ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Dubacı Tarım Başarı Hikayesi

Dubacı Tarım Ürünleri Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.

Tarım Sektörü'ne Edirne'nin İpsala İlçesi'nde, çeltik yetiştiriciliği ile 1979 yılında, babadan kalma 30 dekarlık bir sahada başlayan ve bugün 2.000 dekarlık modern bir çeltik çiftliğine ulaşan Dubacı Ailesi, kiralamış olduğu araziler ile birlikte, yıllık 4.000 dekarlık bir sahada çeltik tarımı gerçekleştirmektedir...Devamı

İŞ'TE SEMİNER İst Tuzla Toplantısı

İş Bankası 2013'ün ilk İş'te Seminer Toplantısını İstanbul'da Gerçekleştirdi

Türkiye İş Bankası'nın, yarattıkları istihdam ve üretimle ekonominin dinamosu olan KOBİ'lerin, sağlıklı büyümelerine ve rekabet avantajı sağlamalarına destek olmak amacıyla düzenlediği "İş'te Seminer"in bu yılki ilk toplantısı İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi'nde "Kamu Ar-ge Hibe ve Teşvikleri" başlığıyla gerçekleştirildi.

KOBİ'lere "Kamu Ar-Ge Hibe ve Teşvikleri" konusunda bilgi aktarılan seminerde konuşan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat İnce, İş Bankası'nın 2012 yılındaki performansıyla aktif büyüklükte, öz kaynaklarda, nakdi kredilerde birinci banka olduğunu belirterek 100 milyar TL'lik kredi hacmini geçen ilk banka olduklarını söyledi. İş Bankası'nın bilançosunun yüzde 61'ini kredilerin, kredilerin de yüzde 72'sini ticari kredilerin oluşturduğuna dikkat çeken Suat İnce, "Nakdi ticari kredilerde 76 milyar 225 milyon lira ile liderliğimizi pekiştirerek sürdürüyoruz. Yüzde 14,4 ile pazar lideriyiz. Gayrinakdi kredi bakiyesi 28 milyar 622 milyon lira. Bu kalemde de birinciyiz. 2012 yılında Türkiye genelinde 81 ilin 66'sında en fazla nakdi ticari kredi veren, kalan 15 ilde ise ikinci sırada yer alan özel bankayız. KOBİ kredilerinde takip oranımız sektör ortalamasının altında seyretmeye devam ediyor." dedi.

Suat İnce, İş Bankası'nın 2012 yılsonu itibariyle 1,5 milyonu aşan KOBİ müşterisinin, aynı dönem nakdi krediler toplamının 29,9 milyar TL olduğunu belirtti. İnce, 2012 yılında KOBİ'lere sağlanan finansman imkânında oransal olarak sektörün çok üzerinde, 10,6 milyar TL gibi önemli bir bakiye artışı gerçekleştirdiklerine dikkat çekti.

"Müşterisinin yüzüne bakabilen bir bankayız"

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Suat İnce, İş Bankası olarak doğru krediyi, doğru oranda, doğru zamanda, doğru kişiye verdiklerini belirterek şunları söyledi; "Değişen ekonomik şartlarda tavrımızı değiştirmememiz, işimizi titizlikle, samimiyetle, özveri ile yapmamızın bir sonucu olarak KOBİ'leri sorunsuz büyüttüğümüzü, üzerimize düşen görevi eksiksiz yerine getirdiğimizi düşünüyoruz. Bu kadar birinciliğe ve kredi artışına karşın, takip rakamlarımızın sektörün altında ve gerileyerek sürmesi KOBİ'leri sorunsuz büyüttüğümüzü en açık şekilde teyit etmektedir.

2012/12 performanslarımıza bakıldığında hep bir adım önde devam ettiğimizi görüyoruz. 100 milyar TL'lik kredi hacmini geçen ilk bankayız. Bu kararlılık ve sizin bize göstermiş olduğunuz teveccühle aktif büyüklüğü de 100 milyar doları aşan ilk Türk Bankasının yine İş Bankası olmasını hedefliyoruz. Bütün bu 100 milyarların sırrı müşteri ile iç içe ve aslında müşterinin yüzüne bakabilen banka olmamızdır."

KOBİ'lere fizibilite çalışmalarına önem vermelerini, yeni pazar araştırmalarına devam etmelerini, Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerini sürdürmelerini tavsiye eden Suat İnce, İş Bankası'nın finans sektörüne birçok ilk kazandırdığını belirtti. İnce, müşterilerinin hizmetine son dönemde sundukları ve iyi bir inovasyon örneği olan Karşılıklı Çek ürününe ÇEKSOR uygulamasının da eklendiğini, bu uygulama ile iphone ve android tabanlı telefonlarla sadece bir fotoğraf çekmek suretiyle İş Bankası çeklerinin teminatlı olup olmadığının kontrol edilebildiğini ifade etti.

"Öncü göstergelere göre 2013'te toparlanma eğilimi öne çıkıyor"

Türkiye İş Bankası A.Ş. İktisadi Araştırmalar Bölümü Müdürü İzlem Erdem, küresel ekonomik görünüm çerçevesinde Türkiye ekonomisindeki gelişmeleri ve gelecek döneme ilişkin beklentileri özetledi. Erdem, küresel ekonomik görünüm açısından 2013 yılına 2012'ye kıyasla daha iyimser beklentilerle girilmiş olduğuna; ancak, gelişmiş ekonomilerde süregelen sorunların ve gelişmekte olan ekonomilerde de kriz öncesi seviyelerin altında kalan büyüme performanslarının önümüzdeki dönemde her iki yönlü risklerin varlığına işaret ettiğine dikkat çekti. 2012 yılında politika yapıcıların almış olduğu tedbirlerin de etkisiyle ılımlı bir yavaşlama sergilemiş olan Türkiye ekonomisinde ise 2013 yılında iç ve dış talep açısından daha dengeli bir büyüme kompozisyonuna dönülmesi beklendiğini ifade eden Erdem, mevcut küresel riskler çerçevesinde, Türkiye de dahil olmak üzere gelişmekte olan ülkelerde ihtiyatlı politikalarla bu sürecin yönetilmesi gerektiğini vurguladı.

İş Bankası'nın İstanbul Tuzla'da düzenlenen "İş'te Seminer" toplantısında Etkin Proje firması yöneticileri İbrahim Gedikoğlu ve Kemal Sidar da sanayici ve iş adamları için güncel Ar-Ge destekleri ve teşvikler, Ar-Ge teşviklerinden yararlanmak için yol haritası ve örnek proje uygulamaları konularında birer sunum gerçekleştirdi.