Videolar

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Türkiye Büyük Millet Meclisi'mizin kuruluş günü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'mız kutlu olsun! Cumhuriyet'imizin kuruluşunda emeği geçen, başta Bankamız kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve emeği geçen tüm büyüklerimizi sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz.

06.05.2021
İş Portföy Haftaya Bakış 17-21 Mayıs
 • Sanayi üretimi mart ayında uygulanan kademeli normalleşmenin de desteğiyle arındırılmamış olarak yıllık %19,9 artarken, yıllık ortalamalarda üretim bu yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla hızlandı. Tüketim harcamaları göstergesi olarak takip edilen perakende satış hacim endeksi mart ayında yıllık %20,7 artarken, kredi kartı harcamaları gibi öncü veriler nisan ayı için de güçlü sinyal verdi.
 • Nisan ayına dair anket bazlı göstergeler ekonomik aktivitede sınırlı hız kaybını yansıtırken, gerçekleşmeler geçtiğimiz yılın aynı ayında pandeminin etkilerinin daha sert olması nedeniyle yıllık kıyaslamalarda olumlu bir performansı yansıtıyor. Mart ayında cari açık 3,3 milyar dolar ile geçen yılın aynı ayına göre 2,1 milyar dolar azaldı. Mart ayında net turizm gelirleri ve net altın ithalatı cari dengeyi olumlu, net enerji ithalatı olumsuz etkiledi.Geçici dış ticaret verileri nisan ayında cari dengede iyileşme sinyali verirken, enerji fiyatlarındaki artış bu iyileşmeyi sınırlıyor. Mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı mart ayında aylık 0,1 puan düşerek %13,1 olurken, istihdam aylık 550 bin kişilik güçlü bir artış kaydetti. Geniş kapsamlı işsizliği yansıtan TÜİK’in açıkladığı âtıl işgücü oranı ise aylık 2,3 puanlık düşüşle %25,8 oldu. Öncü veriler nisan ayında işsiz sayısının artabileceğini yansıttı.
 • ABD’de ise yıllık TÜFE enflasyonu %2,6’dan %4,2’ye çıkarak Eylül 2008’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Enflasyon verisi arz kısıtlarının fiyatlar üzerinde baskı yarattığına işaret ederken, aynı zamanda yatırımcılara Merkez Bankalarının destekleyici politikalarını erken geri çekebileceklerine dair riskleri hatırlattı. Fed üyeleri ise şimdilik enflasyondaki yükselişin “büyük ölçüde” geçici olacağı yönündeki söylemlerini yineledi.
 • Yurt içinde pazartesi günü nisan ayına dair merkezi yönetim bütçesi ve cuma günü mayıs ayına dair TÜİK Tüketici Güven Endeksi açıklanacak. Hazine’nin nakit denge verilerini kullanarak, 12 aylık merkezi yönetim bütçe açığının GSYH’ye oranla mart ayındaki %2,3’ten nisan ayında %1,6’ya düşebileceğini tahmin ediyoruz. Ayrıca, Hazine’nin yurt içinde gerçekleştireceği altın cinsi borçlanması izlenecek. Yurt dışında mayıs ayına dair PMI (satın alma yöneticileri endeksi) verileri önemli olacak. Euro Bölgesi’nde büyüme bölgesinde olan bileşik PMI’ın yükselmesi bekleniyor. Ayrıca, Japonya ve Euro Bölgesi’nde bu yılın ilk çeyreğine dair büyüme verisi ve TÜFE enflasyonu açıklanacak. Son olarak Fed’in nisan ayında gerçekleştirdiği toplantısının tutanakları yayımlanacak.
17.05.2021
İş Portföy Haftaya Bakış 24-28 Mayıs
 • Türkiye aşı stokunu artırıyor
 • Merkezi yönetim bütçesi nisan ayında vergiler ve tek seferlik gelirlerin desteği sayesinde iyileşti. 12 aylık bütçe açığının GSYH’ye oranı aylık 0,6 puanlık düşüşle %1,7’ye geriledi. Mayıs ayında TÜİK Tüketici Güven Endeksi gerilerken, reel kredi kartı harcamaları tam kapanmanın uygulandığı mayıs ayının ilk iki haftasında tüketimin belirgin şekilde hız kaybettiğini gösterdi.
 • Akaryakıtta ÖTV ayarlaması yapılırken, düzenlemenin tüketici fiyatları üzerinde yaklaşık 0,3 puan yukarı yönlü etkisi olacağını hesaplıyoruz.
 • Mayıs ayında pandemi nedeniyle bazı eyaletlerinde olağanüstü hâl uygulanan Japonya’da bileşik PMI gerileyerek daralma bölgesine geçti. Tedbirlerin kademeli olarak gevşetilmeye başladığı Euro Bölgesi’nde ise büyüme bölgesinde olan PMI yükseldi. ABD’de bileşik PMI tarihi zirvesine ulaştı. Önümüzdeki dönemde uzun vadeli enflasyon beklentilerindeki yüksek seyir ve arz kısıtları, küresel ekonominin uzun süredir görülmeyen ‘yüksek enflasyon’ ortamına girmesine neden olabileceğini yansıtıyor.
 • Fed’in nisan ayındaki toplantısının tutanakları varlık alımlarında kısıntı tartışmasının başlayabileceği sinyali verdi.
 • Yurt içinde pazartesi günü sanayi sektörüne dair önemli öncü göstergelerden mayıs ayı Reel Kesim Güven Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı, perşembe günü Ankara’nın mutfak enflasyonunu yansıtan Türk-İş açlık endeksi ve cuma günü nisan ayı dış ticaret istatistikleri açıklanacak. Nisan ayında dış ticaret açığının yıllık 1,5 milyar dolar gerileyerek 3,1 milyar dolar olacağını hesaplıyoruz. Cuma günü ayrıca kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin kredi notu değerlendirmesi bekleniyor. Kurum’dan bir değişiklik beklemiyoruz. Yurt dışında ise sakin bir veri gündemi var. ABD’de dayanıklı mal siparişleri, büyüme verisi ve çekirdek PCE deflatörü açıklanacak. Fed’in favori göstergesi olan yıllık çekirdek PCE enflasyonunun nisan ayında %1,8’den %3’e yükselmesi bekleniyor.
24.05.2021
İş Portföy Haftaya Bakış 31 Mayıs - 4 Haziran
 • Dolar/TL tarihi zirvesini gördü
 • Bir kısmında tam kapanma uygulanan mayıs ayında anket bazlı öncü göstergelerden Reel Kesim Güven Endeksi, Kapasite Kullanım Oranı ile perakende ticaret ve hizmete dair sektörel güven endeksleri gerileyerek ekonomik aktivitede güç kaybı sinyali verdi. 
 • Nisan ayında dış ticaret açığı yıllık 1,5 milyar dolarlık düşüşle 3,1 milyar dolar olurken, baz etkisi desteğiyle ihracat ve ithalatta keskin artışlar yaşandı. Altın ithalatında yıllık bazdaki düşüşün devam etmesi dış ticaret dengesi açısından olumluydu. Mayıs ayında Hazine toplam 40,7 milyar TL’lik iç borçlanma gerçekleştirerek hedefinin 3,3 milyar TL altında kalırken, iç borç çevirme oranı %74,9 ile görece düşük bir seviyede oluştu.
 • Fed’in favori enflasyon göstergesi olan yıllık çekirdek PCE enflasyonu mart ayındaki %1,8’den nisan ayında %3,1 ile 1992’den beri en yüksek seviyeye ulaştı. Fed yetkilileri enflasyondaki yükselişin büyük ölçüde geçici olacağına yönelik söylemlerini yineledi. Ancak, varlık alımlarında kısıntıya başlama konusunun Fed üyelerinin konuşmalarında yer bulmaya başladığı gözlemlendi.
 • Yurt içinde pazartesi günü açıklanacak büyüme verisi ile perşembe günü açıklanacak tüketici fiyat endeksi haftanın önemli gündem maddelerinden olacak. Geçen yılın son çeyreğinde yıllık %5,9 büyüyen Türkiye ekonomisinin ilk çeyrekte %7 büyümesini bekliyoruz. Piyasa beklentisi Foreks anketine göre %6,5, Reuters anketine göre ise %6,7 seviyesinde. Tüketici fiyat endeksi için tahminimiz ve piyasa beklentisi aylık sırasıyla %1,2 ve %1,5 artış olması yönünde. Tahminimizin gerçekleşmesi halinde nisan ayında %17,14 olan yıllık enflasyon mayıs ayında %16,95’e gerileyecek. Ankara’nın mutfak enflasyonunu yansıtan Türk-İş açlık endeksi gıda fiyatları için geçtiğimiz yıldan daha ılımlı bir artışa işaret ederek, tahminimizle uyumlu bir görünüm sundu. Salı günü sanayi sektörü için önemli bir öncü gösterge olan mayıs ayı imalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) ve İstanbul enflasyonunu yansıtan İTO endeksi, çarşamba günü mayıs ayı öncü dış ticaret verileri ve cuma günü reel efektif döviz kuru açıklanacak. Cuma günü ayrıca kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in kredi notu değerlendirmesi bekleniyor. Ayrıca pazartesi günü yapılması beklenen Kabine Toplantısı’nda kontrollü normalleşmenin 2. kademesine dair açıklamalar yapılabilir. Yurt dışında mayıs ayı nihai PMI verileri takip edilecek. Öncü veriler bileşik PMI’ın Euro Bölgesi ve ABD’de yükseleceğini, Japonya’da gerileyeceğini gösteriyor. ABD’de ayrıca tarım dışı istihdam verisi önemli olurken, OPEC+’ın toplantısı da takip edilecek. 
31.05.2021
İş Portföy Haftaya Bakış 14-18 Haziran
 • Gözler Erdoğan-Biden görüşmesinde
 • Nisan ayında sanayi üretimi arındırılmamış olarak yıllık %65,2 arttı. Zayıf baz etkisi yıllık kıyaslamalarda keskin yükselişe neden olurken, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış üretim bu dönemde sıkılaştırılan tedbirlerneticesinde 11 aydır süren kesintisiz büyümenin ardından %0,9 düştü.
 • Merkez Bankası’nın Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre, yıl sonu enflasyon beklentisi 65 baz puanlık artışla %14,46’ya yükselerek Banka’nın tahmini olan %12,2’den ayrıştı.
 • Geniş kapsamlı işsizliği yansıtan TÜİK’in açıkladığı âtıl işgücü oranı ise aylık 1,7 puanlık yükselişle %27,4 oldu. Hazine’nin nakit açığı gelir ve kurumlar vergisi ödemelerinin ötelenmesi nedeniyle belirgin şekilde yükseldi. 12 aylık merkezi yönetim bütçe açığının GSYH’ye oranla nisan ayındaki %1,7’den mayıs ayında %1,9’a yükseleceğini hesaplıyoruz.
 • 4. madde konsültasyon raporunu yayımlayan IMF; Türkiye’nin bu yıl %5,8 büyüyeceğini, enflasyonun ise yıl sonunda %16,5’te yatay kalacağını öngördü.
 • Avrupa Merkez Bankası para politikası toplantısında beklentilere paralel olarak faiz oranlarında ve varlık alım programında değişiklik yapmadı. Pandemi acil varlık alım programı altında yapılan alımların yılın ilk aylarına kıyasla daha yüksek seyredeceği taahhüdü yinelendi. ABD’de yıllık TÜFE enflasyonu mayıs ayında beklentileri aşarak %5’e ulaşırken, yükselişin öncüsü ikinci el araç fiyatlarındaki keskin artış oldu.
 • Yurt içinde perşembe günü Merkez Bankası’nın para politikası toplantısı önemli olacak. Tahminimiz ve piyasa beklentisi politika faizinin %19’da sabit kalması yönünde bulunuyor. Pazartesi günü nisan ayı cari dengesi, salı günü mayıs ayı merkezi yönetim bütçe dengesi açıklanacak. Cari denge için tahminimiz 2 milyar dolar açık olurken, piyasa beklentisi 2,2 milyar dolar açık yönünde. Bunlara ek olarak, pazartesi günü gerçekleşecek NATO Liderler Zirvesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden’ın görüşmesi, dış politika açısından takip edilecek önemli bir gündem maddesi olacak. Yurt dışında ise Fed’in ve Japonya Merkez Bankası’nın toplantıları takip edilecek. Fed bu toplantıda yeni makroekonomik projeksiyonlarını ve uzun vadeli faiz tahminlerini paylaşacak. Ayrıca ABD’de perakende satışlar, Euro Bölgesi ile Japonya’da da TÜFE enflasyonu açıklanacak. Euro Bölgesi’nde mayıs ayında yıllık TÜFE enflasyonunun %1,6’dan %2’ye yükselmesi bekleniyor.
14.06.2021
İş Portföy Haftaya Bakış 21-25 Haziran
 • Merkez Bankası geçen haftaki para politikası toplantısında politika faizini beklentilerle uyumlu şekilde %19’da sabit tuttu. Banka, enflasyonda belirgin düşüş sağlanana kadar mevcut sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceğini belirterek sıkı duruş vurgusunu bir miktar artırdı.
 • Yurt içinde aşılamanın hızlanması ve Türkiye’ye en fazla turist gönderen ülkelerden Rusya’nın seyahat yasağını uzatmama ihtimali turizm sektörü açısından olumlu gelişmeler arasında yer aldı. Merkezi yönetim bütçe görünümü mayıs itibarıyla olumlu seyrederken, 12 ay birikimli bütçe açığı GSYH’ye oranla %1,6’da yatay kaldı ve resmi yıl sonu hedefinin 1,9 puan altında oluştu. Hazine, geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği 2,5 milyar dolarlık sukuk ihracı ile bu yıl yapılan dış borçlanma tutarını 6 milyar dolara taşıdı.
 • Fed para politikası toplantısında faiz oranlarında ve varlık alım programında değişiklik yapmazken, bu yıla dair büyüme ve enflasyon tahminleri yukarı revize edildi. Daha önce 2023 yılında dahi hiç faiz artırımı beklemeyen Fed üyelerinin bu kez 2023 için tahminlerinin iki artırıma işaret etmesi, daha şahin bir duruşu yansıttı.
 • Fed toplantısı sonrası ABD’de kısa vadeli faizler yükselirken, Fed’in enflasyonda çok uzun süreli yükselişleri tolere etmeyeceği beklentisi ile uzun vadeli faizler daha stabildi.
 • Yurt içinde salı günü TÜİK Tüketici Güven Endeksi, perşembe günü sanayi sektörüne dair öncü göstergelerden Reel Kesim Güven Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı açıklanacak. Merkez Bankası perşembe günü geçtiğimiz hafta yapılan PPK toplantısının özetini yayımlayacak. Yurt dışında haziran ayına dair öncü PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verileri takip edilecek. Euro Bölgesi’nde bileşik PMI’ın güçlenmeye devam etmesi bekleniyor. Ayrıca, ABD’de dayanıklı mal siparişleri, 1Ç21 büyümesi ve çekirdek PCE enflasyonuna ek olarak, İngiltere Merkez Bankası’nın para politikası toplantısı takip edilecek. Fed Başkanı Powell’ın salı günü Temsilciler Meclisi’nde para politikasına dair verebileceği sinyaller piyasa tarafından izlenecek. Perşembe ve cuma günü Brüksel’de gerçekleşecek AB Liderler Zirvesi dış politika açısından önemli gündem maddelerinden biri olacak.
21.06.2021
X