ARA

KOBİ Penceresi

İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Bağdat Baharat Başarı Hikayesi

Bağdat Baharatları Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti.

Yarım asır önce büyük bir ideal ve cesaretle yola çıkan ve bugün sektöründe lider kuruluşlardan biri olan Bağdat Baharat, 60`lı yılların başında Mustafa Danacı tarafından büyük bir azim ve kararlılıkla kurularak bugünlere geldi. Devamı

Trabzon İş'le Buluşmalar Toplantısı


"İş'le Buluşmalar" toplantısı Trabzon'da yapıldı."

‘Çeşmeyi koyduysak o suyun akacağını taahhüt ederiz'

Türkiye İş Bankası'nın iş dünyasıyla bir araya geldiği "İş'le Buluşmalar" toplantılarının 25. durağı Trabzon oldu. İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ve bankanın üst düzey yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirilen "Birikimleri zenginliğe dönüştürmek" içerikli toplantıya Trabzonlu iş adamları büyük ilgi gösterdi. Toplantıda konuşan Adnan Bali, şartlar ne olursa olsun İş Bankası'nın reel sektörü desteklemeye devam edeceğini söyledi. Bali, "Şayet lazım olduğunda kullanıma açık limit söz konusu değilse o limitin bir vasfından söz etmek mümkün değil. Bütün mesele deyim yerindeyse 'çeşmenin olması değil, suyun akması'. Biz bir yere çeşme koyduksak o suyun akıtılacağını taahhüt ediyoruz" dedi.

İş Bankası tarafından Türkiye'nin farklı illerinde düzenlenen; günümüz ekonomi ve piyasa koşullarında bölgesel ve uluslararası fırsatlar, yeni iş alanları ve sektörel gelişim fikirlerinin ele alındığı "İş'le Buluşmalar" toplantısı 13 Eylül Salı günü Trabzon'da gerçekleştirildi.

Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ'ın moderatörlüğündeki toplantıya Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Suat Hacısalihoğlu, Bahçeşehir Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taner Berksoy, Lojistik Yönetim Danışmanı Atilla Yıldıztekin, Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Turgut Gür, Aşkale Çimento Sanayi T.A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik ve Dünya Gazetesi Yazarı Rüştü Bozkurt konuşmacı olarak katıldı.

'Tahsis ettiğimiz limitlerin arkasındayız'

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İş Bankası Genel Müdürü Bali, İş Bankası'nın 'Şartlar ne olursa olsun gereğini yapma' şeklindeki vizyonunun karşılığı olarak İş Bankası'nın kriz durumlarında dahi kredi tahsisinde bulunduğuna dikkat çekti. Bali sözlerini şöyle sürdürdü: "Tahsis ettiğimiz limitler, her konjonktürde arkasında durduğumuz taahhütler. . Şayet lazım olduğunda kullanıma açık limit söz konusu değilse, o limitin bir vasfından söz etmek mümkün değil. Bütün mesele deyim yerindeyse 'çeşmenin olması değil, suyun akması'. Biz bir yere çeşme koyduksak o suyun akıtılacağını taahhüt ediyoruz."

Ortadoğu'da yeni fırsatlarda en iyi rol alacak ülke Türkiye

Adnan Bali, Orta Doğu'da yaşanan gelişmelere dikkat çekerek şöyle konuştu: "Çevremizdeki ülkelerde büyük hareket var. Orta Doğu çalkalanıyor. Yeni dönemin sinyallerini veriyor. Geçmişte devlet ya da belli aileler üzerinde birikmiş zenginliğin halka yansımadığı model çöküyor. Bu birikimler halkın refahına ve karşılanamamış ihtiyaçlarına doğru akacak. Bunlar akarken bunları karşılayacak olan ülke kim, kim buna en iyi aday olabilir, kim daha fazla rol alabilir diyecek olursanız; bu ülkedir. Dolayısıyla hepimiz etrafımızdaki oluşumun farkında olmalıyız."

‘Trabzon hep ilklere imza atmıştır'

Adnan Bali'nin ardından konuşma yapan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Suat Hacısalihoğlu Trabzon ekonomisi ve potansiyeline ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Trabzon'da ticaretin hızlı bir gelişme içinde olduğunu anlatan Hacısalihoğlu, şunları söyledi: "Trabzon hep ilklere imza atmıştır, 1300 yıllarında bugünkü serbest bölgenin karşılığı olan Venedik ve Cenevizliler arasındaki ilk imtiyazlı anlaşma imzalanmıştır. İtalyanların bu bölgede Latince, Farsça gibi birçok dilde ticari sözlük bastırarak dağıttıkları görülmektedir. Burada tarım, madencilik, turizm, su ürünleri gibi girişimlerimiz mevcuttur. Eğer girişimcimiz aktif olmasaydı, bunların hiçbiri harekete geçmezdi. Biz önce girişimcilerimize daha fazla önem vererek bu özelliğimizi ön plana çıkarıp kuluçka dönemini burada hazırlayıp ülke dışına atmamızda büyük önem olduğunu düşünüyoruz. Varlıklarımız çok fazla. Ülke zenginliğinin yanında Karadeniz'in en büyük zenginliğinin enerji olduğu görülür. Gelecekte enerji fiyatlarının artmaması açısından da bu önem taşımaktadır. Bölgemizde madencilik de gün geçtikçe önem kazanmakta, Çin'e kadar mermerlerimiz gitmektedir. Son dönemlerde turizm açısından tarihi ve doğal güzelliklerimizin sunumuyla bölgemiz zenginleşecektir. Önemli olan bu güzelliklerin sunumu için altyapının oluşturulmasıdır."

Trabzon'un önündeki fırsatlar değerlendirildi

Bahçeşehir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taner Berksoy ise Türkiye'nin 2007 yılında başlayıp 2008 yılında derinleşen küresel krizden çıkış sürecini, Merkez Bankası'nın öngörüleri doğrultusunda değişen politikalarını değerlendirdi. Başta Yunanistan olmak üzere Avrupa ülkelerinde yaşanan durgunluğun "beklenti kırılganlığı" tuzağına düşülmedikçe Türkiye'ye olumsuz bir etkisinin olmayacağı konusundaki öngörülerini aktardı.

Toplantı kapsamında gerçekleştirilen panelin ilk konuşmacısı Aşkale Çimento Sanayii T.A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik ülkenin ve Trabzon'un kalkınması için her alanda rekabetçi bir ortam oluşturarak bir üretim seferberliği gerçekleştirmek gerektiğini kaydetti.

Lojistik Yönetim Danışmanı Atilla Yıldıztekin Türkiye ve Trabzon'un 2023 Lojistik Sektörü hedefleri ilgili değerlendirmelerde bulunurken, Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Turgut Gür, Türkiye'nin son otuz yıl içerisinde turizm alanında gerçekleştirdiği atılımlardan söz etti. Gür Trabzon'un kıyıları ve yaylaları ile önemli bir turizm potansiyeline sahip olduğunu ve bu alanlarda işbirliği içerisinde yatırımlar yapılması gerektiğini ifade etti.

Dünya Gazetesi Yazarı Rüştü Bozkurt ise; Türkiye ve Trabzon'un önünde bulunan fırsatlara dikkat çekti.