IEV - İş Portföy Taşımacılık Değişken Fon

15.04.2022 | 15:34
 • Yatırım değerinin yüksek potansiyel barındırdığı ulaştırma ve taşımacılık alanlarında küresel ölçekte faaliyet gösteren şirketlere yatırım yapan Türkiye’nin İlk ve Tek Fonu İş Portföy Taşımacılık Değişken Fon!

 • IEV - İş Portföy Taşımacılık Değişken Fon, toplam değerinin en az i %80’i, devamlı olarak, ulaştırma, taşımacılık alanlarında faaliyet gösteren şirketlerin ve bu şirketlerin tedarikçisi ile hizmet/servis sağlayıcılarının ihraç ettiği yerli ve yabancı şirketlerin sermaye piyasası araçlarına yatırım yapmaktadır.

 • IEV - İş Portföy Taşımacılık Değişken Fon ulaştırma ve taşımacılık alanlarının sunduğu potansiyele yatırım yapma imkânı sağlamaktadır. Detaylı bilgi için tıklayınız.


İlginizi Çekebilecek Diğer Videolar

İş Portföy Haftaya Bakış 1 Temmuz 2022: Haziranda Yıllık Enflasyon %80’e Yaklaşabilir
 • BDDK bazı şirketlerin döviz fazlası olduğu halde kredi kullanarak döviz talebi yaratmasını gerekçe göstererek; bağımsız denetime tabi, YP nakdi varlıklarının TL karşılığı 15 milyon TL’yi ve bu varlıkları aktif toplamından veya son 12 aydaki cirodan büyük olanının %10’unu aşan şirketler için TL cinsi nakdi kredi kullandırılmamasına karar verdi. Bankaların ilk etapta TL nakdi kredi vermekte çekimser kalabileceğini, kararın şirketleri yabancı para nakdi varlık tutmak yerine Kur Korumalı Mevduat’a (KKM) veya eurobonda yöneltebileceğini değerlendiriyoruz. Kararın ardından dolar/TL yaklaşık %4 geriledi. Merkez Bankası zorunlu karşılık ve ihbarlı döviz hesaplarında uygulanan komisyon oranını %1,5’ten %5’e yükseltirken, KKM’ye dönüşüm oranı belirli bir seviyeye ulaşamayan bankalardan daha yüksek komisyon alma uygulamasını sonlandırdı.

 • Temmuz itibarıyla asgari ücrete %30 ara zam yapılırken, yıl ortasında asgari ücret ve kamu maaşlarına yapılan zamların bir yandan büyümeyi destekleyeceğini, bir yandan da enflasyonu yükseltebileceğini değerlendiriyoruz.

 • Bu hafta düzenlenen ECB Forum’da merkez bankaları başkanları pandemi ve jeopolitik gelişmeler nedeniyle düşük faiz ve ılımlı enflasyon döneminin sonuna gelindiğini kaydetti. Küresel büyümenin güç kaybettiğine yönelik verilere ek olarak merkez bankalarının agresif sıkılaşma planları resesyon endişelerini desteklemeyi sürdürüyor.

 • Pekin ve Şangay’daki tedbirlerin gevşetilmesi Çin hisse senedi piyasası açısından destekleyiciydi.

 • OPEC temmuz ve ağustos aylarında petrol üretim planında değişikliğe gitmezken, eylül sonrası için üretim planı ise henüz belirli değil. Karar petrol fiyatını aşağı yönlü etkiledi.

 • Önümüzdeki hafta pazartesi günü TÜFE enflasyonu, salı günü reel efektif döviz kuru, perşembe günü Hazine’nin nakit dengesi ve cuma günü cari denge açıklanacak. Haziran ayında tüketici fiyat endeksinin aylık %5,5 artmasını bekliyoruz. Ankara’nın mutfak enflasyonu Türk-İş ve İstanbul enflasyonu İTO endeksi de gıda fiyatları için olumsuz bir görünüm sundu. Tahminimizin gerçekleşmesi halinde yıllık TÜFE enflasyonu mayıs ayında %73,5’ten haziran ayında %79,5’e çıkacak. Piyasa beklentisi Foreks anketine göre %4,9, Reuters anketine göre ise %5,4 seviyesinde. Cuma günü piyasa kapanışının ardından Fitch’in kredi not değerlendirmesi bekleniyor. Yatırım yapılabilir seviyenin 4 kademe altı, B+ olan kredi notunda ve negatif görünümde değişiklik beklemiyoruz. Yurt dışında hizmet ve bileşik PMI açıklanacak. Ayrıca, 75 baz puanlık faiz artırımının yapıldığı FOMC toplantısının tutanakları ile ABD’de tarım dışı istihdam da takip edilecek veriler arasında bulunuyor. Tarım dışı istihdamın 295 bin kişi artması ve bir önceki aya kıyasla hız kaybetmesi bekleniyor.
01.07.2022
İş Portföy Haftaya Bakış 24 Haziran 2022

Merkez Bankası’ndan mevcut politikalara devam mesajı


 • Merkez Bankası politika faizini 6. kez üst üste %14’te sabit tutarken, TCMB’nin iletişiminin geçtiğimiz yılın eylül ayından bu yana uygulanan negatif reel faiz politikasının devam edeceği yönünde olduğunu ve faiz dışı araçların kullanılmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

 • Bu yıl için bütçe gelir ve gider hedefinin aynı tutarda artırıldığı ve böylece 278,4 milyar TL olan bütçe açığı hedefinin değişmediği ek bütçe kanunu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

 • Anket bazlı göstergeler haziran ayında üretimde hız kaybı olduğunu yansıttı.

 • BDDK banka ve finansal kuruluşlar dışındaki yurt içi yerleşik kişilerin yurt dışı yerleşiklerle türev işlem yapması durumunda, kullanacakları ticari kredilere uygulanacak risk ağırlığını artırdı. Ayrıca konut kredilerinde azami kredi tutarı, konutun birinci veya ikinci el olması, konutun değeri ve enerji sınıfı gözetilerek farklılaştırıldı. Basında yer alan haberlere göre, yabancı yatırımcıların lirayı açığa satmama koşulu ile swap yoluyla 3 veya 6 ay vadeli fonlama sağlaması için bazı çalışmalar yapılıyor. Sağlanacak fonlama hisse senedi, tahvil ve mevduat gibi yatırımlarda kullanılabilecek.

 • Fed Başkanı Powell, yüksek enflasyonla mücadele sürecinde resesyon olasılığını dışlamazken, küresel ölçekte resesyon beklentileri ABD’deki agresif faiz artırım süreci ve Avrupa’da giderek şiddetlenen doğal gaz krizi ile pekişiyor.

 • Japonya’da yıllık TÜFE mayıs ayında %2,5 ile Japonya Merkez Bankası’nın hedefinin üzerine seyrederken, hafta içinde Japon yeni dolar karşısında son 24 yılın en zayıf seviyesini gördü.

 • Önümüzdeki hafta yurt içinde enflasyon için öncü olan Türk-İş açlık endeksi ve İTO endeksi, mayıs ayı dış ticaret açığı, haziran ayı imalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) ve bu haftaki para politikası toplantısının özeti takip edilecek. Mayıs ayında enerji ithalatındaki yükseliş nedeniyle dış ticaret açığının yıllık 6,5 milyar dolar artarak 10,7 milyar dolar ile tarihi yüksek seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Ayrıca küresel imalat PMI açıklanacak. Öncü verilere göre, haziran ayında Japonya, Euro Bölgesi ve ABD’de imalat sektörü aktivitesi momentum kaybına karşın büyüme bölgesinde kaldı. ABD’de dayanıklı mal siparişleri ve GSYH büyümesi ile Euro Bölgesi’nde TÜFE verisi takip edilecek. Ayrıca, Fed, ECB ve BoE başkanlarının konuşma yapacağı ECB Forum gerçekleşecek.
24.06.2022
İş Portföy Haftaya Bakış 17 Haziran 2022

Parasal sıkılaşma Fed öncülüğünde tam gaz


 • Sanayi üretimi ve perakende satış hacim endeksi nisan ayında ekonomik aktivitenin olumlu bir patika izlediğine işaret etti.

 • 12 aylık cari açığın, mayıs ayında bir önceki aya göre 4 milyar dolara yakın bir artışla 30 milyar doların üzerine çıkabileceğini değerlendiriyoruz. Merkezi yönetim bütçesi mayıs ayında 144 milyar TL ile rekor fazla verirken, kurumlar vergisindeki olumlu performansta yüksek enflasyonun firmaların kârlılıklarını desteklemesinin etkili olduğunu düşünüyoruz.

 • Hazine haziran ayında hedefinin yaklaşık 2 katı, 50,2 milyar TL borçlanırken, borçlanmanın yarıdan fazlası 5 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil ihracından geldi.

 • Bu hafta faiz artırımlarına Fed 75 baz puan, İngiltere Merkez Bankası da 25 baz puan ile devam etti. Fed’in beklentileri mart ayına kıyasla daha zayıf büyüme ve yüksek enflasyonu yansıttı. Yılın kalan 4 toplantısında 175 baz puanlık ilave artırım daha bekleniyor.

 • ABD’de hızlı sıkılaşma, resesyon endişelerini canlı tutarken, hisse senedi piyasalarında bu hafta da zayıf bir seyir izlendi.

 • Avrupa Merkez Bankası (ECB) İtalya ve İspanya gibi bazı ülkelerin tahvil faizlerinde belirgin artışlar olması üzerine olağanüstü toplandı ve Almanya gibi mali yönden güçlü ülkeler ile mali gücü daha sorunlu olan çevre ülkelerin tahvil faizleri arasındaki farkın açılmasını önlemek için bazı adımlar attı.

 • Merkez Bankası’nın perşembe günü 6. kez üst üste %14 seviyesindeki politika faizini sabit tutmasını bekliyoruz. Çarşamba günü TÜİK Tüketici Güven Endeksi, cuma günü sanayi sektörü için önemli birer öncü gösterge olan Reel Kesim Güven Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı açıklanacak. Yurt dışında haziran ayına dair öncü PMI’lar (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) ekonomik aktivitenin ikinci çeyrekteki gidişatı hakkında fikir verecek. Fed Başkanı Powell’ın ABD Kongresi’ne yapacağı sunum da piyasaların odağında olacak.
17.06.2022
İş Portföy Haftaya Bakış 10 Haziran 2022

Fed’in faiz artırımı beklenirken, yurt içinde çok sayıda yeni tedbir açıklandı


 • Hazine ve Maliye Bakanlığı, TCMB, SPK ve BDDK koordinasyon içerisinde enflasyon ve kur için bir dizi tedbir açıkladı. Buna göre bankaların yabancı para yükümlülükleri için TCMB’de bulundurdukları yabancı para zorunlu karşılıklara ek olarak bu yükümlülüklerin %3’ü ila %10’u arasında uzun vadeli sabit faizli tahvil bulundurma zorunluluğu, bireysel yatırımcılar için belirli KİT’lerin gelirinden pay alacak şekilde enflasyon üzeri getiri hedefiyle Gelire Endeksli Senet ihracı, tüketici kredilerinin ve kredi kartlarının vade ve minimum ödeme tutarlarında sıkılaştırıcı düzenlemeler, yatırım ve ihracat gibi krediler dışındaki ticari kredilerde bankaların yükümlü olduğu ZK oranlarının artırılması, yurt dışında sermaye piyasası aracı yoluyla fon temin eden şirketlere bazı kolaylıklar sağlanması gibi düzenlemeler yapıldı. Kredi büyümesinde bir miktar yavaşlamaya sebep olabileceğini öngördüğümüz bu adımların ayrıca mevduat faizlerinde de yükseliş getirme olasılığı bulunuyor. Ayrıca, yabancı yatırımları çekebileceği düşüncesiyle swap piyasasının belirli koşullar altında yeniden açılabileceğine yönelik bir düzenleme de yer aldı.

 • Bankaların daha fazla tahvil satın alması gerekebileceği öngörüleriyle 2 ve 10 yıl vadeli tahvil faizleri düştü. Ancak yine de 10 Haziran itibarıyla bir önceki haftaya kıyasla daha yüksek bir seviyedeler.

 • 1 Temmuz 2023’e kadar konutta kira artış oranı son 12 aylık TÜFE ortalaması yerine en fazla %25 olacak şekilde sınırlandırılırken, bu düzenlemenin TÜFE üzerindeki olumlu etkisinin sınırlı olacağını değerlendiriyoruz.

 • Hesaplamalarımız 12 aylık merkezi yönetim bütçe açığının GSYH’ye oranla mayıs ayında %2,4’ten %0,6’ya düşebileceğini gösteriyor.

 • Küresel ölçekte uygulanan sıkı para politikalarının resesyona sebep olabileceği endişeleri ve Rusya-Ukrayna kaynaklı jeopolitik gelişmeler bu yıl önceden öngörülene kıyasla daha zayıf bir büyüme patikasını yansıtıyor. Dünya Bankası ve OECD 2022 için küresel büyüme tahminini aşağı yönlü güncelleyerek sırasıyla %2,9 ve %2,8 seviyesinde belirledi.

 • ECB, politika faizini sabit tutarken; temmuz toplantısı için 25 baz puanlık artırım, eylül toplantısı için ise enflasyon görünümüne bağlı olacak şekilde daha fazla miktarda artırım sinyali verdi.

 • ABD’de yıllık TÜFE enflasyonu mayıs ayında %8,3’ten %8,6’ya yükselerek beklentilerin üzerinde açıklandı.

 • Yurt içinde pazartesi cari denge, sanayi üretim endeksi, perakende satış hacim endeksi, çarşamba merkezi yönetim bütçesi ve cuma Piyasa Katılımcıları Anketi takip edilecek. Nisan ayında cari açığın yıldan yıla 1,3 milyar dolar yükselerek 2,8 milyar dolar olmasını bekliyoruz. Piyasa beklentisi 3 milyar dolar açık yönünde. Nisan ayında arındırılmamış sanayi üretim endeksinin yıllık %6,5 artmasını bekliyoruz. Bu veri için piyasa beklentisi %7’lik artış yönünde. Yurt dışında ise Fed, İngiltere Merkez Bankası (BoE) ve Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) para politikası toplantıları izlenecek. Faiz artırımlarına Fed’in 50 baz puan, BoE’nin de 25 baz puan ile devam etmesi bekleniyor. Bu toplantıda Fed çeyreklik açıkladığı makroekonomik projeksiyonlarını ve faiz tahminlerini de yayımlayacak. BoJ’un ise ultra gevşek para politikasını koruması bekleniyor.
10.06.2022
İş Portföy Haftaya Bakış 3 Haziran 2022

Enflasyon ve cari açık yükselişte


 • Türkiye ekonomisi ilk çeyrekte yıllık %7,3, çeyreklik %1,2 büyüdü. Çeyreklik büyüme oranı 2020’nin son çeyreğinden bu yana en zayıf performansı yansıtırken, ikinci çeyreğe dair öncü veriler ekonominin geneli için karışık bir görünüm sundu.

 • Yıllık TÜFE enflasyonu mayıs ayında %70’ten %73,5’e yükseldi.

 • Enflasyonun ekim ayında %90’a yaklaşacağını ve yılı %70 seviyelerinde sonlandırabileceğini değerlendiriyoruz. Mayıs ayında dış ticaret açığı yıllık 6,5 milyar dolar yükselerek 10,7 milyar dolar ile tarihi yüksek seviyede oluştu. İhracatın yıllık büyümesi belirgin şekilde hız keserken, başta enerji olmak üzere ithalatın tüm alt kalemleri yıllık bazda yüksek artışlar kaydetti. 12 aylık cari açığın mart ayındaki 24,2 milyar doların ardından nisanda 25, mayısta ise 30 milyar dolara çıkacağını hesaplıyoruz.

 • Fed Başkan Yardımcısı Brainard, mayıs ayındaki toplantı tutanaklarının ima ettiğinin aksine Fed’in eylül ayında faiz artırımlarına ara vermesi için bir gerekçe olmadığını belirtti. Bu değerlendirme ile birlikte Fed’den beklenen sıkılaşma beklentileri güçlendi.

 • OPEC haziran ve temmuz aylarında petrol üretimini artıracağını açıklarken, kararın ardından petrol fiyatında geri çekilme yaşanmadı.

 • Dünyada gıda fiyatları için gösterge olan ve mart ayında tarihi rekoruna ulaşan FAO Gıda Endeksi nisan ayının ardından mayıs ayında da geriledi.

 • Yurt içinde pazartesi mayıs ayı reel efektif döviz kuru, salı mayıs ayı Hazine’nin nakit dengesi, cuma da nisan ayı işsizlik oranı açıklanacak. Yurt dışında ECB’nin faiz kararı ile ABD ve Çin’de TÜFE verisi takip edilecek. Her ne kadar ECB’nin faizi artırması beklenmese de, yılın tamamında bankadan 125 baz puanlık artırım bekleniyor.03.06.2022
TMG - İş Portföy Yabancı Hisse Senedi Fonu
 • İş Portföy Yabancı Hisse Senedi Fonu küresel hisse senedi piyasalarında işlem gören dünyanın önde gelen şirketlerine tek bir fon ile yatırım yapma imkânı sunuyor.

 • Fon toplam değerinin en az %80’i ile devamlı olarak, gelişmiş ve gelişmekte olan ülke piyasalarında işlem gören yabancı hisse senetlerine, Amerikan Depo Sertifikalarına ve Global Depo Sertifikalarına yatırım yapılmaktadır. Uygulanan strateji ile farklı coğrafyalarda küresel ölçekli büyük şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapılarak değişen ekonomik konjonktürlerde yatırımcının potansiyel kazancının yükseltilmesi hedeflenmektedir.

 • TMG- İş Portföy Yabancı Hisse Senedi Fon ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.
02.06.2022
İş Portföy Haftaya Bakış 27 Mayıs 2022

Merkez Bankası makro ihtiyati tedbir sinyali verdi


 • Merkez Bankası politika faizini beklentilerle uyumlu olarak 5. kez üst üste %14’te sabit tutarken, makro ihtiyati tedbirlerin devam edeceği sinyali verildi.

 • Alkollü içecekler ve tütünde normal şartlarda temmuz ayında yapılan ÖTV ayarlaması öne çekilerek cuma günü yapılırken, yapılan ayarlamanın TÜFE’yi 0,5-0,7 puan arasında yukarı yönlü etkileyeceğini değerlendiriyoruz. Yıl sonunda enflasyonun %65-70 aralığında gerçekleşeceğini, zirvenin de ekim ayında %85-90 aralığında oluşacağını değerlendiriyoruz.

 • Mayıs ayındaki Fed toplantısının tutanaklarında komite üyelerinin önümüzdeki iki toplantıda 50 baz puanlık artırım düşündüğü, destekleyici para politikasından çıkışın hızlanması gerektiği ve yılın sonlarında ise bu politika aksiyonunun ekonomi üzerindeki etkilerinin ölçüleceği yer aldı. Fed’den sıkılaşma beklentileri hafta içinde hafif gevşerken, yıl sonunda Fed faizinin %2,6’ya çıkacağı tahmin ediliyor. Beklentiler ayın başındaki %2,9’a göre bir miktar gerilemiş durumda.

 • Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde üçüncü çeyrek sonunda mevcut durumda -%0,5 olan politika faizinin negatif bölgeden çıkabileceğini belirterek net bir faiz artırım mesajı verdi.

 • Yurt içinde salı günü büyüme ve cuma günü TÜFE enflasyonu açıklanacak. Türkiye ekonomisinin ilk çeyrekte piyasa beklentisiyle uyumlu yıllık %7,2 büyümesini bekliyoruz. Tüketici fiyat endeksi için tahminimiz aylık %4 artış olması yönünde. Tahminimiz gerçekleşirse nisan ayında %70 olan yıllık TÜFE enflasyonu mayıs ayında %75,2’ye çıkacak. Ankara’nın mutfak enflasyonu Türk-İş açlık endeksi mayıs ayında aylık %13 artarak gıda enflasyonu açısından olumsuz bir görünüm sundu. Salı günü nisan ayı dış ticaret istatistikleri, çarşamba günü mayıs ayı imalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) ve İstanbul enflasyonu İTO endeksi, perşembe günü mayıs ayı geçici dış ticaret verileri ve bu hafta yapılan PPK toplantısının özeti takip edilecek. Yurt dışında mayıs ayı küresel imalat PMI ve ABD’de tarım dışı istihdam izlenecek. Mayıs ayındaki öncü PMI’lara göre, Euro Bölgesi ve ABD’de ekonomik aktivite hız kaybederken, Japonya’da hız kazandı. ABD’de mayıs ayında tarım dışı istihdamın bir önceki aya göre hız keserek 310 bin kişi artması bekleniyor.
27.05.2022
İş Portföy Haftaya Bakış 20 Mayıs 2022

Merkez Bankası’nın faizi sabit tutmasını bekliyoruz


 • 12 aylık cari açık mart ayında 24,8 milyar dolara yükselirken, öncü veriler açıktaki artışın nisanda hız keseceğini gösteriyor. GSYH’ye oranla 12 aylık bütçe açığı nisanda %2,3’ten %2,4’e çıkarken, vergi gelirlerindeki olumlu performans ile gelirlerin yıllık büyümesi hızlandı.

 • Merkez Bankası’nın piyasadan yaptığı tahvil alımları ile birlikte, swap işlemlerinde teminatın en az %30’unun TL cinsi devlet tahvilinden oluşmasına karar verilmesi tahvil piyasası açısından destekleyiciydi.

 • Bu hafta ABD’de perakende satışlar, sanayi üretimi ve kapasite kullanımı gibi veriler beklentilerin üzerinde açıklanarak resesyon endişelerine rağmen ABD ekonomisinin dayanıklı kaldığını yansıttı. Olumlu açıklanan verilere karşın, ABD’de hisse senedi piyasalarındaki zayıf görünüm ise devam etti.

 • Fed Başkanı Powell, yüksek enflasyonu kontrol altına almak için ekonomiyi yavaşlatmayı hedeflediklerini kaydederken, veriler de ABD’de finansal koşulların sıkılaştığına işaret ediyor.

 • TÜFE enflasyonu nisan ayında İngiltere’de %7’den %9’a, Japonya’da %1,2’den %2,5’e çıkarken, Euro Bölgesi’nde %7,4’te sabit kaldı. ECB’nin temmuz ayında 2011 yılından sonra ilk kez 25 baz puanlık faiz artırımı yapması beklenirken, hafta içinde ilk kez bir ECB yetkilisi enflasyonun ivmelenmesi halinde tek seferde 50 baz puanlık artırım ihtimalini de dile getirdi.

 • Merkez Bankası’nın perşembe günü %14 seviyesindeki politika faizini sabit bırakmasını bekliyoruz. Pazartesi günü sanayi sektörü için önemli birer öncü gösterge olan Reel Kesim Güven Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı açıklanacak. Pazartesi günü ayrıca Piyasa Katılımcıları Anketi, cuma günü ise Ankara’nın mutfak enflasyonu Türk-İş açlık endeksi ile yılın ilk Finansal İstikrar Raporu’na ek olarak piyasa kapanışının ardından Moody’s’in kredi notu değerlendirmesi takip edilecek. Moody’s’den bir değişiklik beklemiyoruz. Ayrıca, piyasaların gözü çıkarılması beklenen enflasyona endeksli TL cinsi tahvilde olacak. Yurt dışında mayıs ayına dair öncü PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verileri ekonomik aktivitenin ikinci çeyrekteki gidişatı hakkında fikir verecek. ABD’de dayanıklı mal siparişleri, GSYH büyümesi, Fed’in favori enflasyon göstergesi çekirdek PCE enflasyonu ve 50 baz puanlık artırımın yapıldığı mayıs ayı toplantısının tutanakları takip edilecek.
20.05.2022
X