Videolar

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Türkiye Büyük Millet Meclisi'mizin kuruluş günü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'mız kutlu olsun! Cumhuriyet'imizin kuruluşunda emeği geçen, başta Cumhuriyetimiz ve Bankamız kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve emeği geçen tüm büyüklerimizi sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz.

06.05.2021
IPJ - İş Portföy Elektrikli Araçlar Karma Fon

Elektrikli araç üretim sürecinin tamamına yatırım yapmak artık çok kolay!


Elektrikli araçların kullanımı ve üretimi hızla büyümektedir.2010 yılında sadece 17 bin olan elektrikli araç sayısı, 2020 itibarıyla radikal bir artış ile 10 milyona ulaşmıştır.


Yenilenebilir enerji temasında sektörde kurulmuş olan ilk  fon olan IPJ - İş Portföy Elektrikli Araçlar Karma Fon, sadece elektrikli araç üreticilerine değil, yedek parça üretimi, araç teknolojisi üretimi, pil üretimi, madencilik gibi, elektrikli araç üretiminin her aşamasında faaliyet gösteren şirketlere de yatırım yapmaktadır. 


Elektrikli araçlar sürdürebilirlik temasında kritik bir öneme sahip olup, fon yatırımcılara bu önemli temanın sunduğu potansiyele ortak olma imkânı sunmaktadır. 


06.10.2021
İş Portföy Haftaya Bakış 18 - 22 Ekim

Merkez Bankası Faiz Kararı Haftanın Olayı


 • Ağustos ayında sanayi üretimi ve en önemli tüketim göstergelerinden perakende satış hacim endeksinin yıllık bazdaki artışları temmuz ayına kıyasla hızlanmayı yansıttı.  
 • Ağustos ayında cari dengede 0,5 milyar dolar fazla verildi ve böylece 12 aylık cari açık 23 milyar dolara düştü.
 • İşgücüne katılım oranındaki düşüş işsizlik oranında artışı engellerken, tarım dışı istihdamda nisan ayından bu yana ilk defa kayıp yaşanması istihdam piyasasının zayıfladığını gösterdi. 12 aylık bütçe açığının GSYH’ye oranı eylül ayında %1,5’e gerilerken, bütçedeki olumlu görünümde eylül ayında toplam 18,9 milyar TL’lik yapılandırma geliri elde edilmesi etkiliydi. Ayrıca yılın ikinci yarısından itibaren Kurumlar Vergisi’nin 5 puanlık artışla %25’e çıkarılması sayesinde vergi gelirleri oldukça güçlüydü.
 • Merkez Bankası tarafından derlenen Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre, enflasyon beklentilerindeki artış ekim ayında sürdü ve yıl sonu enflasyon beklentisi %17,6’ya yükseldi.
 • IMF Küresel Ekonomik Görünüm Raporu’nda küresel ekonomideki toparlanmanın hız kaybettiğini belirtti.
 • ABD’de eylül ayında yıllık TÜFE enflasyonu %5,3’ten %5,4’e yükselirken, uzun vadeli enflasyon beklentileri de mayıs ayından bu yana en yüksek seviyelere ulaştı. Eylül ayındaki Fed toplantısının tutanakları kasım ayında varlık alımında kısıntının başlayacağı ve önümüzdeki yılın ortasında tamamen sonlanacağı yönündeki beklentileri güçlendirdi.
 • Anketlere göre, perşembe günü Merkez Bankası’nın PPK toplantısında %18 olan politika faizinde 50 baz puanlık indirim yapılması bekleniyor. Merkez Bankası’nın çekirdek göstergelere dayalı politika izlemeye devam edeceği açıklamaları ekim ayında bir faiz indirimi daha yapılacağına işaret etse de, döviz kurundaki oynaklığın Banka’yı bu kararından döndürme ihtimali olabilir. Perşembe günü TÜİK Tüketici Güven Endeksi açıklanacak. Cuma günü ise piyasa kapanışının ardından S&P’nin kredi notu değerlendirmesi bekleniyor. Türkiye’nin yatırım yapılabilir seviyenin dört kademe altındaki kredi notunda ve durağanda bulunan görünümünde değişim beklenmiyor. Yurt dışında ise ekim ayına dair öncü PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verileri dördüncü çeyreğin başında ekonomik aktiviteye dair fikir verecek. Euro Bölgesi’nde ekim ayında bileşik PMI’ın gerilemesi ancak büyüme bölgesinde kalmaya devam etmesi bekleniyor. Ayrıca, Japonya ve Euro Bölgesi’nde TÜFE enflasyonu ve Çin’de üçüncü çeyrek büyüme verisi takip edilecek. Euro Bölgesi’nde TÜFE enflasyonunun eylül ayında %3’ten %3,4’e yükselmesi bekleniyor.
18.10.2021
İş Bankası Denizleri Koruyalım Kredisi

Türkiye İş Bankası; deniz kirliliğinin azaltılması, önlenmesi ve denizlerimizin korunmasına yönelik sunduğu kredi ile atık su arıtma, atık su geri kazanım tesisi yapmak veya mevcut tesislerini iyileştirmek isteyen işletmelere uygun koşullarda finansman imkanı sağlıyor.


21.10.2021
İş Portföy Haftaya Bakış 25-28 Ekim

Merkez Bankası’ndan Sürpriz İndirim


 • Merkez Bankası politika faizinde tahminlerin çok üzerinde 200 baz puanlık indirim yaptı ve faizi %16’ya çekti. Enflasyonda son dönemde gözlenen yükselişin geçici unsurlardan kaynaklandığını belirten ve ticari kredilerdeki yavaşlamanın aşırı olduğunu düşünen Merkez Bankası faiz indirimi için bu yıl sonuna kadar sınırlı bir alan kaldığını belirtti.
 • TÜİK Tüketici Güven Endeksi ekim ayında gerileyerek tüketici güveninin Şubat 2009’dan bu yana en zayıf seviyeye indiğini yansıttı.
 • Geçtiğimiz hafta 2022 yılı bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunulurken, bütçe kanun teklifi eylül ayında yayımlanan Orta Vadeli Program’la (OVP) uyumluydu. Bakanlık ve kurumların bütçe görüşmeleri 26 Kasım’da tamamlanacak.
 • Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin dört kademe altında ve görünümünü de durağanda teyit etti. S&P politika belirsizliğine dikkat çekti.
 • Küresel ekonomik aktiviteye dair göstergelerden PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verilerine göre, ekim ayında Euro Bölgesi’nde bileşik PMI gerilerken, ABD ve Japonya’da yükseldi.
 • ABD’de altyapı ve sosyal kalkınma paketlerine yönelik belirsizlik sürerken, vergi artırımı ile finanse edilmesi planlanan sosyal kalkınma paketinin boyutu ve finansman yöntemi Kongre’de tartışma konusu olmaya devam ediyor.
 • Bu hafta yurt içinde en önemli gündem maddesi perşembe günü yayımlanacak olan Enflasyon Raporu olurken, Merkez Bankası %14,1 seviyesindeki yıl sonu enflasyon tahminini OVP’de %16,2 seviyesinde belirlenen resmi hedefin de üzerine yükseltebilir. Pazartesi günü sanayi sektörü göstergelerinden Reel Kesim Güven Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı, çarşamba günü Ankara’nın mutfak enflasyonu olan Türk-İş açlık endeksi ve eylül ayı dış ticaret istatistikleri, perşembe günü ise üçüncü çeyrek turizm verileri ile geçtiğimiz haftaki PPK toplantısının özeti takip edilecek. Eylül ayında dış ticaret açığının yıllık 2,4 milyar dolarlık düşüşle 2,6 milyar dolar olacağını hesaplıyoruz. Yurt dışında Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) ve Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) kararı takip edilecek, iki bankadan da faiz değişikliği beklenmiyor. ECB’de Başkan Lagarde’ın enflasyonist risklere yönelik değerlendirmeleri, BoJ tarafında ise makroekonomik projeksiyonlar piyasaların gündeminde olacak. Veri gündeminde ABD’de dayanıklı mal siparişleri, üçüncü çeyrek büyümesi ve Fed’in favori enflasyon göstergesi çekirdek PCE enflasyonu yer alıyor. İkinci çeyrekte yıllık %12,2 büyüyen ABD’de büyümenin üçüncü çeyrekte %5,2’ye yavaşlaması bekleniyor.


25.10.2021
İş Portföy Haftaya Bakış 1-5 Kasım

TCMB’den ‘Fiyat İstikrarı için Cari Fazla’ Vurgusu

 • Merkez Bankası yılın son Enflasyon Raporu’nda yıl sonu enflasyon tahminini %14,1’den %18,4’e, önümüzdeki yıl sonu tahminini de %7,8’den %11,8’e yükseltti.
 • Başkan’ın sunumunda öne çıkan nokta cari dengeye yapılan vurgu olurken; Kavcıoğlu kalıcı fiyat istikrarı ve finansal istikrarın Türkiye ekonomisinin cari fazla vermesiyle sağlanabileceğini kaydetti. Ekim ayına dair anket bazlı verilerden mevsimsellikten arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı gerileyerek sanayi sektörünün son çeyreğe başlarken bir miktar momentum kaybettiğini yansıtırken, imalat dışı sektörlerin güven endekslerinde yükseliş olması olumluydu.
 • ECB Başkanı Lagarde, Pandemi Acil Varlık Alım Programı’nın planlandığı şekilde önümüzdeki yılın mart ayında sonlanmasını beklediğini kaydederken, yüksek enflasyonun beklenenden uzun süreceğini belirtti. ABD ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde yıllık %4,9 ile beklentilerin altında büyürken, bu zayıflıkta delta varyantı, harcamayı artırıcı etkileri giderek zayıflayan mali paketler ve arz kısıtları rol oynadı.
 • Geçtiğimiz hafta ABD’de sosyal kalkınma paketinin boyutu 3,5 trilyon dolardan 1,75 trilyon dolara indirilirken, paketin tüm Demokratların desteğini alarak yasalaşması ihtimali böylece arttı.
 • Bu hafta yurt içindeki en önemli veri enflasyon olacak. Çarşamba günü açıklanacak olan ekim ayı tüketici fiyat endeksinin aylık %2,7 artmasını bekliyoruz. Tahminimizin gerçekleşmesi halinde yıllık enflasyon eylül ayındaki %19,6’dan ekim ayında %20,25’e yükselecek. Çekirdek C enflasyonunun da yıllık bazda yükselmesini bekliyoruz. Ankara’nın mutfak enflasyonunu yansıtan Türk-İş açlık endeksi ekim ayında geçtiğimiz yıldan hafif daha olumsuzdu ve tahminimizle uyumlu seyretti. Pazartesi günü imalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) ve İstanbul enflasyonunu yansıtan İTO endeksi, salı günü ekim ayı geçici dış ticaret verileri, perşembe günü reel efektif döviz kuru ve cuma günü de Hazine’nin nakit dengesi açıklanacak. Yurt dışında ekim ayı nihai bileşik PMI verileri yılın son çeyreğinde küresel ekonomik aktiviteye dair fikir verecek. Öncü verilere göre, bileşik PMI’ın Japonya ve ABD’de yükselmesi, Euro Bölgesi’nde ise gerilemesi bekleniyor. Bu hafta ayrıca piyasaların odağında olan Fed ve İngiltere Merkez Bankası’nın toplantılarında faiz değişikliği beklenmiyor. Fed’in aylık 120 milyar dolar olarak sürdürdüğü varlık alımlarında kısıntıya başlayacağını bu toplantıda açıklaması bekleniyor. ABD’de ayrıca tarım dışı istihdamın 385 bin kişi artması ve eylül ayına kıyasla istihdam artışının hızlanması bekleniyor. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı ve OPEC toplantısı da haftanın önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor.


01.11.2021
İş Portföy Blokchain Teknolojileri Karma Fon

Teknolojinin dönüşümüne ortak olmak İş’te Bu Kadar Kolay!


Geleceğin teknolojisi olarak görülen blockchain, çok sayıdaki bilgisayarın birbiri ile mutabakat sağlayarak verileri kaydettiği dijital bir hesap defteri olarak tanımlanmaktadır. Blockchain sayesinde; güvenli, şeffaf ve bir aracıya gerek olmaksızın doğrulanabilir özellikte büyük bir veri tabanı oluşturulabilmekte ve bir çok sektörde verimliliğin artmasına katkı sağlayacak iş süreçleri yaratılabilmektedir.

Blockchain teknolojileri temasında sektörde kurulmuş ilk  fon olan IJP - İş Portföy Blockchain Teknolojileri Karma Fon, toplam değerinin en az %80’i, devamlı olarak, blockchain teknolojisini geliştirmek, araştırmak, desteklemek, yenilemek veya kullanmak için maddi kaynaklarını taahhüt eden yerli ve yabancı şirketlerin sermaye piyasası araçlarına yatırım yapmaktadır. Fon portföyüne kripto varlık ve kripto para piyasası işlemleri dahil edilemeyecektir.


Blockchain teknolojileri teması teknolojinin dönüşümünde kritik bir öneme sahip olup, fon, yatırımcılara bu önemli temanın sunduğu potansiyele ortak olma imkânı sunmaktadır. 

02.11.2021
İş Portföy Haftaya Bakış 8-12 Kasım

Fed Kısıntıya Başladı, Sırada Faiz Artırımı Var


 • Yıllık TÜFE enflasyonu ekim ayında %19,6’dan %19,9’a yükseldi. Oynaklık gösteren bazı kalemlerin dışlandığı çekirdek C enflasyonu %17’den %16,8’e gerilerken, temel mallardaki ılımlı seyir düşüşte etkili oldu. Yıllık enflasyonun kasım ve aralık aylarında gerilemesini ancak yılı %18,6 ile yüksek bir seviyede bitirmesini bekliyoruz. Merkez Bankası’nın bazı çekirdek enflasyon göstergelerini referans alarak politika faizinde yılın kalanında 1 puanlık indirim daha yapabileceğini değerlendiriyoruz. 
 • İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) ekim ayında 52,5’ten 51,2’ye geriledi.
 • Hazine’nin nakit dengesi ekim ayında vergi kayması sayesinde yıllık bazda sınırlı iyileşirken, 12 aylık merkezi yönetim bütçe açığının GSYH’ye oranla %1,5’ten %1,6’ya yükseleceğini hesaplıyoruz.
 • Fed, aylık 120 milyar dolarlık varlık alımında kısıntıya bu ay 15 milyar dolar olacak şekilde başlayacağını açıklarken, beklentiler varlık alımının önümüzdeki yılın ortasında tamamen bitmesi yönünde bulunuyor. Fed’in enflasyonla ilgili değerlendirmesi daha temkinliydi. Toplantı sonrasında piyasa fiyatlamaları ilk faiz artırımının temmuz ayında yapılacağına işaret etti. İngiltere Merkez Bankası faiz oranlarında değişiklik yapmazken, piyasa beklentisi aralık ayında faiz artırımını yansıtıyor. Küresel bileşik PMI ekim ayında 53,3’ten 54,5’e yükseldi.
 • Ekim ayında hammadde tedarikinde yaşanan sorunlar ve maliyet artışlarının son fiyata yansımaları hızlandı. ABD’de işsizlik yardımlarının sonladığı ekim ayında tarım dışı istihdam artışı beklentilerin üzerinde olurken, ücret artışları fiyat baskısını yansıtır şekilde yüksekti. ABD’de 1 trilyon dolarlık altyapı paketi Temsilciler Meclisi’nde onaylanırken, paket bundan sonra imzalanması için Başkan Biden’a gidecek.
 • Bu hafta yurt içinde çarşamba günü eylül ayı işsizlik oranı, perşembe günü cari denge, cuma günü sanayi üretim endeksi, perakende satış hacim endeksi ve Merkez Bankası tarafından derlenen Piyasa Katılımcıları Anketi takip edilecek. Geçtiğimiz yılın eylül ayında 2,3 milyar dolar açık verilen cari dengede bu eylül ayında 1,7 milyar dolar fazla verilmesini ve iyileşmenin devam etmesini bekliyoruz. Piyasa beklentisi Foreks anketine göre 1,3 milyar dolar fazla, Reuters anketine göre 1,7 milyar dolar fazla seviyesinde. Sanayi üretim endeksinin ise arındırılmamış olarak yıllık %2’lik sınırlı artmasını bekliyoruz. Bu veri için piyasa beklentisi ise %9,5’lik artış yönünde. Bu hafta ayrıca Hazine iç borçlanma programı kapsamında üç tane ihraç gerçekleştirecek. Yurt dışında Çin ve ABD’de TÜFE verisi açıklanacak. Yıllık TÜFE enflasyonunun ABD’de %5,4’ten %5,8’e yükselmesi bekleniyor. Son olarak pazartesi ve salı günleri Fed Başkanı Powell’ın konuşmaları izlenecek.


08.11.2021
Ülkemizin ve Bankamızın Kurucusu, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Saygı ve Minnetle Anıyoruz

Cumhuriyetimizin ve Bankamızın kurucusu, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, aramızdan ayrılışının 83. yıldönümünde sevgi, saygı ve minnetle anıyoruz.

09.11.2021
İş Portföy Haftaya Bakış 15 - 19 Kasım

Merkez Bankası’nın Faiz Kararı Takip Edilecek

 • Eylül ayında sanayi üretiminin yıllık artışı %8,8 ile güçlü gerçekleşirken, önceki aya kıyasla yavaşlama vardı. Perakende satış hacim endeksi ise yıllık %15,8’lik artış ile önceki aya benzer şekilde gücünü korudu. Ekim ayına dair imalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi), Reel Kesim Güven Endeksi ve Kapasite Kullanım oranı gibi öncü göstergeler ise üretimin ana eğilimde ivme kaybına işaret etti.
 • Eylül ayında 1,7 milyar dolar cari fazla verildi ve 12 aylık cari açık 18,4 milyar dolara geriledi. Ekim ayında da cari fazla verileceğini ve iyileşmenin devam edeceğini hesaplıyoruz.
 • Merkez Bankası tarafından derlenen Piyasa Katılımcıları Anketi’ne göre, kasım ayında tüm vadelerdeki enflasyon beklentileri yükseldi ve yıl sonu enflasyon beklentisi %19,31 ile Merkez Bankası’nın %18,4’lük tahminini aştı. Merkez Bankası yabancı para mevduatlara uygulanan zorunlu karşılık oranlarını tüm vade dilimlerinde 2 puan artırdı. Bu kararla birlikte para politikası sıkılaştırılırken, kararın brüt rezervleri de artırması bekleniyor.
 • ABD’de ekim ayında yıllık TÜFE enflasyonu %5,4’ten %6,2’ye, enerji ve gıda hariç hesaplanan yıllık çekirdek enflasyon da %4’ten %4,6’ya çıkarak piyasa beklentilerini belirgin şekilde aştı.
 • Verinin ardından, Fed’den ilk faiz artırımına yönelik piyasa beklentileri öne çekildi. Fed’in 2022 yılında haziran ve kasım aylarında olmak üzere 2 faiz artırımı yapması bekleniyor.
 • Bu hafta yurt içinde perşembe günü Merkez Bankası’nın PPK toplantısında %16 olan politika faizinde 50 baz puanlık indirim yapmasını bekliyoruz. Piyasa beklentisi ise 100 baz puan indirim yönünde oluştu. Pazartesi günü açıklanacak ekim ayı merkezi yönetim bütçe açığının sınırlı şekilde artacağını tahmin ediyoruz. Hazine’nin nakit denge verilerini kullanarak 12 aylık bütçe açığının GSYH’ye oranla ekim ayında %1,5’ten %1,6’ya yükseleceğini hesaplıyoruz. Yurt dışında ise sakin bir gündem var. Japonya ve Euro Bölgesi’nde enflasyon ve büyüme verileri takip edilecek. Euro Bölgesi’nde yıllık TÜFE enflasyonunun %3,4’ten %4,1’e yükselmesi bekleniyor.


15.11.2021
İlk Ticarim Hesabı

El emeği göz nuru işinizle ilgilenirken; biz internet üzerinden gerçekleştirdiğiniz satışlarınıza ait vergi ödemelerini sizler adına gerçekleştirip işinizi kolaylaştırmak için buradayız.


İş Bankası’ndaki ticari hayatınıza “İlk Ticarim Hesabı" açarak siz de adım atın.

18.11.2021
İş Portföy Haftaya Bakış 22 - 26 Kasım

Merkez Bankası İndirime Sınırlı Şekilde Devam Edebilir


 • Merkez Bankası politika faizinde piyasa beklentisiyle uyumlu şekilde 100 baz puan indirim yaptı ve faizi %15’e çekti. Eylül ayından bu yana 4 puana ulaşan faiz indirimlerine gerekçe olarak enflasyondaki yükselişin geçici unsurlardan kaynaklanmasını gösteren Merkez Bankası, enflasyonu yükselten etkilerin önümüzdeki yılın ilk yarısında da belirleyici olacağını kaydetti. 
 • Merkez Bankası’nın 16 Aralık’taki toplantıda 50 baz puan-1 puan aralığında indirim yaptıktan sonra önümüzdeki yılın ilk yarısı boyunca faizi sabit tutabileceğini düşünüyoruz. 12 ay birikimli bütçe açığı ekim ayında GSYH’ye oranla %1,5’ten %1,6’ya sınırlı yükselerek %3,5 olan resmi yıl sonu hedefinin belirgin şekilde altında kaldı.
 • İngiltere’de %4,2’ye yükselen yıllık enflasyon İngiltere Merkez Bankası’nın aralık ayı toplantısına yönelik faiz artırım beklentilerini destekledi.
 • ABD’de Temsilciler Meclisi’nin 1,75 trilyon dolarlık sosyal kalkınma paketini onaylaması büyüme açısından olumlu olurken, planın enflasyon endişeleri nedeniyle Kongre’deki akıbeti belirsiz görünüyor.
 • Bu hafta yurt içinde üretim ve tüketime yönelik anket bazlı göstergeler takip edilecek. Pazartesi günü TÜİK Tüketici Güven Endeksi, perşembe günü Reel Kesim Güven Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı ile Merkez Bankası’nın geçen haftaki PPK toplantısının özetleri açıklanacak. Cuma günü Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporu’nu yayımlayacak. Hazine salı günü 2 yıl vadeli sabit kuponlu ve 7 yıl vadeli değişken faizli tahvil ihraçları ile bu ayın iç borçlanma programını tamamlayacak. Yurt dışında kasım ayına dair öncü PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verileri dördüncü çeyrekte küresel ekonominin gidişatına yönelik fikir verecek. ABD’de dayanıklı mal siparişleri, büyüme verisinin ikinci tahmini, Fed’in favori enflasyon göstergesi çekirdek PCE enflasyonu ve Fed’in varlık alımında kısıntıyı açıkladığı kasım ayı toplantısının tutanakları takip edilecek. ABD’de yıllık çekirdek PCE enflasyonunun ekim ayında %3,6’dan %4,1’e yükselmesi bekleniyor.
22.11.2021
X