İş Portföy Haftaya Bakış 12-16 Temmuz

12.07.2021 | 09:23
  • Yıllık TÜFE enflasyonu haziran ayında %16,6’dan %17,5’e ulaşarak beklenenden yüksek seyretti. Son açıklanan enerji zamları, enflasyonun ana eğiliminin yüksek seyretmesi, açılmanın getirdiği güçlü talep koşulları ve artan emtia fiyatları nedeniyle yılın kalanında enflasyonun yüksek seyredeceğini düşünüyoruz.
  • Mayıs ayında cari açık 3,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti ve geçtiğimiz yılın aynı ayına göre 0,9 milyar dolar azaldı. Öncü dış ticaret verileri, dengedeki iyileşmenin haziran ayında belirginleşerek süreceğine işaret etti. Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre, enflasyon beklentilerindeki bozulma son beş aydır devam ederken, yıl sonu enflasyon beklentisi bir önceki ankete göre 1,2 puanlık artışla %15,6’ya ulaştı.
  • Reel efektif döviz kuru haziran ayında aylık %1,1 değer kaybederek 1994 yılında başlayan endeksin tarihi düşük seviyesine geriledi.
  • Büyümenin öncüsü JPMorgan küresel bileşik PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) haziran ayında 1,8 puanlık düşüşle 56,6 oldu ve küresel ekonomik aktivite için olumlu sinyal vermeye devam etti.
  • Avrupa Merkez Bankası (ECB) stratejik değerlendirmesinde simetrik %2 enflasyon hedefine geçildiğini duyurdu. Bu değişim piyasalar tarafından ECB’nin gevşek para politikasının daha uzun süreceği şeklinde algılandı. Fed’in haziran ayına ait toplantısının tutanaklarında varlık alımlarına dair politika değişikliği için sabırlı olunması gerektiği vurgulandı.
  • Haftaya yurt içinde çarşamba günü gerçekleşecek Merkez Bankası PPK toplantısında %19 olan politika faizinin değişmesi beklenmiyor. Bizim tahminimiz de aynı yönde bulunuyor. Pazartesi günü işsizlik oranı, salı günü sanayi üretim endeksi ve perakende satış hacim endeksi açıklanacak. Sanayi üretim endeksinin mayıs ayında arındırılmamış olarak yıllık %30 büyümesini bekliyoruz, piyasa beklentisi ise %38,4 seviyesinde. Haftanın son iş günü ise merkezi yönetim bütçe dengesi açıklanacak. Yurt dışında ABD ve Euro Bölgesi’nde TÜFE enflasyonu takip edilecek. ABD’de yıllık TÜFE enflasyonunun haziran ayında %5’ten %4,9’a gerilemesi bekleniyor. Çin’de büyüme ve ABD’de perakende satışlara ek olarak Japonya Merkez Bankası’nın toplantısı önemli olacak. Japonya Merkez Bankası’nın iklim değişikliği ile mücadele etmeye yardımcı olan bankalara avantaj sağlayacak bir düzenleme yapacağı tahmin ediliyor. Çarşamba ve perşembe günü ise Fed Başkanı Powell’ın Kongre’ye yapacağı sunum takip edilecek.

İlginizi Çekebilecek Diğer Videolar

X