İş Portföy Haftaya Bakış 2-6 Ağustos

02.08.2021 | 09:48
  • Merkez Bankası III. Enflasyon Raporu’nda yıl sonu enflasyon tahminini 1,9 puan artırarak %14,1’e yükseltirken, son çeyrekte düşüş beklentisini korudu. 
  • Temmuz ayına dair anket bazlı verilerden Reel Kesim Güven Endeksi, Kapasite Kullanım Oranı ile imalat dışı sektörlere ait güven endeksleri yükselerek ekonomik aktivitede güçlenme sinyali verirken, resmî tatiller nedeniyle yıllık kıyaslamalarda görece zayıf bir performans oluşabilir. TÜİK’in verilerine göre ikinci çeyrekte 3 milyar dolarlık turizm geliri elde edildi. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 0,1 milyar dolarlık çok sınırlı bir gelir elde edilmişti.

  • Hazine ve Maliye Bakanlığı, TL mevduatlardaki stopaj indiriminin ve bazı hizmetlerde son bir yıldır uygulanan KDV indirimlerinin eylül sonuna kadar uzatıldığını açıkladı. KDV indirimlerinin uzatılması enflasyonda ilave yükselişi bir süre daha sınırlarken, stopaj indirimi TL varlıkları destekleyebilir.

  • Fed temmuz ayındaki toplantısında faiz oranında ve varlık alım programında değişikliğe gitmezken, ABD ekonomisinin hedeflere doğru ilerleme kaydettiğini belirtti ve varlık alımında kısıntının ilk sinyalini verdi. IMF’nin Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nda bu yıla dair büyüme tahmini nisan ayındaki rapora kıyasla değişmeyerek %6 oldu. IMF toparlanmada ülkeler arasındaki ayrışmanın aşılama hızı nedeniyle belirginleştiğini değerlendirdi.

  • Bu hafta yurt içinde salı günü açıklanacak tüketici fiyat endeksinin aylık %1,9 artış göstermesini bekliyoruz. Tahminimizin gerçekleşmesi halinde yıllık TÜFE enflasyonu haziran ayındaki %17,5’ten temmuz ayında %19,1’e yükselerek yıl içindeki zirveyi yenileyecek. Piyasa beklentisi ise aylık %1,6’lık artış yönünde. Ankara’nın mutfak enflasyonunu yansıtan Türk-İş ve İstanbul enflasyonunu gösteren İTO, gıda fiyatları için geçtiğimiz yıldan daha olumsuz bir görünümle tahminimizle uyumluydu. Hafta içinde ayrıca imalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi), temmuz ayı geçici dış ticaret verileri, reel efektif döviz kuru ve Hazine’nin nakit dengesi açıklanacak. Yurt dışında PMI verileri takip edilecek. Öncü verilere göre, bileşik PMI’ın Euro Bölgesi’nde yükselmesi, Japonya ve ABD’de gerilemesi bekleniyor. İngiltere Merkez Bankası’ndan faiz değişikliği beklenmezken, ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdamda aylık 900 bin kişilik artış olması bekleniyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Videolar

X