08.06.2020
KOBİ'ler Kartvizitte Neye Dikkat Etmelidir?

KOBİ'ler Kartvizitte Neye Dikkat Etmelidir?

Hiç tanımadığınız insanların eline geçebilen ve size ulaşmasını sağlayabilecek olan kartvizitler, işletmenizin en önemli profesyonellik göstergelerinden biridir. Bu nedenle üzerinde yer alan bilgilerden tasarımına kadar, bir şirketin en önemli tanıtım yüzlerinden biri olan kartvizit konusunda nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizin için sıraladık. 

1. İyi Bir Tasarımcı ile Çalışın

Hazırlatacağınız kartvizit için iyi bir tasarımcı ile anlaşmanız oldukça önemlidir. Bunun için internet üzerinden ilan açabileceğiniz siteleri tercih edebilirsiniz. Seçim konusunda ise tasarımcının daha önce yaptığı çalışmaları dikkatle incelemenizi öneririz. 

2. İşletmenize Uygun Rengi Bulun

Halihazırda bir logonuz ve kurumsal kimliğiniz yoksa ilk olarak bu işlemleri başlatmanızı öneririz. Böylece bütünlüklü bir şekilde işletmenizin iletişim dilini oluşturabilirsiniz. Burada en önemli nokta ise renk seçimidir. Müşterilerinize nasıl seslenmek istediğinizi kendinize sorarak ve trendleri takip ederek renk seçimi yapabilirsiniz. Örneğin beyaz; saflık, temizlik ve istikrarı simgeler.

Markanızın kimliğine uygun bir renk seçimi konusunda tasarımcıdan yardım alabileceğiniz gibi kendiniz de araştırma yapabilirsiniz. Ancak unutmamanız gereken önemli nokta, logonuz ve kurumsal kimliğiniz ile kartvizit renginin farklı olmaması gerektiğidir. 

3. Kompozisyon İyi Belirlenmeli

Kartvizitin üzerinde nelerin yer alacağına iyi karar verilmesi oldukça önemlidir. Ne anlatmak istediğinize tam olarak karar verdikten sonra tasarımcıdan örnek kompozisyonlar talep edebilirsiniz. Kompozisyonun çok dolu ya da boş olmaması, istediğinizi tam olarak anlatması ve ikon ya da resimlerin, renk gibi diğer bileşenlerle uyumlu olmasına dikkat etmenizi öneririz. 

4. Fontu Belirlerken Dikkatli Olun 

Yazı fontları, kimliğinizi yansıtmanız konusunda size yardım edebilir. Eğer logonuzun içerisinde işletmenizin ismi yazıyorsa logo fontunun aynısının ya da benzerinin kullanılması iyi olacaktır. Bazı fontları, halka açık olarak sunulmadıkları için satın almanız gerekebileceğini de unutmamalısınız. 

5. Fazla Yaratıcılık Her Zaman İyi Değildir

Kartvizit gibi birçok müşterinize ileteceğiniz bir profesyonellik göstergesinin, yaratıcı bir çalışmanın ürünü olmasını istemeniz normal. Ancak bazı durumlarda fazla yaratıcı tasarımlar çok komik ve işletmenizi yansıtmayan sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle çok iyi bir fikir olmadığı sürece fazla yaratıcılığa gerek yoktur.

6. İyi Baskı Her Şeyden Önemli

Tasarımda kullandığınız renkler, kartvizitin üzerine yerleştirdiğiniz logo, yazdığınız unvanlar ve diğer her şey, baskının kötü olması durumunda bir anlam ifade etmez. Bu nedenle ne şartta olursa olsun kartvizit için iyi bir baskı çözümü bulunması gerekir. Tabii ki burada bilinmesi gereken bir diğer husus da baskı konusunda sınırın olmamasıdır. Binlerce farklı baskı yöntemi bulunur ve bunlar arasında en iyi olanı seçmeniz gerekir. 

Ayrıca kartvizit için kullanacağınız kağıt ya da plastik gibi malzemelere göre de baskı seçeneği farklılaşır. Bu nedenle sizin için en sık kullanılan kartvizit türlerini ve özelliklerini sıraladık:

  • Tek yön kartvizit: Sadece bir tarafına baskı yapılır ve kağıttan imal edilir. 
  • Çift yön kartvizit: Her iki yönüne de baskı yapılır ve kağıttan imal edilir.
  • Lak kabartma kartvizit: Lak denen bir işlem ile kabartılmış yüzeylere sahiptir. Bu işlem sadece kuşe kağıda uygulanabilir. Kabartma sayesinde kartvizit, parlak ve canlı görünür; toz ve su gibi dış etkenlere dayanıklı hale gelir. 
  • PVC kartvizit: Baskı türünden bağımsız olarak kartvizitin etrafına PVC kaplama yapılır ve koruyucu bir yüzey oluşturulur. 
  • Katlı kartvizit: Dışarıdan bakıldığında normal bir kartvizit gibi görünen, ama fazladan iki yüzeye daha sahip olan kartvizit türüdür. Genellikle dış yüzey normal kartvizit gibi bilgi amaçlı, iç yüzey ise not alınması amacıyla kullanılır.

Kısacası kartvizit örnekleri bakımından seçenek bol. Bunlardan sizin için en uygun olanı seçip geliştirmeniz yeterli.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

X