08.06.2020
Taksi, Minibüs ve Otobüs Esnafı İçin Salgın Sonrası İçin Yol Haritası

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle neredeyse tüm dünyada farklı önlemler alınması gerekti. Bunların başında sosyal mesafe kurallarına uymak geliyor. İnsanların aralarındaki mesafeyi koruması ve maske gibi koruyuculardan yararlanması ile beraber evlerinden zorunlu olmadığı sürece çıkmamaları da salgının ülkemiz başta olmak üzere birçok yerde kontrol altına alınmasını sağladı. Tabii ki bu durum başta taksi, minibüs ve otobüs esnafı olmak üzere ulaşım alanında hizmet veren hemen herkesi olumsuz yönde etkiledi. 

Taksi, Minibüs ve Otobüslerde Uygulanan Salgın Önlemleri

Birçok kişinin kullandığı ve bu nedenle de sıkı bir denetime tabi olması gereken toplu taşıma araçları ile taksiler, koronavirüs ile insanların en kolay temas edebileceği alanlar arasında gösteriliyor. Bu nedenle de özellikle esnafların; maske, eldiven, siperlik ve dezenfektan gibi koruyucuları kullanması oldukça önemli. Ayrıca otobüs ve minibüslerde insanların temasını en aza indirmek için yan yana oturma gibi kısıtlamalar da bulunuyor.

Havaların ısınmasına rağmen toplu taşıma araçlarının klima ve benzeri cihazları çalıştırmalarına izin verilmiyor. Çünkü havalandırma sistemlerinin, virüsü yayma konusunda etkili olduğu yönünde araştırmalar yayımlanıyor. Tüm bu nedenler de otobüs, minibüs ve taksi esnafının gelirlerini ciddi ölçüde düşürüyor.

Salgın Ne Zaman Bitecek?

Cumhurbaşkanı ve Sağlık Bakanı gibi isimlerin de belirttiği gibi Türkiye’de salgının bitmesi ya da kontrol altına alınması, aslında tek başına hiçbir şey ifade etmiyor. Küresel bir salgın olması hasebiyle koronavirüsün tüm dünyada durdurulması gerekiyor. Ancak henüz dünya genelinde onaylanmış bir aşı veya önleyici bir ilaç bulunmuyor. Bu nedenle de koronavirüs ile yaşamaya tüm toplumlar gibi bizim de alışmamız gerekiyor. 

Hayat Ne Zaman Normale Dönecek?

Salgından sadece bir ülkenin kurtulması yeterli olmayacağı için ülkelerin neredeyse tamamı normalleşme planları açıklamaya başladı. Ancak bu planlar, eski hayatımıza pek benzemiyor. Daha çok normal hayatın, koronavirüse göre düzenlenmiş hali şeklindeler. Örneğin parklara çemberler çiziliyor ve insanların bu çemberler içerisinde kalıp vakit geçirmesine izin veriliyor. Ancak salgın tamamen bitene kadar hayatın eski haline dönebileceğini söylemek güç. 

Gelir Kaybeden Esnaf Neler Yapabilir?

Taksi, otobüs ve minibüs esnafları gibi süreçten olumsuz etkilenenlerin yapması gereken en önemli şey, harcamaları olabildiğince kısmak. Yani gereksiz herhangi bir harcama yapılmaması gerekiyor. Buna ek olarak nakitte kalmak, geleceğinizi daha iyi görmenize neden olacaktır. Ayrıca geçmişe dair borçlarınız bulunuyorsa ve ödemekte güçlük çekiyorsanız bankalardan yardım alabilirsiniz. Taksi kredisi, minibüs kredisi ya da otobüs kredisi gibi isimlerle anılan krediler sayesinde bu zor dönemi kolayca atlatabilirsiniz. 

Bu konuda Türkiye İş Bankası, Şehir İçi Yolcu Taşımacılığı Kredisi’nden yararlanabilirsiniz. Halk otobüsü, hatlı minibüs, ticari taksi ve servis aracı sahiplerinin kullanabileceği kredi, esnafın nakit ihtiyaçlarını karşılamasını sağlamayı hedefliyor. 

İş Bankası, kredi ile ilk 6 aya kadar ödemesiz dönem sunuyor. Buna ek olarak esnaflara 60 aya kadar vade hakkı tanınıyor. Böylece bu zor günleri atlatana kadar nakit ihtiyacı çekmemiş olursunuz.

İş Bankası ayrıca 100 bin TL’ye kadar olan finansman ihtiyacı için Anında Ticari Kredi uygulaması ile İşCep ve İnternet Şubesi üzerinden kredi başvurusu yapma ve olumlu değerlendirilmesi halinde kredi tutarının dakikalar içinde hesabınıza geçmesi imkanı sunuyor.  Herhangi bir zaman kısıtı olmadan 7/24 başvurabileceğiniz Anında Ticari Kredi ile hayatınızı kolaylaştırıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

X