08.06.2020
Her E-Ticaret Sitesinde Bulunması Gereken Özellikler

Türkiye’de e-ticaret yılda ortalama %35 ila 45 arasında bir büyüme gösteriyor. Hal böyle olunca e-ticaret, fiziksel mağazaların ya da merkezlerin payını her geçen yıl küçültüyor. Bu nedenle de şirketlerin tamamı e-ticaret sitesi açmaya ve buradan pazarlama yapmaya başlıyor.

Ancak neredeyse 25 seneye dayanan bir tarihi olmasına rağmen hala e-ticaret kafalarda çeşitli soru işaretlerine neden oluyor. En çok akla gelen soruların başında ise “e-ticaret sitesinde neler olmalı?” yer alıyor. O halde bir e-ticaret sitesinde mutlaka bulunması gerekenlere göz atalım:

Sitenizde Sanal POS Mutlaka Olsun

Birçok e-ticaret sitesinin kurulum aşamasında en büyük sıkıntı; havale, EFT ve kapıda ödeme gibi kolayca gerçekleşebilen seçeneklere öncelik verilip kredi kartı ve banka kartı ile ödeme seçeneğinin geri plana itilmesi. Bunda en önemli neden ise birçok kişinin sanal POS alma prosedürleri ile uğraşmak istememesi.

Ancak EFT ve havale yöntemleri ile yapılan her alışverişte e-ticaret sitesinin yükü artıyor, kullanıcı işlemden vazgeçebiliyor. Kapıda ödeme yönteminde ise kullanıcının ürün için ekstra para ödemesi gerekiyor. Sanal POS ise tek seferde kuruluyor ve bir daha KOBİ’nizin herhangi bir işlem yapmasına gerek kalmıyor. Üstelik İş Bankası’nın sunduğu imkanlarıyla kısa süre içerisinde sanal POS kurulumu gerçekleştirilebiliyor. 

3D Secure Hizmeti Sunmayı İhmal Etmeyin

Güvenli ödeme ya da sık kullanılan ismi ile 3D Secure, kullanıcıların bilgilerinin çalınmasının önüne geçmeyi hedefleyen özel bir sistemdir. Bu uygulama ile bir kullanıcının, banka kartı ya da kredi kartı ile alışveriş yaptığında telefonuna gelen kodu 180 saniye içerisinde sisteme girmesi gerekiyor. Bilgiler sadece banka tarafından şifrelenip deşifre edildiği için güvenlik artıyor. Böylece olası bir dolandırıcılığın önüne geçiliyor ve kullanıcılar, sitenizi güvenle kullanabiliyor. 

Kategori Ağaçlarını İyi Kurmalısınız

Siteniz aracılığı ile birden fazla türde ürün satacaksanız iyi bir kategori ağacı oluşturmanız gerekiyor. Örneğin kadın giyim üzerine bir e-ticaret sitesi açacaksınız. İlk olarak giyim, iç giyim ve dış giyim şeklinde kategoriler oluşturmanız gerekiyor. Daha sonra kategorileri de kendi içinde alt kategorilere bölmelisiniz.

Örneğin giyim kategorisi içerisinde t-shirt, gömlek, etek, elbise ve kazak gibi ayrı kategoriler olması gerekiyor. Böylece kullanıcılar sitenize girdiği zaman, aradığı ürünleri kolayca bulabiliyor. 


İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

X