İş Portföy Haftaya Bakış 17-21 Mayıs

17.05.2021 | 09:18
  • Sanayi üretimi mart ayında uygulanan kademeli normalleşmenin de desteğiyle arındırılmamış olarak yıllık %19,9 artarken, yıllık ortalamalarda üretim bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla hızlandı. Tüketim harcamaları göstergesi olarak takip edilen perakende satış hacim endeksi mart ayında yıllık %20,7 artarken, kredi kartı harcamaları gibi öncü veriler nisan ayı için de güçlü sinyal verdi.
  • Nisan ayına dair anket bazlı göstergeler ekonomik aktivitede sınırlı hız kaybını yansıtırken, gerçekleşmeler geçtiğimiz yılın aynı ayında pandeminin etkilerinin daha sert olması nedeniyle yıllık kıyaslamalarda olumlu bir performansı yansıtıyor. Mart ayında cari açık 3,3 milyar dolar ile geçen yılın aynı ayına göre 2,1 milyar dolar azaldı. Mart ayında net turizm gelirleri ve net altın ithalatı cari dengeyi olumlu, net enerji ithalatı olumsuz etkiledi.Geçici dış ticaret verileri nisan ayında cari dengede iyileşme sinyali verirken, enerji fiyatlarındaki artış bu iyileşmeyi sınırlıyor. Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı mart ayında aylık 0,1 puan düşerek %13,1 olurken, istihdam aylık 550 bin kişilik güçlü bir artış kaydetti. Geniş kapsamlı işsizliği yansıtan TÜİK’in açıkladığı âtıl işgücü oranı ise aylık 2,3 puanlık düşüşle %25,8 oldu. Öncü veriler nisan ayında işsiz sayısının artabileceğini yansıttı.
  • ABD’de ise yıllık TÜFE enflasyonu %2,6’dan %4,2’ye çıkarak Eylül 2008’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Enflasyon verisi arz kısıtlarının fiyatlar üzerinde baskı yarattığına işaret ederken, aynı zamanda yatırımcılara Merkez Bankalarının destekleyici politikalarını erken geri çekebileceklerine dair riskleri hatırlattı. Fed üyeleri ise şimdilik enflasyondaki yükselişin “büyük ölçüde” geçici olacağı yönündeki söylemlerini yineledi.
  • Yurt içinde pazartesi günü nisan ayına dair merkezi yönetim bütçesi ve cuma günü mayıs ayına dair TÜİK Tüketici Güven Endeksi açıklanacak. Hazine’nin nakit denge verilerini kullanarak, 12 aylık merkezi yönetim bütçe açığının GSYH’ye oranla mart ayındaki %2,3’ten nisan ayında %1,6’ya düşebileceğini tahmin ediyoruz. Ayrıca, Hazine’nin yurt içinde gerçekleştireceği altın cinsi borçlanması izlenecek. Yurt dışında mayıs ayına dair PMI (satın alma yöneticileri endeksi) verileri önemli olacak. Euro Bölgesi’nde büyüme bölgesinde olan bileşik PMI’ın yükselmesi bekleniyor. Ayrıca, Japonya ve Euro Bölgesi’nde bu yılın ilk çeyreğine dair büyüme verisi ve TÜFE enflasyonu açıklanacak. Son olarak Fed’in nisan ayında gerçekleştirdiği toplantısının tutanakları yayımlanacak.

İlginizi Çekebilecek Diğer Videolar

X