ARA

KOBİ Penceresi

İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Akdöküm Sanayi A.Ş.

Akdöküm Sanayi Anonim Şirketi

Akdöküm Sanayi A.Ş. 1958 yılında İzmir/Çamdibi`nde küçük bir dökümhane olarak kurulmuştur. Türkiye`de ilk kez beyaz temper ve sfero dökümü gerçekleştiren Akdöküm, bugün 550 kişinin çalıştığı, üretiminin % 95`ini ihraç eden, konusunda 10`un üzerinde kalite belgesine sahip bir firmadır.Devamı

Mardin İş'le Buluşmalar Toplantısı


İş Bankası’nın gelenekselleşen “İş’le Buluşmalar” toplantısı Mardin’de gerçekleştirildi.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali:
“İş Bankası için memleketin öncelikleri her şeyin üzerindedir.”, “Kısa mesafe koşucusu değil, maraton koşucusuyuz, nefesimiz kesilmez.”

İş Bankası tarafından düzenlenen; günümüz ekonomi ve piyasa koşullarında bölgesel ve uluslararası fırsatlar, yeni iş alanları ve sektörel gelişim fikirlerinin ele alındığı geleneksel "İş'le Buluşmalar" toplantısı, bu kez Afyonkarahisar'da düzenlendi.

Türkiye İş Bankası’nın “İş’le Buluşmalar” toplantılarının bu seferki durağı Mardin oldu. Üst düzey yöneticilerin katıldığı toplantıda, “Geçmişten Geleceğe Bereket Kapısı: Mardin” konuşuldu. Adnan Bali, konuşmasında tarihi, kültürel zenginlikleri ve büyüyen ekonomisiyle Mardin’in Güneydoğu’nun yükselen yıldızı olduğunu belirterek, huzur ve istikrarla ekonomik refahın arasındaki ilişkiyi en iyi kanıtlayan il olduğunu dile getirirken, İş Bankası’nın memleketin önceliklerini her şeyin üzerinde tutan bir maraton koşucusu olduğunun altını çizdi.

İş Bankası tarafından Türkiye’nin farklı illerinde düzenlenen; günümüz ekonomi ve piyasa koşullarında bölgesel ve uluslararası fırsatlar, yeni iş alanları ve sektörel gelişim fikirlerinin ele alındığı “İş’le Buluşmalar” toplantısı 10 Mayıs Salı günü Mardin’de gerçekleştirildi. 24’üncüsü düzenlenen İş’le Buluşmalar toplantısı Mardin çevresindeki Şırnak, Cizre, Nusaybin ve Kızıltepe gibi il ve ilçelerdeki işadamlarından da yoğun ilgi gördü.

“Geçmişten Geleceğe Bereket Kapısı: Mardin” başlıklı toplantı; Mardin Valisi Turhan Ayvaz, Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, Bahçeşehir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taner Berksoy, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr Kenan Mortan, Ekin Fuar A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Halim Bulutoğlu, , Dünya Gazetesi Yazarı Rüştü Bozkurt ve Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ’ın katılımlarıyla gerçekleşti.

‘Mardin Güneydoğu’nun yükselen yıldızı’

Toplantının açılış konuşmasını yapan İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, tarihi, kültürel zenginlikleri ve büyüyen ekonomisiyle Mardin’in Güneydoğu’nun yükselen yıldızı olduğunu söyledi. Bali, İş Bankası’nın, şube açılması olasılığını değerlendirmek üzere 1948’de hazırlanan müfettiş raporunun kârlılıkla ilgili olumsuz görüş bildirmesine rağmen finansman ihtiyacı duyan Mardinlilerin talebine ilgisiz kalmadığını ve 1949 yılında Mardin’de şube açmakta tereddüt etmediğini belirterek, “Çünkü İş Bankası için memleketin öncelikleri her şeyin üstündedir” dedi. Bali, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mardin’de 62 yıldır hizmet veriyoruz. Mardin geliştikten sonra burayı keşfedenlerden değiliz. Biz sadece kârlı yerlere değil, karlı yerlere de gidiyoruz. Kolay dönemlerin, kolay işlerin bankası değiliz. Uzun dönemli sürdürülebilir kârı önemsiyoruz. Kısa mesafe koşucusu değil, maraton koşucusuyuz, nefesimiz kesilmez.”

‘Mardin huzur ve istikrarla ekonomik refahın arasındaki ilişkiyi en iyi kanıtlayan ildir’

Bali “63 yıl öncesiyle kıyaslandığında sanayi, ihracat ve turizmle bambaşka bir Mardin görülüyor. Mardin dünya markası olma yolunda ilerliyor. Ekonomik canlılık, huzur ve istikrarı beraberinde getiriyor. Mardin, huzur ve istikrarla ekonomik refahın arasındaki ilişkiyi en iyi kanıtlayan ildir. Biri olmadan diğerinin olamayacağını göstermektedir. Kazançları, kârları bir yana bırakarak güvenlik riskli zor konjonktürlerde bile bölgeye bakışımız asla değişmedi ve değişmeyecek. Bugün, burada 4 şube ve 50 çalışanla hizmet veriyoruz.” dedi.

‘Mazrufta değer varsa zarfı da önemsemek zorundayız’

Kayıtlı, şeffaf, belgelendirilebilir iş düzenine geçmenin işi büyütmek kadar önemli olduğunu belirten Bali, “Çünkü mazrufta değer varsa zarfı da önemsemek zorundayız. Sizin kişi olarak varlıklarınız, güvenilirliğiniz ve diğer her şeyiniz tamam olsa bile pasaportunuz yoksa vize alamazsınız” diyerek kayıtlı ve belgeli iş yapmanın finansörün güvenini sağlamak bakımından da oldukça önemli olduğuna dikkat çekti.

Adnan Bali’nin ardından konuşma yapan Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Tutaşı, 15 -20 sene önce gündemde olmayan Mardin’de bankacılık sektörünün toplantılar yapmasının Mardin’in kabuğunu kırdığının göstergesi olduğunu söyledi. Vali Turhan Ayvaz da bankacılık sektörünün ülkenin gelişiminde büyük öneme sahip olduğunu kaydetti.

Bahçeşehir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taner Berksoy ise 2000’lerden bu yana Türkiye ve dünya ekonomisindeki hareketleri aktarırken, Türkiye’nin küresel krizden çıkışında kendisini diğer ülke ekonomilerinden ayırt edebilmeyi başardığını ifade etti.

‘Suriye-Mardin ortak ticaret merkezi kurulmalı’

Prof Dr. Kenan Mortan ise “1980’den 2011’e Mardin’in Ekonomik Seyri” başlıklı konuşmasında, ilin sahip olduğu potansiyel ve olanaklardan söz ederken Nusaybin’de açılacak sınır kapısının Suriye ile ticareti canlandıracağını belirtti. Gümrüklemenin çift taraflı yapılacağını ve bu yönüyle dünyadaki üç sınır kapısından biri olacağına dikkat çekti. Prof. Dr. Mortan, Suriye-Mardin ortak ticaret merkezi kurulmasını önerdi.

Ekin Fuar A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Halim Bulutoğlu bölgenin kültür ve turizm potansiyeline değinerek bu alana daha çok yatırım yapılması gerektiğini belirtti.

Dünya Gazetesi Yazarı Rüştü Bozkurt ise; “Geleceğin Bereketi Analiz Yeteneğimizde Saklı” başlıklı konuşmasında Mardin’in önünde bin yılın fırsatı olduğuna dikkat çekti.