08.06.2020
KOBİ'ler İçin Çalışan Sadakatini Artırmanın Yolları

KOBİ'ler İçin Çalışan Sadakatini Artırmanın Yolları

Günümüzde KOBİ’lerin üstüne en fazla düştüğü konulardan biri, çalışanların sadakatini sağlamak ve çalışanlarını kaybetmemeye çalışmak. Her şirketin ve çalışma ortamının kendine has bir atmosferi olduğu için sadakati artırmanın tek bir yolu ya da çözümü yoktur. 

Bazı çalışma ortamlarında motivasyonu artırıcı etkinlikler yapmak çözüm olurken bazı ortamlarda ise çalışanların şirkete bağlılıklarını arttıracak imtiyazlar sağlamak çözüm olur. Bu nedenle KOBİ’ler için çalışan sadakatini artırmanın yollarını sizin için sıraladık.

1- Özel Sağlık Sigortası Yaptırmak

İnsanların en çok zorlandığı ve önem gösterdiği durumların başında sağlıkla ilgili sorunları ve ihtiyaçları gelir. Kendileri ya da ailelerinden bir birey sağlık problemi yaşadığında önlerine bir çok engel çıkabilir.

Devlet hastanelerinde sıra beklemek, ileri bir tarihe randevu alınabilmesi ve yeterli ilgiyi görememek başlıca şikayetleri arasında gelir. Özel hastaneye gittiklerinde ise bütçelerini aşan ücretler ve hastalığın boyutuna göre artan faturalar, insanların kafalarında fazlasıyla soru işareti oluşturur. Siz de çalışanlarınıza özel sağlık sigortası yaparak bu durumu çözebilir ve onların size olan bağlılıklarını artırabilirsiniz. 

Çalışanınız kendisine ya da bir aile bireyine bir şey olması durumunda, sağlık sigortasının verdiği güven ve rahatlıkla hareket edebilir. Örneğin çocuğunun doğumunda özel hastaneye giderek çocuğunun hayatına güzel bir başlangıç yapma şansına sahip olabilir. İlerleyen yıllarda çocuğunun doğumunu her hatırladığında güzel bir şekilde aklına sizin gelmenizi sağlayabilirsiniz. Çalışanlarınıza bu imkanı sunmak için Anadolu Sigorta’nın size özel tekliflerine bakabilirsiniz.

2- Şirket Etkinlikleri

Günlük yaşam zaman zaman fiziksel ve zihinsel anlamda yorucu olabiliyor. Çalışanlarınızın bu stresten ve yorgunluktan kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Şirketçe gidilecek bir etkinlikle onlara güzel bir anı sağlayabilir ve günlük sıkıntıları unutturabilirsiniz.

Birlikte yapacağınız bir spor aktivitesi ya da yarışma, grup bağlarını daha sıkı hale getirebilir ve ileride hatırlanacak güzel anılar bırakabilir. Bu aktiviteler ayrıca grupça çalışma yetisini ve iş birliği yapabilme kabiliyetlerini de geliştirecektir.

3- Hediye Kartları

Bazen insanlar yapmak istedikleri aktivitelere ya da hobilerine ayıracak bütçe bulamayabilir. Siz de bu gibi durumların önüne geçmek için çalışanlarınıza hediye kartları vererek onları mutlu edebilirsiniz. Bu ince düşünceniz sayesinde tahmininizden daha fazla mutlu olduklarını görebilirsiniz. 

Giyim mağazasından edineceğiniz hediye kartı ile onların kendi ihtiyaçlarını ya da ailelerinin ihtiyaçlarını karşılayabilir, bir şey alıp giydikleri zaman sizi hatırlayacakları bir incelik yapabilirsiniz. 

Kitabevi hediye kartı vererek çalışanlarınıza hayatları boyunca raflarında tutacakları kitaplar hediye edebilirsiniz. Ayrıca uzun süredir istedikleri bir filmi izleyebilmelerini, bekledikleri oyunu oynayabilmelerini sağlayabilirsiniz. 

Tiyatro, konser gibi etkinlik bileti satan platformlardan alacağınız hediye kartlarını onlara vererek aileleriyle unutulmaz bir akşam yaşamalarının vesilesi olabilirsiniz.

Ayrıca şunu bilmelisiniz ki şirketinizde çalışanlarınıza dağıttığınız hediyelerin ücretlerini, gider olarak gösterip vergi matrahından düşebilirsiniz.

4- Çalışanların Adına Bağış Yapmak

Çalışanlarınız adına bağış yaparak isimlerini uzun yıllar boyunca yaşatabilirsiniz. Onlar adına Tema Vakfı’na yapacağınız bağışla çalışanlarınızın her biri için ayrı ayrı fidanlar diktirebilirsiniz. Dilerseniz bir vakıf adına İstanbul Maratonu’na katılarak hem bağış yapmış hem de birlikte Boğaz’ı geçerek güzel bir yürüyüş ve koşu yapmış olursunuz.

5- Özel Eğitimler

Çalışanlarınıza vereceğiniz özel eğitimler sayesinde hem onların gelişmesine katkı sağlayabilir hem de şirket içi kimyayı artırabilirsiniz. İngilizce kursu ile şirketinizde eğlenceli bir ortam oluşturarak hem gelişimi hem de aidiyeti sağlayabilirsiniz. Zaman yönetimi eğitimi ile de çalışanlarınızın şirket içindeki verimlerini arttırabilirsiniz. Ayrıca bu eğitim onlara kendi hayatlarındaki gereksiz zaman tüketimi konusunda da yardımcı olabilir.

Sizler de bu önerilerimiz ile hem çalışanlarınızın şirketinize olan bağlılıklarını ve sadakatlerini artırabilir hem de onların sizleri ömür boyunca güzel hatırlamalarını sağlayabilirsiniz. Ayrıca şirketinizde çalışma ortamını geliştirebilir ve çalışanlarınız arasındaki uyumu üst seviyelere çıkarabilirsiniz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

X