İş Portföy Haftaya Bakış 16-20 Ağustos

16.08.2021 | 10:05
  • Merkez Bankası PPK toplantısında politika faizini beklentilerle uyumlu şekilde %19’da sabit tuttu.
  • Merkez Bankası Güney Kore Merkez Bankası ile 3 yıl sürecek yaklaşık 2 milyar dolarlık swap anlaşması yapıldığını açıkladı. Bu rakam brüt rezervi ve net uluslararası pozisyonu artıracaktır, ancak bankanın net döviz pozisyonunu değiştirmeyecek. Sanayi üretimi haziran ayında arındırılmamış olarak yıllık %23,7 artarak ikinci çeyrekte üretimin seyri için güçlü sinyal verirken, tüketim harcamaları göstergesi perakende satış hacim endeksi de haziran ayında yıllık %17,4 arttı. Tüm bu veriler ikinci çeyrekte yıllık GSYH büyümesinin %20’yi aşabileceğine işaret ediyor.
  • Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı haziran ayında bir önceki aya göre 2,5 puan düşerek %10,6 oldu.
  • Haziran ayında cari açık 1,1 milyar dolar ile geçen yılın aynı ayına göre 1,9 milyar dolar azaldı. 12 ay birikimli cari açık 29,7 milyar dolara gerilerken, öncü verilere göre cari dengede iyileşme temmuz ayında da sürecek.
  • Binek araçlarda ÖTV matrahındaki değişikliğin yıllık enflasyonu 0,9 puan aşağı çekebileceğini, böylece ağustos-eylül aylarında enflasyonun politika faizinin bir miktar altında kalabileceğini değerlendiriyoruz. Fitch, Türkiye’nin kredi notunu BB-‘de, görünümünü de durağan olarak teyit ederken, bu yıla dair büyüme beklentisini %6,3’ten %7,9’a yükseltti.
  • ABD’de yıllık TÜFE enflasyonu temmuz ayında %5,4’te kalırken, yıllık çekirdek enflasyon %4,5’ten %4,3’e gerileyerek ekonomide açılma kaynaklı fiyat baskılarının bir miktar hafiflediğini yansıttı.
  • ABD’de 1 trilyon dolarlık altyapı paketi Senato’da onaylanırken, Demokratların 3,5 trilyon dolarlık harcama planı taslağı da bütçe mutabakatı yoluyla kabul edildi.
  • Bu hafta yurt içinde pazartesi günü merkezi yönetim bütçesi, perşembe günü PPK toplantısının özetleri takip edilecek. Nakit denge verilerini kullanarak yaptığımız hesaplamaya göre, 12 aylık bütçe açığının GSYH’ye oranı temmuz ayında %1,7’den %2,2’ye yükselecek. Son olarak pazartesi ve salı günü Hazine’nin iç borçlanma programı kapsamında yapacağı ihaleler takip edilecek. Japonya ve Euro Bölgesi’nde TÜFE enflasyonu ve ikinci çeyreğe dair büyüme verisi açıklanacak. Ayrıca, FOMC tutanakları izlenecek.

İlginizi Çekebilecek Diğer Videolar

X