08.06.2020
Hızla Büyüyen Sektörler: Mobilite Çözümleri

Hızla Büyüyen Sektörler: Mobilite Çözümleri

Tam olarak Türkçe bir karşılığı olmayan mobilite, “bir yerden başka bir yere hareketi”, “hareketli olma halini” ya da “mobil halde çalıştırılabilen teknolojileri” ifade etmek için kullanılıyor. Mobilite çözümleri konusunda devrim yaratan hamle ise cep telefonlarının hayatımıza girmesiydi.

Zamanla mobilite çözümleri, giderek büyüdü. Günümüzde saatlik araç kiralamadan taşınabilir elektronik cihazlara kadar geniş bir yelpazeye yayılmış durumda. Sizin için öne çıkan ve hızla büyüyen sektörlerden biri olan mobilite çözümlerini inceledik. 

Elektrikli Scooter ile Yükselen Mobilite Trendi

Mobilitenin dilden dile yayılmasında tüm dünyada kullanımı hızla artan elektrikli scooter’lar büyük bir yer tutuyor. Birçok markanın yer aldığı bu alanda kişiler, bir elektrikli scooter satın alıp şehir içi ulaşımlarını kolaylaştırabiliyor ya da uygulamalar aracılığı ile dakikalık ya da saatlik olarak scooter kiralayabiliyor.

Hem scooter’ların alış fiyatının hem de kiralama fiyatlarının oldukça düşük olması, trafik nedeniyle bir yerden bir yere zor şartlarda gidenlerin bu teknolojiyi dilden dile aktarmasında önemli bir etken oldu. 

Saatlik Araç Kiralama Dönemi Başladı

Başta Avrupa ve ABD’de şirketler için geliştirilen saatlik araç kiralama hizmetleri, zamanla kişisel kullanıma da açıldı. Türkiye’de de birçok şirketin kullanıma sunduğu saatlik araç kiralama hizmetleri sayesinde kullanıcılar kendilerine en yakın araçları bulup hizmet bölgesi içerisinde diledikleri yere seyahat edebiliyorlar. Kullanıcıların genellikle açılış için belirlenen ücreti ve belirli bir kilometreyi aşmadıkları sürece sadece saatlik ücret ödemeleri yetiyor.

Yüksek Dayanıklı Notebook’lar

İlk çıkan notebook’ları birçok kişi hatırlamaz. Bu dizüstü bilgisayarlar, adeta masaüstü bilgisayarların pille çalışabilen versiyonları gibi büyük boyutlara sahipti. Günümüzde ise iyice ufalıp ultrabook denen formata evrildiler. Ayrıca özellikle ilk versiyonlar birçok alanda kullanıma uygun değildi. Bu nedenle markaların geliştirdiği yeni teknolojiler ile notebook’lar çok daha dayanıklı ve kullanışlı hale geldi.

Böylece şantiye gibi çeşitli alanlarda kullanılamayan ya da kullanılması durumunda hızla zarar gören notebook’ların yerini, ultra dayanıklı ve her türlü alanda kullanılabilen notebook’lar almaya başladı. 

Farklı Oturma Düzenleri ve Kolay Ulaşım

Geçmişte otomobiller için oturma düzenine göre farklı farklı özelliklere sahip çok sayıda versiyon üretiliyordu. Yeni geliştirilen mobilite çözümleri ile bu işlemlerin bir hayli azalacağı düşünülüyor. Bazı markaların ön ayak olduğu yeni tipteki araçlarda tek versiyon bulunuyor. Tabii ki içerisinde özel bazı teknolojiler var.

Bunlardan en sık kullanılanı, tek bir düğme vasıtasıyla oturma düzenini değiştirip depolamaya imkan sağlıyor. Böylece sürücü istediği zaman aracı 3, 5 ya da 7 kişilik yapabiliyor ve dilediği gibi özelleştirebiliyor. 

Mobilite ve Ekosistemin Gelişimi 

Türkiye’de özellikle yerli otomobil çalışmaları ile beraber mobilite konusuna da hız verilmeye başlandı. Özellikle yerli otomobil içerisindeki teknolojilerle uyumlu mobilite çözümlerinin geliştirildiği dile getiriliyor. Bu ekosistem sayesinde elektrikli otomobilleri hareket halinde şarj edebilme özelliği ya da uzaktan güncelleme gibi uygulamalarla Türkiye’de de gelecek yıllarda mobilitenin gelişmesi bekleniyor. 

Mobilite ile Bütünleşik Akıllı Şehirler

Japonya’da inşa edileceği duyurulan akıllı şehir Wowen City’nin mobilite çözümleri açısından yeni bir çağ açacağı düşünülüyor. Tamamen akıllı olan şehir içerisinde yollar, elektrik şebekesi ya da toplu taşıma gibi sistemler tamamen otomatik olarak çalışabilecek ve mobilite hayatın her noktasına girecek.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

X