E-Ticaret Yapıyorum


Son zamanların en hızlı yükselen satış yöntemi e-ticaret. Büyüme aşamasındaki şirketler ya da işlerinin çerçevesini genişletmek isteyen firmalar, günümüzde mutlaka e-ticaret sektörüne dahil olur. Fakat pek çok konu gibi e-ticaret de kendi içinde çeşitli prosedürlere ve yasal süreçlere sahiptir. E-ticaret sektörüne giriş yapmak isteyen KOBİ’lerin ve girişimcilerin de bu süreçlere hakim olması gerekir. 


E-ticaret sektörüne giriş yaparken mevcut şirketinizi kullanıyor ya da sıfırdan yeni bir şirket açmak istiyor olabilirsiniz. Bu noktada sıfırdan bir şirket kuracaksanız limitet, anonim ya da şahıs gibi farklı şirket türlerini araştırabilirsiniz. Kurmak istediğiniz şirket türüne karar verdikten sonra ise Türkiye’de şirket kurmanın inceliklerini öğrenip harekete geçebilirsiniz. 


Şirketin kuruluş işlemlerinden sonra ise e-ticaret yapabilmek için çeşitli kanun ve yönetmeliklerin bilinmesi gerekir. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği gibi konuların detaylı bir şekilde incelenmesi, yanlış adımlar atılmaması için şart. 


Bu konulardaki cevaplar netleştikten sonra e-ticaret siteleri için gelir modelleri, e-ticaret sitesi kurulum aşamaları ya da online pazar yerlerine üyelik gibi aşamalara geçilmesi çok daha sağlıklı olur. 

X