08.06.2020
KOBİ'ler İçin En Hızlısı: Temassız Ödeme Yöntemleri Nelerdir?

Kredi ve banka kartlarının giderek yaygınlaşmasıyla beraber Türkiye, finansal güvenlik teknolojileri konusunda büyük yol kat etti. Geçen yıllar içerisinde Türkiye, finansal güvenlik konusunda dünyanın parmakla gösterilecek ülkeleri arasına girmeyi başardı. Bu nedenle de bankalara ve finansal kurumlara olan güven arttı.

Temassız ödeme yöntemlerini ilk kullanmaya başlayan ve yaygınlaştıran ülkelerden biri olan Türkiye, temassız POS cihazları ve diğer teknikler sayesinde en hızlı ödeme yöntemlerini neredeyse en küçük işletmelere kadar iletmeyi başarıyor.

Temassız Ödeme Nasıl Çalışır?

Temassız ödeme temel olarak bir alıcı ve verici vasıtasıyla kartın, banka merkezi ile bağlantı kurması ve herhangi başka bir işleme gerek kalmadan ödemenin yapılması prensipleri ile çalışıyor. Kullanıcılar ödeme aracı olarak banka kartı, kredi kartı ya da akıllı telefonlarını kullanabiliyor. Kartlarda ya da akıllı telefonda temassız ödeme özelliğinin bulunması dışında POS cihazlarında da temassız ödeme alma noktasının bulunması, ödemenin alınması için yeterli oluyor. Radyo frekansı aracılığı ile ödeme alındıktan sonra işlem tamamlanıyor. 

Temassız Ödemenin Avantajları Nelerdir?

Temassız ödeme yöntemleri, kartın POS cihazı tarafından tanıtılması ve ödemenin alınması yöntemlerine göre çok daha hızlı gerçekleştirilebildiği için öncelikle zamandan tasarruf ettiriyor. Ayrıca Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) ilettiği bilgiye göre temassız ödeme ortalama 9 saniye içerisinde tamamlanıyor. Ancak nakit ödeme genellikle 16 saniye sürüyor. Yani kullanıcı başına bir işletme ortalama 7 saniye daha hızlı işlem yapabiliyor. Bu da günde yüzlerce kullanıcıya hizmet veren işletmeler için çok büyük zaman tasarrufu anlamına geliyor.

Buna ek olarak kullanıcı herhangi bir şifre girişi yapmak zorunda kalmadığı için güvenlik açığı oluşmuyor. Bunun dışında temassız ödemenin avantajları şöyle sıralanıyor: 

  • “Temassız” logosu bulunan herhangi bir POS cihazına kartı yaklaştırıp ödeme yapılabildiği için temassız ödeme oldukça pratiktir. 
  • Kullanıcı, kartı çalışanlara vermek zorunda kalmaz. Bu nedenle de kontrolün hep kendisinde olduğunu bilir ve herhangi bir çekince yaşamaz. 
  • Kullanıcılar, çalışanlarla herhangi bir temas kurmadığı ve POS cihazına akıllı ödeme yapacağı kart ya da telefonu sadece 4 santimetre yakınlaştırdığı için hijyen konusunda da oldukça güvenlidir. 

Tüm bunlara ek olarak 2019 yılının sonunda çıkan yeni tip koronavirüs pandemisi (COVID-19) nedeniyle birçok kullanıcı, temassız ödeme yöntemlerine rağbet gösteriyor. Bu nedenle de başta KOBİ’ler olmak üzere işletmelerin temassız ödeme yöntemlerine yönelmesi gerekiyor. Çünkü her geçen gün tüketicilerin hijyene yönelik talepleri gelişiyor ve tüketici davranışlarında değişiklikler gözlemleniyor. 

Temassız Ödemenin Dezavantajları Nelerdir?

Şifresiz temassız ödeme limiti 2020 itibarıyla 250 TL’dir. 250 TL’nin üzerinde yapılan alışverişlerde kullanıcıdan şifre talep ediliyor. Bunun dışında kullanıcılar açısından temassız ödemenin herhangi bir sıkıntısı bulunmamaktadır. KOBİ’ler ve diğer işletmeler açısından ise temassız ödemeli POS cihazlarının temini için bankalara başvurulması gerekiyor. 

Temassız POS Cihazı Nasıl Alınır?

Türkiye İş Bankası tarafından sağlanan Maximum Temassız POS cihazları, temassız ödeme sunan kartlardan kolayca tahsilat yapmanızı sağlıyor. Maximum Temassız POS cihazları sayesinde kullanıcılar temassız ödeme kampanyalarından yararlanıp MaxiPuan kazanırken siz de hızlıca işlemleri halledebildiğiniz için zamandan tasarruf etmiş oluyorsunuz. Ayrıca KOBİ’lerin Maximum üye işyerlerinden biri haline gelip Türkiye İş Bankası’nın sunduğu özel fırsatlardan yararlanması da mümkün oluyor. 


İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

X