08.06.2020
Evden Çalışan Şirketler İçin 7 Öneri

Evden Çalışan Şirketler İçin 7 Öneri

Yeni nesil çalışanların önemli bir kısmı için evden çalışma şekli kulağa hoş geliyor. Bu nedenle de birçok KOBİ, haftanın belirli günlerini evden çalışılabilecek şekilde planlıyor. Ancak bu sistem ülkemizde oldukça yeni olduğu için çeşitli sorunları da beraberinde getiriyor. Bu nedenle evden çalışan şirketlerin dikkat etmesi gereken konuları bir araya getirdik. 

1. Zamanın Efektif Kullanılıp Kullanılmadığını Denetlemelisiniz

Günümüzde tüm bilgisayarlara yüklenen ve kullanıcıların hareketlerini takip edebilen programlar sayesinde şirketlerin insan kaynakları departmanları, zamanın efektif kullanılıp kullanılmadığını görebiliyor. Böylece bazı çalışanlara az, bazı çalışanlara ise çok yük binmesinin önüne geçilebiliyor. Ayrıca belirlenen mesai saatlerinde çalışanların işlerinin başında olup olmadığı da denetlenebiliyor.

Ancak bu sistemde dikkat edilmesi gereken önemli bir husus var. Çalışanların kişisel bilgisayarları yerine iş bilgisayarlarını kullanması gerekiyor. Çünkü bu programlar neredeyse tüm işlemleri takip edip raporluyor. Eğer çalışanlar kişisel bilgisayarlarında bu tür programları bulundurursa onların kişisel verilerine izinsiz erişmiş olabilirsiniz ve bu da yasal problemlere yol açabilir. 

2. Sorunları Daha Çok E-Posta ya da Video Konferans Yöntemleri ile Çözün

Evden çalışma sistemindeki en büyük sorunlardan biri, yan yana gelemeyen çalışanların sorun çözme konusunda yeterince efektif hareket edememesidir. Bu nedenle çalışanlarınıza daha çok e-mail ve video konferans gibi yöntemleri kullanmalarını önerebilirsiniz. Böylece uzaktan çalışmak herhangi bir problem oluşturmaz ve iş gününü verimli kullanmış olursunuz. 

3. Çalışanlarınızın Evde Mutlu Olmasını Sağlayın

Bunun için çeşitli yöntemlerle ilerleyebilirsiniz. Örneğin internet üzerinden yayın yapan sinema platformlarından özel üyelik seçenekleri alıp çalışanların evde keyifli vakit geçirmesini sağlayabilirsiniz ya da müzik uygulamalarında özel listeler oluşturabilirsiniz. 

4. Tek Başına Vakit Geçiren Çalışanlarınızı İhmal Etmeyin

Ev içerisinde bazı çalışanlarınız günü tek başına geçirmek zorunda kalabilir. Bu nedenle belli aralıklarla -en azından haftada birkaç kere- onları aramanız ve günlerinin nasıl geçtiğini sormanız önemlidir. Ayrıca çalışanınızın doğum günü gibi özel günleri evden çalıştığı günlere denk geliyorsa mutlaka ufak da olsa bir hediye göndermeyi ihmal etmeyin.

5. Online Sistemler Kullanmaya Çalışın

Çalışanlarınızın hem ev hem de iş yerinde kolayca çalışabilmesi için online sistemlerden yardım almaya çalışın. Google Drive ya da Microsoft Office 365 gibi bulut depolama hizmeti sunan şirketlerden yardım alıp çalışanlarınızın dosyaları taşıyıp taşımadığından emin olabilirsiniz. Böylece dosya transferi derdi ortadan kalktığı için çalışanlarınızın üzerinde oluşan stres azalır. 

6. Evden Çalışmaya da Alternatif Var

İngilizce “awayday” kavramı, şirketin veya departmanın topluca farklı bir yerde çalışması ya da işe ara vermesi anlamına geliyor. Evden çalışmaktan sıkılan çalışanlarınız için getirebileceğiniz bir alternatif olan awayday ile bir kafe ya da farklı bir alan ile anlaşıp orada tüm işleri yürütebilir ya da bir-iki günlüğüne stres atabilirsiniz. Böylece hem eğlenceli bir gün geçirmiş hem de çalışanlarınızı memnun etmiş olursunuz. 

7. Uzun Süre Evden Çalışılacaksa Günlük Konferans Yapın

Birçok çalışan için evde iş yapmak çok verimli geçebiliyor. Bu nedenle normalden daha yüksek bir iş hacmini karşılayabilirsiniz. Ancak evde sadece çalışmak çalışanlarınızı biraz mutsuz edebilir. Bu nedenle günde en azından 20 dakikalığına bile olsa toplu videokonferans yapıp çalışanlarınızla havadan sudan konuşabilirsiniz. Böylece home ofis çalışma düzeninde verimliliğin arttığını göreceksiniz. 

Bonus: Fiziksel Olarak Yan Yana Gelinemeyen Dönemler İçin Plan Oluşturun

Salgın, deprem ya da diğer afet ve acil durumlarda şirketlerin evden çalışması gerekebiliyor. Hatta bu süreç aylar sürebilecek kadar uzayabiliyor. Bu nedenle önceden çeşitli planlar oluşturmanız ve geleceğe yönelik adımlar atmanız önemli.

Böyle süreçlerde çalışanlarınızın sıkılmamasını sağlamak için gerek ücretli gerekse de ücretsiz oyun, yarışma ve diğer eğlence formatlarından yardım alabilirsiniz. Bu şekilde hem planlı bir şekilde ilerlemiş hem de aylar sürebilecek zor bir dönemi çalışanlarınızın sıkılmadan atlatabilmesini sağlamış olursunuz.

İlginizi Çekebilecek Diğer Blog Yazıları

X