08.06.2020
KOBİ'lerin Mutlaka Yaptırması Gereken Sigortalar

Küçük ve orta büyüklükteki işletmeler ya da sık kullanılan ismi ile KOBİ’ler için görünen ve görünmeyen birçok tehdit bulunur. Tehditler; zaman, mekan ve işletmenin türü gibi farklı değişkenlere sahip. Bu nedenle de gerekli önlemler alınmadığı takdirde KOBİ’niz, istenmeyen mali darboğazlarla karşılaşabiliyor. 

Riskleri bertaraf etmenin en kolay yolu ise sigorta şirketlerinden destek almak. Sizi tehditlerden koruyacak bir kalkana sahip olabilmeniz için KOBİ’lerin mutlaka yaptırması gereken sigortaları bir araya getirdik. 

Doğal Afetlerden Kaçamazsınız

Dünya ve Türkiye’nin hemen her bölgesi, çeşitli doğal afetlere açık durumda. Ülkemizde başlıca görülen doğal afetler ise toprak kayması, deprem, yangın ve çığ. Pek tabii KOBİ’nizin de bu afetlerden etkilenmesi mümkün. Bu nedenle doğal afetlere karşı önlem almanızı sağlayacak özel sigortalardan yararlanmanız gerekir. Böylece sigorta poliçesi sayesinde, doğal afetlerin neden olduğu maddi zararı en aza indirebilir ve KOBİ’nizi koruyabilirsiniz. 

Kazalar Tüm Süreci Heba Etmesin

Gerçekleşmesini hiç istemeyiz, ama hiç beklemediğiniz anda kötü bir sürprizle karşılaşmanız işten bile değil. En sık yaşanan kazaların başında ise trafik kazaları geliyor. 

Taşıt kaynaklı kazalar, KOBİ’nizin dağıtım ya da üretim gibi süreçlerini olumsuz etkileyebileceği için ciddi mali zorluklar yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle herhangi bir sorun yaşamamak için önceden tedbirinizi alıp kara, deniz ya da hava taşıtları kazalarına karşı sigorta yaptırmanız oldukça önemlidir. 

Taşıt kazaları dışında iş yerinizin içerisinde bulunan bazı özel durumlarda da kazalar baş gösterebiliyor. Bunların en tehlikelilerinden biri ise asansör ya da yürüyen merdiven kaynaklı kazalardır. Sigortanız içerisinde kaza başlığı yer alıyorsa asansör ya da yürüyen merdiven kazalarının da kapsam dahilinde olup olmadığını kontrol etmenizi ve 3. kişilerin başlarına gelebilecek sorunlara karşı gerekli teminatı sağladığından emin olmanızı öneririz.

Tahmin Edemeyeceğiniz Toplumsal Olaylara Karşı Önlem Alın

Grev ve lokavt gibi işletmenizde yaşanabilecek çok sayıda farklı süreç bulunur. Bunları bir nebze bile olsa tahmin etmeniz mümkündür. Ancak KOBİ’niz terör, toplumsal kargaşa ve halk hareketleri gibi hiç tahmin edemeyeceğiniz birçok sorunla da karşı karşıya kalabilir. Böyle bir süreç ile karşılaştığınız zaman ürün, hizmet ya da hizmet sağlayıcılarınız süreçten etkilenebilir. KOBİ’nizi toplumsal olaylara karşı sigortalatıp başınıza gelebilecek sorunların üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

Hırsızlara Karşı Önleminizi Almayı İhmal Etmeyin

Hırsızlara karşı yeterince önlem alsanız bile bazı durumlarda olayların üstesinden gelmeniz güç olabiliyor. Bu nedenle sigorta poliçenize mutlaka hırsızlık başlığını dahil etmenizi öneririz. Burada kriterleri de özel olarak belirlemeniz oldukça önemlidir. Örneğin “taşınan para hırsızlığı” gibi teminatların sigorta poliçesi içerisinde yer aldığından mutlaka emin olmalısınız. 

KOBİ’ler İçin Sigorta Önerisi

Türkiye’nin en eski ve köklü sigorta şirketlerinden biri olan Anadolu Sigorta, KOBİ’lerin tek tek poliçeler hazırlamasının ya da ek paketler halinde poliçe almasının önüne geçmek için İşyeri Sigortası  sunuyor. Hırsızlık, afet, kaza ve aklınıza bile gelmeyecek çok sayıda teminata sahip olan sigorta, KOBİ’nizi geniş bir şemsiyenin altında birçok tehdide karşı korur.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

X