Videolar

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Türkiye Büyük Millet Meclisi'mizin kuruluş günü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'mız kutlu olsun! Cumhuriyet'imizin kuruluşunda emeği geçen, başta Bankamız kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve emeği geçen tüm büyüklerimizi sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz.

06.05.2021
İş Portföy Haftaya Bakış 26-30 Temmuz
 • Merkez Bankası temmuz ayındaki PPK toplantısında politika faizini %19’da sabit tutarken, enflasyonda kısa vadede görülebilecek oynaklıkların ana eğilime yansımalarının para politikası duruşu açısından yakından izleneceğini belirtti. Mayıs ayında sanayi üretimi arındırılmamış olarak yıllık %39,5 arttı. Zayıf baz etkisi yıllık kıyaslamalarda etkisini sürdürürken, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış üretim aylık %1,3 yükselişle büyümenin ana eğilimine dair olumlu bir tablo sundu.
 • Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı tam kapanmanın uygulandığı mayıs ayında aylık 0,6 puan gerileyerek %13,2 olurken, işgücüne katılım oranındaki düşüş işsizlik oranında artışı engelledi. 12 aylık merkezi yönetim bütçe açığının GSYH’ye oranı haziran ayında, şubat ayından sonra ilk defa aylık bazda yükselerek %1,7 olsa da, resmi yıl sonu hedefi olan %3,5’in belirgin şekilde altında kalmayı sürdürdü.
 • TÜİK Tüketici Güven Endeksi haziran ayında tüketici güveninin zayıfladığını yansıttı.
 • Küresel ekonomik aktiviteye dair göstergelerden öncü PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verilerine göre; temmuz ayında Euro Bölgesi’nde bileşik PMI yükselirken, ABD’de geriledi ancak büyümeyi yansıttı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Japonya Merkez Bankası (BoJ) toplantılarında beklentilerle uyumlu olarak değişiklik yapmadı. 
 • Yıllık TÜFE enflasyonu haziran ayında ABD’de %5’ten %5,4’e yükselirken, Euro Bölgesi’nde %2’den %1,9’a geriledi.
 • Bu hafta yurt içinde en önemli gündem maddesi perşembe günü yayımlanacak olan Enflasyon Raporu olurken, %12,2 olan yıl sonu enflasyon tahmini yukarı revize edilebilir. Pazartesi günü sanayi sektörü göstergelerinden Reel Kesim Güven Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı, salı günü ise Ankara’nın mutfak enflasyonunu yansıtan Türk-İş endeksi açıklanacak. Haftanın son iş günü TÜİK haziran ayına dair dış ticaret ve yılın ikinci çeyreğine dair turizm istatistiklerini açıklayacak. Haziran ayında dış ticaret açığının yıllık bazda değişim göstermeyerek 2,9 milyar dolar olacağını hesaplıyoruz. Yurt dışındaki en önemli gündem maddesi Fed’in toplantısı olacak. Fed’den faiz değişikliği beklenmiyor, ancak varlık alımlarında kısıntı tartışması ile ilgili açıklamalar piyasaların radarında olacak. Bu hafta açıklanacak diğer veriler Japonya’da öncü PMI, ABD’de dayanıklı mal siparişleri, ikinci çeyrek GSYH büyümesi, çekirdek PCE enflasyonu olacak. İlk çeyrekte yıllık %0,4 büyüyen ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte zayıf baz etkisinin desteğiyle %12,6 büyümesi, mayıs ayında %3,4 olan yıllık çekirdek PCE enflasyonun ise haziran ayında %3,7’ye ulaşması bekleniyor.
26.07.2021
İş Portföy Haftaya Bakış 2-6 Ağustos
 • Merkez Bankası III. Enflasyon Raporu’nda yıl sonu enflasyon tahminini 1,9 puan artırarak %14,1’e yükseltirken, son çeyrekte düşüş beklentisini korudu. 
 • Temmuz ayına dair anket bazlı verilerden Reel Kesim Güven Endeksi, Kapasite Kullanım Oranı ile imalat dışı sektörlere ait güven endeksleri yükselerek ekonomik aktivitede güçlenme sinyali verirken, resmî tatiller nedeniyle yıllık kıyaslamalarda görece zayıf bir performans oluşabilir. TÜİK’in verilerine göre ikinci çeyrekte 3 milyar dolarlık turizm geliri elde edildi. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 0,1 milyar dolarlık çok sınırlı bir gelir elde edilmişti.

 • Hazine ve Maliye Bakanlığı, TL mevduatlardaki stopaj indiriminin ve bazı hizmetlerde son bir yıldır uygulanan KDV indirimlerinin eylül sonuna kadar uzatıldığını açıkladı. KDV indirimlerinin uzatılması enflasyonda ilave yükselişi bir süre daha sınırlarken, stopaj indirimi TL varlıkları destekleyebilir.

 • Fed temmuz ayındaki toplantısında faiz oranında ve varlık alım programında değişikliğe gitmezken, ABD ekonomisinin hedeflere doğru ilerleme kaydettiğini belirtti ve varlık alımında kısıntının ilk sinyalini verdi. IMF’nin Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nda bu yıla dair büyüme tahmini nisan ayındaki rapora kıyasla değişmeyerek %6 oldu. IMF toparlanmada ülkeler arasındaki ayrışmanın aşılama hızı nedeniyle belirginleştiğini değerlendirdi.

 • Bu hafta yurt içinde salı günü açıklanacak tüketici fiyat endeksinin aylık %1,9 artış göstermesini bekliyoruz. Tahminimizin gerçekleşmesi halinde yıllık TÜFE enflasyonu haziran ayındaki %17,5’ten temmuz ayında %19,1’e yükselerek yıl içindeki zirveyi yenileyecek. Piyasa beklentisi ise aylık %1,6’lık artış yönünde. Ankara’nın mutfak enflasyonunu yansıtan Türk-İş ve İstanbul enflasyonunu gösteren İTO, gıda fiyatları için geçtiğimiz yıldan daha olumsuz bir görünümle tahminimizle uyumluydu. Hafta içinde ayrıca imalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi), temmuz ayı geçici dış ticaret verileri, reel efektif döviz kuru ve Hazine’nin nakit dengesi açıklanacak. Yurt dışında PMI verileri takip edilecek. Öncü verilere göre, bileşik PMI’ın Euro Bölgesi’nde yükselmesi, Japonya ve ABD’de gerilemesi bekleniyor. İngiltere Merkez Bankası’ndan faiz değişikliği beklenmezken, ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdamda aylık 900 bin kişilik artış olması bekleniyor.

02.08.2021
İş Portföy Haftaya Bakış 9-13 Ağustos
 • Yıllık TÜFE enflasyonu temmuz ayında %17,5’ten %18,95’e yükselerek %19 seviyesindeki politika faizine yaklaştı.
 • Enflasyonun ağustos-eylül arasında yeni bir zirve görerek %19’u aşabileceğini, kasım ayında düşüşe geçebileceğini değerlendiriyoruz. Temmuz ayında Hazine’nin nakit açığı vergi kaymasının da etkisiyle yıllık bazda belirgin şekilde yükseldi. Buna göre 12 ay birikimli bütçe açığının GSYH’ye oranının temmuzda %1,7’den %2,2’ye yükseleceğini hesaplıyoruz.

 • Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre yıl sonu enflasyon beklentisi %15,6’dan %16,3’e ulaşarak Bankanın %14,1’lik yıl sonu tahmininin üzerinde oluştu. Reel efektif döviz kuru temmuz ayında aylık %2,8 artarak şubat ayından bu yana ilk defa değer kazandı.

 • Büyümenin öncüsü JPMorgan küresel bileşik PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) temmuz ayında 0,9 puanlık düşüşle 55,7 oldu.

 • Geçtiğimiz hafta para politikası toplantısını gerçekleştiren İngiltere Merkez Bankası faiz oranlarında ve varlık alım programında değişikliğe gitmedi. Ekonominin faiz artırımını tartışmaya başlayacak şekilde hedeflere ulaştığını düşünen İngiltere Merkez Bankası, ECB ve Fed’den daha önce sıkılaşmaya başlayabilir. ABD’de tarım dışı istihdam beklentiyi aşarak ABD ekonomisinin güçlendiğini ve çalışan bulma konusundaki kısıtların hafiflediğini yansıttı. Ücret artışlarının beklentilerin üzerinde seyretmesi, Fed’in varlık alımında kısıntı konusunda daha erken davranmasına yol açabilir.

 • Bu hafta yurt içinde Merkez Bankası’nın perşembe günü gerçekleştireceği para politikası toplantısında %19 olan politika faizinin sabit kalmasını bekliyoruz. Piyasa beklentisi de aynı yönde bulunuyor. Salı günü işsizlik oranı, perşembe günü sanayi üretim endeksi ve perakende satış hacim endeksi, cuma günü cari denge açıklanacak. Sanayi üretimi için tahminimiz ve piyasa beklentisi haziran ayında endeksin arındırılmamış olarak sırasıyla %22 ve %21,5 yükseliş kaydetmesi yönünde. Haziran ayında cari dengenin aylık 1 milyar dolar açık vermesini ve böylece yıllık bazda iyileşmenin devam etmesini bekliyoruz. Cari denge için piyasa beklentisi de 1,1 milyar dolar açık seviyesinde. Cuma günü piyasa kapanışının ardından Fitch’in kredi notu değerlendirmesi bulunuyor. Türkiye’nin kredi notu yatırım yapılabilir seviyenin 3 kademe altı BB- ve görünümü de durağanda bulunuyor. Tahminimiz ve piyasa beklentisi Fitch’in bir değişiklik yapmaması yönünde bulunuyor. Yurt dışında ABD ve Çin’de TÜFE enflasyonu takip edilecek. ABD’de yıllık TÜFE enflasyonunun temmuz ayında %5,4’ten %5,3’e, Çin’de ise %1,1’den %0,8’e gerilemesi bekleniyor.

09.08.2021
İş Portföy Yenilenebilir Enerji Karma Fon

Temiz enerji alanında faaliyet gösteren yerli ve yabancı şirketlere yatırım yapmak artık çok kolay!


IKP - İş Portföy Yenilenebilir Enerji Karma Fon, toplam değerinin en az %80’i ile devamlı olarak yenilenebilir enerji sektöründe faaliyet gösteren yerli ve yabancı şirketlerin hisse senetlerine ve/veya özel sektör borçlanma araçlarına yatırım yapmaktadır. Fon bu sayede; güneş, rüzgâr, biyo ve jeotermal enerji gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının sürdürülebilir enerji politikaları doğrultusunda artan kullanımı ile ortaya çıkan küresel ve yerel yatırım fırsatlarına erişim sağlamaktadır. 


Fonun yenilenebilir enerji teması çerçevesinde belirlenecek hisse senedi portföyünün oluşturulmasında J.P. Morgan Asset Management şirketinden danışmanlık alınacaktır. İş Portföy’ün portföy yönetimi tecrübesini ve J.P. Morgan Asset Management’ın (JPMAM) küresel hisse senedi piyasalarındaki ve yapay zeka alanındaki yetkinliklerini bir araya getiren İş Portföy Yenilenebilir Enerji Karma Fon, Türk yatırımcılar için yenilenebilir enerji sektörüne kapsayıcı bir yapıda yatırım olanağı sağlamaktadır. 


Yenilenebilir enerjiye geçiş süreci küresel ısınmaya karşı verilen mücadelede kritik bir öneme sahip olup , fon yatırımcılara bu önemli temanın sunduğu potansiyele ortak olma imkânı sunmaktadır. 


09.08.2021
İş Portföy Haftaya Bakış 16-20 Ağustos
 • Merkez Bankası PPK toplantısında politika faizini beklentilerle uyumlu şekilde %19’da sabit tuttu.
 • Merkez Bankası Güney Kore Merkez Bankası ile 3 yıl sürecek yaklaşık 2 milyar dolarlık swap anlaşması yapıldığını açıkladı. Bu rakam brüt rezervi ve net uluslararası pozisyonu artıracaktır, ancak bankanın net döviz pozisyonunu değiştirmeyecek. Sanayi üretimi haziran ayında arındırılmamış olarak yıllık %23,7 artarak ikinci çeyrekte üretimin seyri için güçlü sinyal verirken, tüketim harcamaları göstergesi perakende satış hacim endeksi de haziran ayında yıllık %17,4 arttı. Tüm bu veriler ikinci çeyrekte yıllık GSYH büyümesinin %20’yi aşabileceğine işaret ediyor.
 • Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı haziran ayında bir önceki aya göre 2,5 puan düşerek %10,6 oldu.
 • Haziran ayında cari açık 1,1 milyar dolar ile geçen yılın aynı ayına göre 1,9 milyar dolar azaldı. 12 ay birikimli cari açık 29,7 milyar dolara gerilerken, öncü verilere göre cari dengede iyileşme temmuz ayında da sürecek.
 • Binek araçlarda ÖTV matrahındaki değişikliğin yıllık enflasyonu 0,9 puan aşağı çekebileceğini, böylece ağustos-eylül aylarında enflasyonun politika faizinin bir miktar altında kalabileceğini değerlendiriyoruz. Fitch, Türkiye’nin kredi notunu BB-‘de, görünümünü de durağan olarak teyit ederken, bu yıla dair büyüme beklentisini %6,3’ten %7,9’a yükseltti.
 • ABD’de yıllık TÜFE enflasyonu temmuz ayında %5,4’te kalırken, yıllık çekirdek enflasyon %4,5’ten %4,3’e gerileyerek ekonomide açılma kaynaklı fiyat baskılarının bir miktar hafiflediğini yansıttı.
 • ABD’de 1 trilyon dolarlık altyapı paketi Senato’da onaylanırken, Demokratların 3,5 trilyon dolarlık harcama planı taslağı da bütçe mutabakatı yoluyla kabul edildi.
 • Bu hafta yurt içinde pazartesi günü merkezi yönetim bütçesi, perşembe günü PPK toplantısının özetleri takip edilecek. Nakit denge verilerini kullanarak yaptığımız hesaplamaya göre, 12 aylık bütçe açığının GSYH’ye oranı temmuz ayında %1,7’den %2,2’ye yükselecek. Son olarak pazartesi ve salı günü Hazine’nin iç borçlanma programı kapsamında yapacağı ihaleler takip edilecek. Japonya ve Euro Bölgesi’nde TÜFE enflasyonu ve ikinci çeyreğe dair büyüme verisi açıklanacak. Ayrıca, FOMC tutanakları izlenecek.
16.08.2021
İş Portföy Haftaya Bakış 23-27 Ağustos
 • Revizyonla birlikte dış borç azaldı
 • 12 aylık merkezi yönetim bütçe açığının GSYH’ye oranı temmuz ayında %1,7’den %1,9’a yükselirken, bütçe giderlerindeki hız kaybına ek olarak gelirlerde de görece zayıf bir görünüm vardı. PPK toplantısının özetlerinde bireysel kredilerdeki büyümenin ılımlı seyre dönmesi için alınan makroihtiyati tedbirlerin yeterliliğinin izlendiği ve kredilerin seyri ile kompozisyonunun yakından takip edildiği vurgulandı.
 • Merkez Bankası geçtiğimiz hafta uluslararası uyum kapsamında kısa vadeli dış borç istatistikleri, finansal kesim dışındaki firmaların döviz ve varlık yükümlülükleri, uluslararası yatırım pozisyonu ve menkul kıymet istatistiklerinde güncelleme yaptı. Vadeli dış ticaret işlemleri kaynaklı ihracat alacakları ve ithalat borçlarının firmalardan doğrudan raporlama yoluyla alınacak olması güncellemenin en önemli unsuru oldu. İthalat borçlarındaki azalma nedeniyle vadesine 1 yıl kalan dış borç stoku yaklaşık 25 milyar dolar düştü ve haziran itibarıyla 165 milyar dolar oldu. Ayrıca revizyonla birlikte ödemeler dengesinde de iyileşme olacak.
 • Temmuz ayında yapılan FOMC toplantısının tutanaklarında ekonominin Fed üyelerinin öngördüğü şekilde ilerlemesi halinde varlık alımında kısıntının bu yıl başlayabileceği yer aldı. ABD’de temmuz ayında perakende satışlar beklentilerin altında kalarak zayıflayan mali desteklerin ve artan fiyatların tüketime olumsuz yansıdığını gösterdi.
 • Yurt içinde pazartesi günü TÜİK Tüketici Güven Endeksi, perşembe günü sanayi sektörü için önemli birer öncü gösterge olan Reel Kesim Güven Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı açıklanacak. Yurt dışında öncü PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verileri ağustos ayında küresel ekonomik aktiviteye dair fikir verecek. ABD’de dayanıklı mal siparişleri, ikinci çeyrek büyümesinin ikinci tahmini ve Fed’in favori enflasyon göstergesi çekirdek PCE enflasyonu takip edilecek. İlk çeyrekte yıllık %0,5 büyüyen ABD ekonomisinin ikinci çeyrekte %12,2 büyümesi, temmuz ayında %3,5 olan yıllık çekirdek PCE enflasyonunun %3,6’ya yükselmesi bekleniyor. Son olarak 26-28 Ağustos tarihleri arasında Jackson Hole Sempozyumu yapılacak ve burada Fed Başkanı Powell’ın varlık alımlarında kısıntı ile ilgili verebileceği mesajlar piyasaların odağında olacak.
23.08.2021
30 Ağustos Zafer Bayramı'mız Kutlu Olsun!

30 Ağustos Zafer Bayramı'mız Kutlu Olsun!

30.08.2021
İş Portföy Haftaya Bakış 31 Ağustos - 3 Eylül
 • Yıllık enflasyonda gerileme bekleniyor
 • Ağustos ayına dair anket bazlı verilerden Reel Kesim Güven Endeksi, Kapasite Kullanım Oranı ile imalat dışı sektörlere ait güven endeksleri yükselerek ekonomik aktivitede güçlenme sinyali verdi.
 • Hazine’den yapılan açıklamaya göre geçtiğimiz hafta pazartesi günü IMF Türkiye’ye 6,3 milyar dolarlık Özel Çekme Hakkı (SDR) tahsisatı gerçekleştirdi. Bu tahsisatla birlikte brüt rezervlerde artış olacak ancak IMF yükümlülüklerinin çıkarıldığı net rezervlerde bir yükseliş olmayacak. SDR Hazine’nin TCMB nezdinde tuttuğu kamu mevduatından görülebilecek.
 • Ağustos ayına dair öncü bileşik PMI’lar (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) ABD, Euro Bölgesi ve Japonya’da gerileyerek ekonomik aktivitenin bir miktar hız kaybettiğini yansıttı.
 • Fed Başkanı Powell, Jackson Hole Sempozyumu’ndaki konuşmasında varlık alımında kısıntının bu yıl içinde yapılabileceğini belirtti. Powell’ın konuşması enflasyonun geçici olacağına dair yorumları nedeniyle piyasa tarafından güvercin algılandı.
 • Yurt içinde çarşamba günü açıklanacak büyüme verisi ile cuma günü açıklanacak tüketici fiyat endeksi haftanın önemli gündem maddelerinden olacak. İlk çeyrekte yıllık %7 büyüyen Türkiye ekonomisinin ikinci çeyrekte %23 büyümesini bekliyoruz. Piyasa beklentisi Foreks anketine göre %22, Reuters anketine göre ise %21,7 seviyesinde. Tüketici fiyat endeksi için tahminimiz ve piyasa beklentisi aylık sırasıyla %0,6 ve %0,65 artış olması yönünde. Tahminimizin gerçekleşmesi halinde temmuz ayında %18,95 olan yıllık TÜFE enflasyonu ağustos ayında %18,64’e gerileyecek. Ankara’nın mutfak enflasyonunu yansıtan Türk-İş açlık endeksi gıda fiyatları için geçtiğimiz yıldan daha olumsuz bir seyre işaret ederek, gıda tahminimizle uyumlu bir görünüm sundu. Salı günü temmuz ayı dış ticaret istatistikleri, çarşamba günü sanayi sektörü için önemli bir öncü gösterge olan ağustos ayı imalat PMI ve İstanbul enflasyonunu yansıtan İTO endeksi, perşembe günü ağustos ayı öncü dış ticaret verileri açıklanacak. Yurt dışında ağustos ayı nihai PMI verileri küresel büyümenin üçüncü çeyrekteki gidişatı hakkında fikir verecek. Öncü veriler bileşik PMI’ın ABD, Euro Bölgesi ve Japonya’da gerileyeceğine işaret ediyor. ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdamda ağustos ayında 665 bin kişilik artış bekleniyor.  
31.08.2021
İş Portföy Yarı İletken Teknolojileri Değişken Fon

Yarı iletken teknolojileri alanında faaliyet gösteren yerli ve yabancı şirketlere yatırım yapmak artık çok kolay!

IJC- İş Portföy Yarı İletken Teknolojileri Değişken Fon, toplam değerinin en az %80’i ile devamlı olarak yarı iletken teknolojileri sektöründe faaliyet gösteren yerli ve yabancı şirketlerin ihraç ettiği ortaklık paylarına yatırım yapmaktadır. Fon bu sayede; telefonlardan, televizyonlara, bilgisayarlardan, video oyunlarına, otomobillerden sağlık sektöründeki gelişmiş cihaz ve daha bir çok sektörde artan yarı iletken kullanımı ile ortaya çıkan küresel ve yerel yatırım fırsatlarına erişim sağlamaktadır. 

Yarı iletkenler teknolojinin dönüşümünde kritik bir öneme sahip olup, fon yatırımcılara bu önemli temanın sunduğu potansiyele ortak olma imkânı sunmaktadır. 


03.09.2021
İş Portföy Haftaya Bakış 6-10 Eylül
 • Büyüme rekor kırarken, enflasyonda yön yukarı
 • Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte yıllık %21,7 ile rekor seviyede büyüme kaydetti. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış büyüme de çeyreklik %0,9 ile kısa vadeli eğilim için olumlu sinyal verirken, üçüncü çeyreğe dair göstergeler ekonomik aktivitede güçlü görünümün sürdüğüne işaret ediyor. Ağustos ayında yıllık TÜFE enflasyonu düşüş beklentilerinin aksine %18,95’ten %19,25’e çıktı ve %19 seviyesindeki politika faizini aştı. Enflasyondaki yükselişte gıda fiyatları önemli rol oynarken, yıllık olarak çekirdek enflasyon ve gıda dışı enflasyonda düşüş gözlendi. Yıllık enflasyonun eylül-ekim aylarında yüksek seyredeceğini, kasım-aralık döneminde ise düşüşe geçeceğini değerlendiriyoruz.
 • Büyümenin öncü göstergesi küresel bileşik PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) ağustos ayında 3,2 puanlık gerileme ile 52,6’ya düşerek ekonomik aktivitenin hız kaybettiğini yansıttı.
 • ABD’de tarım dışı istihdam ağustos ayında beklentilerin oldukça altında kalarak delta varyantının ABD ekonomisi üzerinde etkili olduğunu gösterdi. Fed’in varlık alımlarında kısıntı duyurusunu eylül ayında yapması beklenirken, veri sonrası beklentiler bir miktar ötelenebilir.
 • Yurt içinde pazartesi günü reel efektif döviz kuru, salı günü Hazine’nin nakit dengesi ve cuma günü işsizlik oranı açıklanacak. Bunlara ek olarak Hazine’nin ihaleleri takip edilecek. Yurt dışında Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikası toplantısı yapılacak. ECB’nin pandemi acil varlık alım programı altında yaptığı alımları azaltma yönünde sinyal verebileceğine dair beklentiler bulunuyor. Çin’de ise yıllık TÜFE enflasyonun %1’de sabit kalması bekleniyor.
06.09.2021
İş Portföy Haftaya Bakış 13 - 17 Eylül
 • Çekirdek enflasyon vurgusu faiz indirimine alan açıyor.
 • 2022-2024 yıllarını kapsayan Orta Vadeli Program’a göre bu yıl büyümenin %9 ile oldukça güçlü gerçekleşmesi beklenirken, program dönemi boyunca büyümeye başta özel olmak üzere yatırımların destek vermesi hedeflendi.
 • İstihdam piyasasına yönelik desteklerin sonlandırıldığı temmuz ayında mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı aylık 1,4 puan artarak %12’ye yükseldi.
 • Hazine’nin nakit fazlası vergi kayması nedeniyle belirgin şekilde yükseldi. 12 aylık merkezi yönetim bütçe açığının GSYH’ye oranla temmuz ayındaki %1,8’den ağustos ayında %1,7’ye gerileyeceğini hesaplıyoruz.
 • Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’nun geçtiğimiz hafta salgının getirdiği olağanüstü koşullar nedeniyle enflasyonun çekirdek göstergelerinin öneminin arttığını vurgulamasının, önümüzdeki dönemde faiz indirim ihtimalini artıran bir gelişme olduğunu değerlendiriyoruz.
 • Avrupa Merkez Bankası para politikası toplantısında faiz oranlarında değişiklik yapmadı. Pandemi Acil Varlık Alım Programı kapsamındaki alımların önceki çeyreğe kıyasla daha yavaş gerçekleşeceğini söylerken, bunun varlık alımında kısıntı anlamına gelmediği belirtildi. Varlık alımları ile ilgili kararların aralık ayı toplantısında verileceği kaydedildi.
 • Yurt içinde pazartesi günü temmuz ayı sanayi üretim endeksi, perakende satış hacim endeksi ve cari denge, çarşamba günü ağustos ayı merkezi yönetim bütçesi ve cuma günü eylül ayı Piyasa Katılımcıları Anketi açıklanacak. Sanayi üretim endeksinin arındırılmamış olarak yıllık %4 artmasını bekliyoruz. Piyasa beklentisi ise %14,6’lık yükseliş ile tahmininizin üzerinde bulunuyor. Cari denge için piyasa beklentisi 0,8 milyar dolar açık olurken, biz cari dengenin açık veya fazla vermesini beklemiyoruz. Yurt dışında açıklanacak yıllık TÜFE enflasyonunun ağustos ayında ABD’de %5,4’ten %5,3’e gerilemesi, Euro Bölgesi’nde ise %2,2’den %3’e yükselmesi bekleniyor. ABD’de perakende satışların ise ağustos ayında aylık %1 daralması bekleniyor.
13.09.2021
X