İş Portföy Haftaya Bakış 13 - 17 Eylül

13.09.2021 | 09:09
  • Çekirdek enflasyon vurgusu faiz indirimine alan açıyor.
  • 2022-2024 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program’a göre bu yıl büyümenin %9 ile oldukça güçlü gerçekleşmesi beklenirken, program dönemi boyunca büyümeye başta özel olmak üzere yatırımların destek vermesi hedeflendi.
  • İstihdam piyasasına yönelik desteklerin sonlandırıldığı temmuz ayında mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı aylık 1,4 puan artarak %12’ye yükseldi.
  • Hazine’nin nakit fazlası vergi kayması nedeniyle belirgin şekilde yükseldi. 12 aylık merkezi yönetim bütçe açığının GSYH’ye oranla temmuz ayındaki %1,8’den ağustos ayında %1,7’ye gerileyeceğini hesaplıyoruz.
  • Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’nun geçtiğimiz hafta salgının getirdiği olağanüstü koşullar nedeniyle enflasyonun çekirdek göstergelerinin öneminin arttığını vurgulamasının, önümüzdeki dönemde faiz indirim ihtimalini artıran bir gelişme olduğunu değerlendiriyoruz.
  • Avrupa Merkez Bankası para politikası toplantısında faiz oranlarında değişiklik yapmadı. Pandemi Acil Varlık Alım Programı kapsamındaki alımların önceki çeyreğe kıyasla daha yavaş gerçekleşeceğini söylerken, bunun varlık alımında kısıntı anlamına gelmediği belirtildi. Varlık alımları ile ilgili kararların aralık ayı toplantısında verileceği kaydedildi.
  • Yurt içinde pazartesi günü temmuz ayı sanayi üretim endeksi, perakende satış hacim endeksi ve cari denge, çarşamba günü ağustos ayı merkezi yönetim bütçesi ve cuma günü eylül ayı Piyasa Katılımcıları Anketi açıklanacak. Sanayi üretim endeksinin arındırılmamış olarak yıllık %4 artmasını bekliyoruz. Piyasa beklentisi ise %14,6’lık yükseliş ile tahmininizin üzerinde bulunuyor. Cari denge için piyasa beklentisi 0,8 milyar dolar açık olurken, biz cari dengenin açık veya fazla vermesini beklemiyoruz. Yurt dışında açıklanacak yıllık TÜFE enflasyonunun ağustos ayında ABD’de %5,4’ten %5,3’e gerilemesi, Euro Bölgesi’nde ise %2,2’den %3’e yükselmesi bekleniyor. ABD’de perakende satışların ise ağustos ayında aylık %1 daralması bekleniyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Videolar

X