08.06.2020
Tarımda Dijitalleşmeyle Verimliliği Yükseltin

Tarımda Dijitalleşmenin Avantajları Nelerdir?

İlk olarak Hollanda gibi Batı Avrupa ülkelerinin başlattığı tarım ve hayvancılıkta dijitalleşme, hayvan yetiştiriciliği ya da zirai yöntemlerle elde edilen ürünlerin hem kalite hem de sayısal olarak artmasını sağlıyor. Dijital tarım yöntemleri ile zirai ilaçlama tarihleri ya da doğru sulama sistemleri otomatik olarak yapılabiliyor.

Örneğin yağış miktarına uygun olarak sulama yapıldığı için hem su kaynakları tüketilmiyor hem de domates ya da şeker pancarı gibi ürünler doğru şekilde büyüyor. Bunun dışında üreticiler açısından tarımda dijitalleşmenin artıları şöyle sıralanıyor:

 • Üreticiler markalarla doğrudan buluşabilecek. Böylece aracılar kalkacak ve ürünler tarladayken satılabilir hale gelecek. 
 • Yüksek teknoloji sayesinde ihracat tek tıkla gerçekleşebilir ve çiftçiler tek tıkla İzlanda ya da Madagaskar gibi farklı pazarlara ürünleri kolayca transfer edebilir. 
 • Tarım alanları dijital olarak izlenebilir ve drone gibi yeni nesil cihazlarla ilaçlama havadan hızlı bir şekilde yapılabilir. 
 • Haşereler ile ilgili otomatik bilgilendirme ve risk analizine göre ilaçlama yapılabilir. Böylece tarım ürünlerinde zirai ilaç kalıntısı gibi istenmeyen sonuçlar gözlemlenmez. 
 • Akıllı küpe gibi yöntemler sayesinde hayvanların yetiştiği bölgeden mezbahaneye ya da satış yapılan lokasyona kadar tüm bilgiler edinilebilir. Böylece üreticiler kolay satılabilen ya da kâr oranı daha yüksek olan hayvansal ürünlere kolayca yönelebilir. 

Kısacası dijital tarım ve hayvancılık yöntemleri ile çiftçiler çok daha az efor sarf edip daha yüksek kârlılığa ulaşabilir. Böylece hem verimli hem de sürdürülebilir bir tarım ve hayvancılık Türkiye açısından mümkün hale gelir.

Hava durumu, motorin ücretleri, ilaç fiyatları ve hibeler gibi çok sayıda konu başlığının çiftçiler tarafından düzenli olarak takip edilmesi gerekir. Çünkü bunlardan birinin bile yanlış değerlendirilmesi durumunda ise koca bir sezonun ürünü heba olabilir. Hemen hemen her sektörde olduğu gibi tarım sektöründe de geleneksel bakış açısı günümüzün inovatif yaklaşımıyla beslenmezse başarıya ulaşamaz. Bu sebeple Türkiye İş Bankası, tarımsal üretimde geleneksel bakışın dışına taşan, dijital dönüşümü teşvik eden, yenilikçiliği ön plana alan bir anlayışla Bu nedenle İŞ’TE KOBİ, çiftçilerin tüm fırsatları yakalayabilmesi ve kolayca bilgi sahibi olabilmesi için İmeceMobil uygulamasını geliştirdi. “İmeceMobil” uygulamasını tüm üreticilerimizin kullanımına sundu.

İmeceMobil Nedir?

İmeceMobil çiftçilerimizin iOS ya da Android işletim sistemine sahip telefonlarına indirerek kullanabilecekleri ve tarımsal üretimde risklerin azaltıldığı, etkin kaynak kullanımının sağlandığı, üretim süreçlerinde bilgiye erişimin kolaylaştırıldığı bir uygulamadır. 

İmeceMobil’in Avantajları Nelerdir?

Çiftçilerimiz akıllı telefonlarına ücretsiz olarak indirebilecekleri “İmeceMobil” uygulaması sayesinde;

 • Tarla, bahçe ve hayvancılık üretim tesisi bilgilerini kaydedilebilir ve bu alanların hava tahmin raporları görebilirler, 
 • Don, dolu, şimşek, fırtına ve şiddetli yağış gibi anlık hava olayları hakkında önceden uyarılar alabilirler,
 • Alanında uzman ziraat mühendislerine ve veteriner hekimlere istediği zaman bitkisel üretimle ve hayvancılıkla ilgili sorular sorabilirler,
 • En son tarihli hal/borsa fiyatları ile yem, et, süt ve yumurta fiyatlarını öğrenip çeşitli tarımsal güncel haber ile duyurulara ulaşılabilirler,
 • Bulundukları bölgelerdeki tarımsal girdilerin teminine yönelik Türkiye İş Bankası’nın kampanyalarından haberdar olabilir ve İmece Kart sahipleri “İmece Kart’ım” seçeneği üzerinden İmece Kart bilgilerine ulaşıp işlemlerini kolayca yapabilirler,
 • TARSİM Tarım Sigortaları Hasar İhbar Hattı’na hasar bildirimi yapabilirler,
 • İmece Kart, TARSİM Tarım Sigortası, Tarım Kredileri ve Çiftçi Bireysel Emeklilik Sistemi gibi banka ve sigorta ürünleri için talepte bulunabilirler

İmeceMobil’i hemen indir 

Vodafone Dijital Tarım Projesi

İş Bankası olarak Eylül 2019 döneminde Vodafone ile birlikte Dijital Tarım Projesi’ne imza attık. Projenin, teknolojik donanım ve yazılımlar ile tarımsal üretimde kaynakların daha etkin kullanımını, kalite ve verimliliğin arttırılmasını sağlayacak, çiftçilerimizin daha sürdürülebilir ve daha katma değerli üretim yapmalarına katkı koyacak, çevresel ve sosyal etkileri bakımından oldukça önemli bir projeyi hayata geçirdik.

Proje kapsamında bugüne kadar üretici birliklerine ve birlik üyelerinin üretim alanlarına bedelleri Bankamız tarafından karşılanan 10 adet Dijital Tarım istasyonu kurulmuş olup, 2020 yılında 20 adet daha kurulacaktır. Söz konusu Dijital Tarım İstasyonları, hava durumunu anlık olarak takip ederken, toprağın nemini ve kalitesini de analiz etmekte, haşere, doğal afet gibi konularda da erken uyarı sistemi ile çiftçileri bilgilendirmektedir. Çiftçilere tarımsal işlemlere dair sulama ve gübreleme zaman önerileri sunan ürün, ayrıca toprak sıcaklığı ve nemine bağlı tohum ekim zamanı önermekte, gübreleme, ilaçlama, budama, hasat zamanına yönelik iş planlaması yapılmasına yardımcı olmaktadır. Çiftçilere on-line ortamda uyarı gönderilmesini sağlayan sistem, tarlaların kameralar aracılığıyla canlı olarak uzaktan takip edebilmesini de sağlamaktadır. Türkiye tarım sektöründeki dijitalleşmeye hız ve yaygınlık kazandıracak Proje ile Bankamız tarımsal üretimde teknoloji ve finansman çözümlerini aynı anda sunmaktadır

Ayrıca;

Proje kapsamında Dijital Tarım İstasyonu veya ek çözümlerin satın alımı için satış noktalarına yapılacak başvurularda Bankamızca uygun koşullar ile Dijital Tarım Kredisi çiftçilerimizin kullanımına sunulmuştur.


İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

X