz. Piyasa beklentisi ise değişiklik yapılmaması yönünde bulunuyor. Çarşamba günü TÜİK Tüketici Güven Endeksi ve cuma günü sanayi sektörüne dair göstergelerden Reel Kesim Güven Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı açıklanacak. Hazine’nin gerçekleştireceği ihaleler ile eylül ayı iç borçlanma programı tamamlanacak. Yurt dışında eylül ayı öncü PMI verileri üçüncü çeyrekte ekonomik aktivitenin gidişatına dair fikir verecek. Euro Bölgesi’nde bileşik PMI’ın sınırlı şekilde gerilemesi bekleniyor. Bu hafta ayrıca çarşamba günü Fed ile Japonya Merkez Bankası ve perşembe günü İngiltere Merkez Bankası’nın para politikası toplantıları bulunurken, üç bankadan da faiz değişikliği beklenmiyor. Fed toplantıda makroekonomik projeksiyonlarını ve Komite üyelerinin faiz artırımına ilişkin tahminlerini yayımlayacak. Nokta tahminlerde 2 FOMC üyesinin önümüzdeki yıl faiz artışı öngörmesi halinde, 2022 yılına dair medyan faiz beklentisi artırıma işaret edecek. Toplantı varlık alımında kısıntıya yönelik olası söylemler nedeniyle piyasaların radarında olacak ancak Fed’in kısıntı duyurusunu kasım toplantısında yapması, aralık ayında da kısıntıya başlaması bekleniyor. Ayrıca Japonya’da TÜFE enflasyonu takip edilecek.

İlginizi Çekebilecek Diğer Videolar

X