ARA

KOBİ Penceresi

İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

İzmir Çamlaraltı Koleji Başarı Hikayesi

İzmir Çamlaraltı Koleji

1954 yılında Mehmet Ali Sertatıl tarafından 14 öğrenciyle eğitim ve öğretim faaliyetlerine başlayan, 1955-1956 öğretim yılında ortaokul ve lise kısımlarını bünyesine katan İzmir Özel Çamlaraltı Koleji, bugün ülkemizin farklı kademelerinde görev yapan 4.000'i aşkın mezunlarıyla gurur duymaktadır. Devamı

Malatya İş'le Buluşmalar Toplantısı


İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali Malatya “İş’le Buluşmalar” toplantısında konuştu

‘İş Bankası bu ülkenin paratoneridir, istinat duvarıdır’

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Malatya’da gerçekleştirilen İş’le Buluşmalar toplantısında Türkiye’ye hizmet için çalıştıklarını belirterek “Yeri geliyor bu ülkenin paratoneri, yeri geliyor istinat duvarı oluyoruz. Kriz ağır sonuçlar vermiyorsa, aldığımız inisiyatifler sayesindedir” dedi.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, Malatya’da gerçekleştirilen İş’le Buluşmalar toplantısının açılışında yaptığı konuşmasında bu yılın ilk üç çeyreğinde İş Bankası’nın toplam nakdi kredileri yüzde 33, nakdi ticari kredileri yüzde 38 oranında artırdıklarına dikkat çekerek, ilk 9 ayda 20 milyar TL’yi aşkın ilave kredi verdiklerini söyledi. Adnan Bali, “En fazla kredi veren banka olarak ve krediyi yaygın bir şekilde aktarıyorsanız, ticarete, üretime, hizmet sağlayana veriyorsanız, bunları sağlarken sorunlu kredi yaratmayan tarzda çalışıyorsanız, buna bu ülkeye hizmet denir diyorum” diye konuştu.

“Kriz ağır sonuçlar vermiyorsa, aldığımız inisiyatifler sayesinde”

Ödemesi aksayana, projeksiyonu bozulana sonuna kadar sahip çıktıklarını ve mevcut müşterilerine yapıcı yaklaşımlarla kredi yapılandırma süreci tanıdıklarını söyleyen Adnan Bali, kriz döneminde 1,3 milyar TL’yi aşan krediyi yeniden yapılandırdıklarını açıkladı.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu ülkede kriz ağır sonuçlar vermiyorsa, krizin yaygın olumsuz etkileri hissedilmiyorsa, alınan bu inisiyatifler sayesinde olmuştur. Bu yüzden biz buna bu ülkeye hizmet diyoruz. Bu nedenle yeri geliyor bu ülkenin paratoneri oluyoruz, yeri geliyor istinat duvarı oluyoruz ve hiçbir zemini kaydırmıyoruz”.

Bu dönemde yurtdışında banka aldıklarını, Erbil’de şube, Mısır’da ise temsilcilik açtıklarını belirten Adnan Bali, krizin en ağır koşullarının yaşandığı, Lehman Brothers’ın battığı dönemde İş Bankası’nın bininci şubesini açtığını hatırlattı. Yine aynı dönemde toplu işten çıkarmalar yaşanırken, İş Bankası’nın 2.500 yeni istihdam yarattığının altını çizen Bali, “Bize ‘İşler nasıl olacak?’ diye sorduklarında, ‘İşler iyi yolda, gerekeni yaparsak’ diye cevap veriyoruz. Bu soruya tribünden bakmıyoruz. İşler iyi olmak zorundadır. Gerek işlerimiz geliştirirken gerekse ortaya çıkan problemlere çözüm üretirken tamamen bu anlayışla çalışıyoruz” dedi.

“İş Bankası belirli bir sermaye grubunun malı değildir, bu ülkenin malıdır, herkes gözü gibi sakınmalıdır”

İş Bankası’nın belirli bir sermaye grubunun bankası olmadığını vurgulayan Adnan Bali, İş Bankası’nın bir anlamda kamunun malı olduğunu belirterek, şunları söyledi: ‘Sadece kamuya açık, hisseleri borsada işlem görmek anlamında değildir. Ondan daha geniş bir anlamda İş Bankası bu ülkenin malıdır. Bu ülkenin beyt-ül malı olan İş Bankası’na halel gelmemesi için, herkes gözü gibi sakınmalıdır”.

İş Bankası’nın Malatya’da ilk şubesini 80 yıl önce açtığını hatırlatan Adnan Bali, Malatya’da 5 şube ile en fazla şubesi olan özel banka olduklarını söyledi. Bali, İş Bankası’nın 1937’de Malatya Bez ve İplik Fabrikası’nın kuruluşuna da üçte bir oranında sermaye koyarak katkıda bulunduğunu anımsattı.

2011 yılının 9 aylık sonuçlarına göre Türkiye genelinde olduğu gibi Malatya’da da en fazla kredi veren ve en çok mevduat toplayan özel banka olduklarını belirten Bali, ‘Topladığımız mevduattan daha fazla kredi vermişiz. Daha Malatya’da yapacağımız çok iş olduğunun bilincindeyiz’ dedi.

Malatya’da düzenlenen İş’le Buluşmalar toplantısına, Malatya Valisi Mehmet Ulvi Saran, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık. Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, Tema Mağazacılık Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, Prof. Dr. Taner Berksoy ve Dünya gazetesi yazarı Rüştü Bozkurt da konuşmacı olarak katıldı.