08.06.2020
KOSGEB'in Yatırım ve İşletme Kredisi Desteği 3 Milyon TL'ye Yükseldi

KOSGEB'in Yatırım ve İşletme Kredisi Desteği 3 Milyon TL'ye Yükseldi

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) tarafından KOBİ’lere uzun süredir verilen Yatırım ve İşletme Kredisi Desteği’nin üst limiti, 300 bin TL’den 3 milyon TL’ye çıktı.

Resmi Gazete’de yayınlanıp yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre kredi üst limiti dışında vade süresi de 48 aydan 60 aya çıkarıldı. Yani KOBİ’ler, çektikleri kredilerin faizi için 60 ay ile sınırlı kalmak üzere KOSGEB’den destek alabilecek. 

Finansman Sorunlarının Çözümü Hedefleniyor

Mali dalgalanmalar, COVID-19 pandemisi ve birçok farklı sebeple son yıllarda yaşanan hareketlilikten etkilenen KOBİ’lerin rahat etmesini hedefleyen düzenlemenin ölçeği ve hangi sektörleri kapsayacağı henüz belirlenmedi. 2020’nin ilk yarısı bitmeden KOSGEB’in konu hakkında adım atması bekleniyor. 

KOBİ’ler Krediyi Döviz ya da Türk Lirası Olarak Alabilecek

Düzenlemenin dikkat çeken bir diğer yönü ise KOBİ’lere döviz seçeneğinin sunulması. Çünkü Türkiye’de ihracat yapan birçok KOBİ, aslında ham madde girişi için ithalat yapıyor. Ancak son yıllarda doların birçok para birimine karşı değer kazanması nedeniyle ihracatçılarımız zor günler yaşıyordu. Döviz olarak kullanılabilecek kredi ile KOBİ’lerin rahatlaması ve ihracat için gerekli olan ham maddeleri kolayca satın alabilmesi bekleniyor. 

KOSGEB ve Bankalar Protokol İmzalayacak

KOSGEB ve bankalar imzalayacakları protokollerle kredilere karar verecek. Bankaların, KOBİ’lere uygulayacağı komisyon ve diğer masraf tutarları, protokol içerisinde yer alacak. Bankalar, KOBİ’lerden protokol ile imza altına alınan tutarlar dışında ekstra kesinti yapamayacak ve ödeme talep edemeyecek. 

Her Bir Destek Programı İçin İşletme Başına 3 Milyon TL

KOSGEB tarafından belirlenecek esaslarla ilerleyecek olan süreç, bankalarla ortak yürütülecek. KOBİ’lerin kullanacağı kredilerin vadesi, faiz oranı ve 60 ayı geçmeyecek geri ödeme koşulları belirlenecek. Ayrıca KOBİ’lerin süreçten zarar görmemesi için günün koşullarına uygun olarak cari faiz oranlarının altında faiz belirlenecek. Ortaya çıkan faizin 3 milyon TL’ye kadar olan kısmı ise KOSGEB tarafından karşılanacak. 

KOSGEB’e mi Başvurulacak?

Yatırım ve İşletme Kredisi Desteği için bankalar ve KOSGEB protokol hazırlayacak. Sürecin kimin tarafından işletileceği henüz kesinleşmemesine rağmen KOSGEB ve bankaların ortaklaşa bir plan çıkaracağı düşünülüyor. 

İşletme ve Yatırım Desteği ile Neler Yapılabilir?

İşletme ve yatırım desteği ile özellikle yurt dışından ithalat yapıp Türkiye’de pazarlama süreci ilerleten ya da ithal ettiği ürünleri işleyip ihracat yapan KOBİ’ler, döviz baskısından kurtulacak ve daha emin adımlarla ilerleyebilecek. Ayrıca halihazırda işletmelerini yenilemeyi ya da e-ihracat gibi farklı alanlara açılmayı düşünen işletmeler de kolayca bir yol planı belirleyebilecek. 

Ancak KOSGEB’in bu desteği hangi şehir ya da bölgelere ve hangi alanlara ne ölçekte vereceği henüz bilinmiyor.

Örneğin hedef ülkelere ihracat yapan ve bu alanda çalışmalar yürüttüğü için geçmişte KOSGEB desteğinden yararlanan şirketler, bu destekten öncelikli yararlanabilir ya da öncelikli şehirlerde faaliyet gösteren KOBİ’lerin kredi desteğinden daha hızlı bir şekilde yararlanması sağlanabilir. Böylece Türkiye’nin master planlarına dahil ettiği söylenen istihdamın tüm yurt sathına dağılması ve tüm bölgelerin hızla gelişmesi gibi süreçler hızlanabilir. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

X