08.06.2020
Hızla Büyüyen Sektörler: Online Eğitim

Hızla Büyüyen Sektörler: Online Eğitim

Dünyanın hemen her noktasına giren internet, insanların farklı kültürlere ilgi duymasına, hiç bilmediği konular hakkında araştırma yapmasına ve en önemlisi bunlara benzer konularda eğitim almasına yol açıyor. Bu durum da online eğitim sektörünün hızla büyümesini beraberinde getiriyor.

Özellikle 2019’un sonunda ortaya çıkan COVID-19 pandemisi nedeniyle evlerine kapanan milyarlarca insanın online eğitime yönelmesi nedeniyle de online eğitim sektörü, beklentilerden çok daha yüksek bir ivmeye erişti. 

Hızla büyüyen sektörlerden online eğitimin dinamiklerini, bu girişimlerin nelere önem verdiğini ve kullanıcıların nelere dikkat ettiğini inceledik. 

İnsanlar Neden Online Eğitimi Tercih Ediyor?

Eskiden online eğitim denildiğinde sadece kaydedilen video ya da diğer materyallerin kullanıcılara sunulması akıllara geliyordu. İnternet altyapısının hızla gelişmesi ile beraber kullanıcılar doğrudan eğitmenlerle iletişim kurabildikleri bir eğitim modeline geçebildiler. Böylece fiziksel eğitim ile online eğitim arasındaki farklar ortadan kalktı. Hatta internet bağlantısı olan her yerde eğitim yapılabildiği için online eğitim artık fiziksel eğitimin önüne geçti diyebiliriz.

Bunun dışında kullanıcıların tercih nedenleri değişiklik gösterebiliyor. Fakat öne çıkan bir diğer nokta kira gibi maliyetlerin olmaması nedeniyle online eğitimin, fiziksel eğitime göre daha ucuz olması. Yani İspanyolca öğrenmek isteyen biri, dil okuluna gitmek yerine internet sınıflarında derslere katılması durumunda çok daha az ücret ödüyor. 

Online Eğitim Neleri Kapsıyor?

Dünya genelinde online eğitim ile mühendislikten edebiyata kadar çeşitli disiplinlerde eğitim alınabiliyor. Tabii ki Türkiye için öncelikli konulardan biri dil eğitimi. Türkiye’de en çok kullanılan online eğitim uygulamaları incelendiğinde İngilizce, Almanca ya da Fransızca gibi dillerde eğitim almanıza yardımcı olan uygulamaların önde olduğu görülüyor.

Online eğitim platformları incelendiği zaman hobilerin oldukça revaçta olduğu da anlaşılıyor. Model uçak yapımı kursları, GO ve satranç gibi oyunların kursları ya da akla gelen herhangi bir hobinin kursunu online eğitim platformlarında bulmak mümkün. 

Online eğitimde öne çıkan bir diğer konu ise yazılım ve bilişim. Özellikle yeni çıkan istatistik ve programlama dillerinin kursları, online eğitim platformlarında hızla açılıyor. Kullanıcılar ise fark ettikleri anda eğitimleri almaya başlıyor. 

Online Eğitimde En Önemli Noktalar Neler? 

Yeni nesil kullanıcılar internetle oldukça içli dışlı. Bütün işlemlerini sanal yollarla tamamlamaya gayret ediyorlar. Buna ek olarak yorumlarını bildirmekten de çekinmiyorlar. 

Satın aldıkları ürünün açıklamalarına dikkat ediyorlar ve açıklamaların ürünü karşılayıp karşılamadığını büyük bir özenle inceliyorlar. Sonucunda görüşlerini olumlu ya da olumsuz olarak paylaşıyorlar. Bu nedenle online eğitim gibi kullanıcı deneyiminin çok önemli olduğu bir alanda görüş alabilmek çok önemli. Yani eğer bir platform kurmaya karar verdiyseniz ilk olarak geleneksel eğitim sisteminden online eğitimi ayıran en önemli yönlerden biri olan yorum ve görüş bildirebilmeyi aktif hale getirmelisiniz.

Bunun dışında öne çıkan noktalar şöyle: 

  • Sadece canlı yayın ya da kayıt ile online ders sistemlerini kullanmak yerine her ikisini de kullanın. Böylece kullanıcıların ilgi alanlarına ve alışkanlıklarına göre eğitim alabilmesini sağlayabilirsiniz.
  • Öğrencinin ilgi alanlarına göre yeni eğitimler önermelisiniz. Örneğin R Project eğitimi alan bir kullanıcıya Python ile ilgili bir eğitim de önerebilirsiniz.
  • Kullanıcıların birbirleriyle etkileşim içerisine girmesini sağlayın. Böylece sizin aracılığınız ile sosyalleşebildiklerini görerek, potansiyel kullanıcılarınızla paylaşma ihtimalleri artar.

Tüm bunlar dışında elbette işin reklam boyutu da bulunuyor. Online eğitim alanların önemli bir kısmı genç kuşakta ve gençlere hitap edebilmenin en etkili yolu da internet. Bu nedenle reklamları internet üzerinden vermeniz yararlı olacaktır. Böylece online eğitim almak isteyen kullanıcılara, arama yaptıkları kanallar üzerinden erişme ihtimaliniz artacaktır.  

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

X