İş Portföy Haftaya Bakış 14-18 Haziran

14.06.2021 | 09:45
  • Gözler Erdoğan-Biden görüşmesinde
  • Nisan ayında sanayi üretimi arındırılmamış olarak yıllık %65,2 arttı. Zayıf baz etkisi yıllık kıyaslamalarda keskin yükselişe neden olurken, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış üretim bu dönemde sıkılaştırılan tedbirlerneticesinde 11 aydır süren kesintisiz büyümenin ardından %0,9 düştü.
  • Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre, yıl sonu enflasyon beklentisi 65 baz puanlık artışla %14,46’ya yükselerek Banka’nın tahmini olan %12,2’den ayrıştı.
  • Geniş kapsamlı işsizliği yansıtan TÜİK’in açıkladığı âtıl işgücü oranı ise aylık 1,7 puanlık yükselişle %27,4 oldu. Hazine’nin nakit açığı gelir ve kurumlar vergisi ödemelerinin ötelenmesi nedeniyle belirgin şekilde yükseldi. 12 aylık merkezi yönetim bütçe açığının GSYH’ye oranla nisan ayındaki %1,7’den mayıs ayında %1,9’a yükseleceğini hesaplıyoruz.
  • 4. madde konsültasyon raporunu yayımlayan IMF; Türkiye’nin bu yıl %5,8 büyüyeceğini, enflasyonun ise yıl sonunda %16,5’te yatay kalacağını öngördü.
  • Avrupa Merkez Bankası para politikası toplantısında beklentilere paralel olarak faiz oranlarında ve varlık alım programında değişiklik yapmadı. Pandemi acil varlık alım programı altında yapılan alımların yılın ilk aylarına kıyasla daha yüksek seyredeceği taahhüdü yinelendi. ABD’de yıllık TÜFE enflasyonu mayıs ayında beklentileri aşarak %5’e ulaşırken, yükselişin öncüsü ikinci el araç fiyatlarındaki keskin artış oldu.
  • Yurt içinde perşembe günü Merkez Bankası’nın para politikası toplantısı önemli olacak. Tahminimiz ve piyasa beklentisi politika faizinin %19’da sabit kalması yönünde bulunuyor. Pazartesi günü nisan ayı cari dengesi, salı günü mayıs ayı merkezi yönetim bütçe dengesi açıklanacak. Cari denge için tahminimiz 2 milyar dolar açık olurken, piyasa beklentisi 2,2 milyar dolar açık yönünde. Bunlara ek olarak, pazartesi günü gerçekleşecek NATO Liderler Zirvesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden’ın görüşmesi, dış politika açısından takip edilecek önemli bir gündem maddesi olacak. Yurt dışında ise Fed’in ve Japonya Merkez Bankası’nın toplantıları takip edilecek. Fed bu toplantıda yeni makroekonomik projeksiyonlarını ve uzun vadeli faiz tahminlerini paylaşacak. Ayrıca ABD’de perakende satışlar, Euro Bölgesi ile Japonya’da da TÜFE enflasyonu açıklanacak. Euro Bölgesi’nde mayıs ayında yıllık TÜFE enflasyonunun %1,6’dan %2’ye yükselmesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Videolar

X