İş Portföy Haftaya Bakış 18 - 22 Ekim

18.10.2021 | 09:23

Merkez Bankası Faiz Kararı Haftanın Olayı


  • Ağustos ayında sanayi üretimi ve en önemli tüketim göstergelerinden perakende satış hacim endeksinin yıllık bazdaki artışları temmuz ayına kıyasla hızlanmayı yansıttı.  
  • Ağustos ayında cari dengede 0,5 milyar dolar fazla verildi ve böylece 12 aylık cari açık 23 milyar dolara düştü.
  • İşgücüne katılım oranındaki düşüş işsizlik oranında artışı engellerken, tarım dışı istihdamda nisan ayından bu yana ilk defa kayıp yaşanması istihdam piyasasının zayıfladığını gösterdi. 12 aylık bütçe açığının GSYH’ye oranı eylül ayında %1,5’e gerilerken, bütçedeki olumlu görünümde eylül ayında toplam 18,9 milyar TL’lik yapılandırma geliri elde edilmesi etkiliydi. Ayrıca yılın ikinci yarısından itibaren Kurumlar Vergisi’nin 5 puanlık artışla %25’e çıkarılması sayesinde vergi gelirleri oldukça güçlüydü.
  • Merkez Bankası tarafından derlenen Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre, enflasyon beklentilerindeki artış ekim ayında sürdü ve yıl sonu enflasyon beklentisi %17,6’ya yükseldi.
  • IMF Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nda küresel ekonomideki toparlanmanın hız kaybettiğini belirtti.
  • ABD’de eylül ayında yıllık TÜFE enflasyonu %5,3’ten %5,4’e yükselirken, uzun vadeli enflasyon beklentileri de mayıs ayından bu yana en yüksek seviyelere ulaştı. Eylül ayındaki Fed toplantısının tutanakları kasım ayında varlık alımında kısıntının başlayacağı ve önümüzdeki yılın ortasında tamamen sonlanacağı yönündeki beklentileri güçlendirdi.
  • Anketlere göre, perşembe günü Merkez Bankası’nın PPK toplantısında %18 olan politika faizinde 50 baz puanlık indirim yapılması bekleniyor. Merkez Bankası’nın çekirdek göstergelere dayalı politika izlemeye devam edeceği açıklamaları ekim ayında bir faiz indirimi daha yapılacağına işaret etse de, döviz kurundaki oynaklığın Banka’yı bu kararından döndürme ihtimali olabilir. Perşembe günü TÜİK Tüketici Güven Endeksi açıklanacak. Cuma günü ise piyasa kapanışının ardından S&P’nin kredi notu değerlendirmesi bekleniyor. Türkiye’nin yatırım yapılabilir seviyenin dört kademe altındaki kredi notunda ve durağanda bulunan görünümünde değişim beklenmiyor. Yurt dışında ise ekim ayına dair öncü PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verileri dördüncü çeyreğin başında ekonomik aktiviteye dair fikir verecek. Euro Bölgesi’nde ekim ayında bileşik PMI’ın gerilemesi ancak büyüme bölgesinde kalmaya devam etmesi bekleniyor. Ayrıca, Japonya ve Euro Bölgesi’nde TÜFE enflasyonu ve Çin’de üçüncü çeyrek büyüme verisi takip edilecek. Euro Bölgesi’nde TÜFE enflasyonunun eylül ayında %3’ten %3,4’e yükselmesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Videolar

X