08.06.2020
KOBİ'ler Google Reklamlarından Ücretsiz Yararlanacak

KOBİ'ler Google Reklamlarından Ücretsiz Yararlanacak

Dünyanın en büyük reklam mecralarından birine sahip olan Google, küresel bir salgın haline gelen COVID-19 nedeniyle KOBİ’lere ücretsiz reklam hakkı tanıyacağını duyurdu. Böylece salgın nedeniyle evlerine kapanan ve birçok işlemi internet üzerinden yapan kullanıcılara KOBİ’ler daha rahat ulaşabilecek.

340 Milyon Dolarlık Google ADS Kredisi

Google’ın yaptığı açıklamaya göre 2020 yılı içerisinde toplam 340 milyon dolar tutarında reklam kredisi sunulacak. İlk olarak Mayıs 2020 itibarıyla kademeli olarak dağıtımına başlanacak kredi ile KOBİ’ler, #EvdeKal hareketine uyum sağlayan milyonlarca kullanıcıya rahatça erişebilecek ve rekabet güçleri artacak. Peki, Google bunu neden yapıyor?

Şirket, internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada Dünya Bankası’nın verilerine değiniyor ve KOBİ’lerin tüm dünyanın istihdamının %90’ını karşıladığını iletiyor. COVID-19 salgını nedeniyle dünya genelinde KOBİ’lerin işlerinin aksaması ya da durma noktasına gelmesinin ise istihdam konusunda büyük sıkıntılar yaratabileceği belirtiliyor. Google bu nedenlerle reklam kredisi projesini hayata geçirdiğini ve KOBİ’lerin, müşterileriyle rahat etkileşim kurmasını temenni ettiklerini iletiyor.

Google Reklam Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

2019 yılı ve 2020’nin ilk 2 ayı boyunca Google Ads hesabı aracılığıyla harcama yapan tüm küçük ve orta ölçekli işletmeler, Google Ads kredisinden faydalanabiliyor. Ancak işletmelerin, Google’ın reklam politikalarını ihlal etmemiş olması da gerekiyor.

Google Ads Kredisi Nerelerde Kullanılabilir?

Geçmişte yaptığınız harcamaların ödemesi için COVID-19 nedeniyle çıkan Google Ads kredisi kullanılamıyor. Sadece yeni yapılacak harcamalar kapsam içerisinde yer alıyor. Mecra olarak ise herhangi bir kısıtlama yok. Yani YouTube ve Google sorgu ekranları ya da Google Ads ile reklam verebileceğiniz herhangi bir yeri kullanabiliyorsunuz. 

Google Ads Kredisi Ne Zaman Dağıtılacak?

Google, reklam kredisi için net bir tarih vermiyor. Ancak Mayıs 2020 itibarıyla kademeli olarak kredilerin hesaplara dağıtılacağı ifade ediliyor. Tabii ki herkes aynı tutarda destek alamayacak. Google Ads reklam kredisi tutarını belirleyen kriterler şöyle:

  • KOBİ’nin o ana kadar Google Ads aracılığı ile yaptığı reklam harcamaları
  • İşletmenin kurulduğu ve Google Ads hesabının oluşturulduğu ülkenin para birimi 

Yani Google, reklam servislerini eskiden beri kullanan KOBİ’lere daha çok kredi vereceğini belirtiyor.

Google Reklam Kredisi Ne Zamana Kadar Kullanılabilir?

Google reklam kredisi, 31 Aralık 2020 tarihine kadar geçerli olacak. Ancak Google’ı yakından takip eden gazetecilere göre bu sadece başlangıç aşaması. Yani Google gelecek günlerde farklı destek paketleri sunacak ve KOBİ’ler gibi süreçten etkilenen tüm işletmelere yardımcı olmaya çalışacak. 

Google’ın KOBİ’ler İçin Sunduğu Hizmetler ve Destekler Nasıl Takip Edilir?

Google’ın birçok yardım ve hizmeti, çeşitli kanallar aracılığı ile paylaşılıyor. Mesela herkesin potansiyel müşterilerine kolayca ulaşabilmesini hedefleyen Google, Small Business uzantısı ile KOBİ’lere dair gelişmeleri paylaşıyor. Siteyi düzenli olarak takip edip Google Ads gibi platformlarda Google’ın sunduğu teklifleri görüntüleyebilir ve işletmeniz için yararlı olabilecek kredilerden faydalanabilirsiniz. 

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

X