Yurt Dışına Açılıyorum 


İşiniz büyümeye devam ederken daha cesur adımlar atmak isteyebilirsiniz. Ürün ya da hizmetlerinizi sınır ötesine taşımak ya da yurt dışından yeni bir ürün ithal etmek gibi... Bunun düşüncesi bile sizi heyecanlandırıyor olabilir. Fakat yurt dışında iş kurmak, yurt dışına açılmak oldukça ciddi bir süreçtir ve titizlikle ele alınması gerekir. 


İş süreçlerini yurt dışında da yürütmeye karar veren herkesin bilmesi gereken detaylar vardır. Örneğin “Kimler dış ticaret yapabilir?” sorusunun cevabı netleştirilmelidir. Bu doğrultuda Vergi Usul Kanunu’na göre dış ticaret yapma hakkınızın olup olmadığını öğrendikten sonra araştırma sürecine başlamanız daha doğru olacaktır. Araştırma sürecinde dış ticaret mevzuatını incelemeniz faydalı olabilir. 


Mevzuatı inceledikten sonra yurt dışında iş yapabilmek için yardım alabileceğiniz finansman kaynaklarına, dış ticaret muhasebesinin inceliklerine ve dış ticaret gelirlerinin yönetilmesiyle ilgili püf noktalara hakim olmalısınız. Çünkü yurt dışında iş yapmak bütünsel olarak ele alınması gereken bir konudur. Bu aşamalardan sonra da işin istikrarlı bir şekilde sürmesi için dağıtımın düzgün bir şekilde yapılması, depo ve stok yönetiminin kusursuz olması gerekir. 


İthalat ya da ihracat yapmak isteyen herkesin bu adımları incelemesini ve ilgili mevzuatları detaylı bir şekilde okumasını tavsiye ediyoruz. Siz de dış ticaret yapmak istiyorsanız “Yurt Dışına Açılıyorum” infografiğine göz atabilirsiniz. 


İşte, yurt dışında iş kurmak için bilinmesi gerekenler:


X