08.06.2020
KOBİ'ler İçin Yemek Kartı mı, Yemekhane mi Daha Avantajlı?

KOBİ'ler İçin Yemek Kartı mı, Yemekhane mi Daha Avantajlı?

Hem çalışanlar hem de işverenler için yapılan işten ve genel olarak iş yerinden memnun olma kriterlerinden biri olan yemek, aynı zamanda en büyük giderlerden biridir. Ancak KOBİ’ler için yemek kartının mı, yoksa yemekhanenin mi daha avantajlı olduğunu kestirmek güçtür. İlk olarak yemek kartlarının avantajlarından bahsedelim.

Yemek Kartı Nedir, Avantajları Nelerdir?


Yemek kartı, önden dolum yapılan ve anlaşmalı restoranlarda geçen bir kart çeşididir. Aylık olarak belirlenen meblağ, yemek kartına şirket tarafından eklenir ve çalışanlar bu para ile restoranları kullanabilir. Peki, şirketler neden yemek kartı kullanır?

Birçok Avrupa ülkesinden farklı olarak Türkiye’de KOBİ’lerin yemek kartı kullanım oranı oldukça düşük. Ancak gelen yeni düzenlemeler ile yemek kartı harcamalarının bir kısmı gider olarak gösterilebiliyor. Yani çalışanınızın yemek harcamasını gider olarak gösterebilmeniz mümkün. Buna ek olarak yemek seçimini çalışanınızın inisiyatifine bıraktığınız için kimi zaman daha mutlu olabiliyorlar. Kısacası şirketler hem vergi açısından yemek kartının avantajlarından yararlanmak istiyor hem de çalışanlarını mutlu edebiliyor. 

Tabii ki her konuda olduğu gibi yemek kartı meselesinde de avantajlar olduğu gibi dezavantajlar da söz konusu. Çalışanlarınıza vereceğiniz yemek kartlarına yüklediğiniz aylık meblağ, iş yerinizin bulunduğu muhite göre her zaman yeterli olmayabilir. Ayrıca dışarıya çıkıp yemek yedikleri için işyerine geliş sırasında gecikmeler yaşanabilir ya da restoranların servisleri yavaş olduğu için yemek yeme süreleri uzayabilir. 

Yemekhanenin Avantajları Nelerdir?

Yemekhanelerin tıpkı yemek kartı gibi giderleri vergiden düşülebiliyor. Ancak bir öğün yemek açısından incelendiğinde yemek kartlarının daha avantajlı olduğu görülüyor. Yemekhanelerin en büyük avantajı ise çalışanların, işletmenin belirlediği saatlerde ve işletmenin belirlediği alana gitmesi nedeniyle dönüşte geç kalma gibi sorunlar yaşamaması. Ayrıca yemekler önceden hazırlandığı için restoranlarda çalışanların karşısına çıkabilecek yavaş servis gibi nedenler de ortadan kalkıyor. 

Bu avantajların yanı sıra yemekhanelerin çeşitli dezavantajları da söz konusu. Bunların başında yüksek maliyetler geliyor. Düzenli olarak en az bir öğün yemek çıkaran yemekhanenin her gün binlerce TL’lik alışveriş yapması gerekebiliyor. Ayrıca buna ek olarak yemekhane için ayrıca aşçı gibi çalışanlara maaş ödenmesi de gerekiyor. 

Son Yıllarda Gelişen Özel Çözüm: Catering

Yemekhanelere ve yemek kartlarına en büyük alternatif ise son yıllarda hızla gelişip büyüyen catering şirketleri oldu. Halihazırda yemekhane alanı bulunan şirketler tarafından tercih edilen catering şirketleri, tıpkı yemek kartında olduğu gibi ciddi bir vergi iadesi sağlıyor. Buna ek olarak yemekhanenin avantajlarını da içinde barındırıyor. Ayrıca yeni nesil bazı catering şirketleri, menüleri çalışanların oyu ile seçiyor. Böylece tıpkı bir restorana gidermiş gibi çalışanlar seçim yapma hakkına kavuşuyor.

Ancak diğer seçeneklerde olduğu gibi careting’de de bazı dezavantajlar söz konusu. Mesela iyi seçilmeyen bir catering şirketi, genellikle çalışanların sürekli şikayet etmesine neden oluyor. Çünkü yemekler ya beğenilmiyor ya da istenen şekilde servis edilmiyor. Bu nedenle catering hizmeti almak isteyen KOBİ’lerin referansları dikkate alması ve detaylı sözleşme imzalaması gerekiyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

X