ARA

KOBİ Penceresi

İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Köprülü Otomotiv Başarı Hikayesi

Köprülü Otomotiv ve Endüstri Ürünleri San. Tic. A.Ş.

1958 yılında Konya Ticaret Odası'na Köprülü Halıcılık olarak kayıt olan firma, 1991 yılından bu yana anonim şirket olarak ticari faaliyetlerini sürdürmektedir...Devamı

Kocaeli İş'le Buluşmalar Toplantısı


İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, "İş'le Buluşmalar" toplantısında Kocaeli'ndeki işadamlarına hitap etti: "Anlık kazançlara odaklanmayan, uzun vadeli düşünen, kazanan ve kazandıran, bu toplumla sağlıklı ve sağlam bir ilişkisi olan bir kurumuz"

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, "Bu ülkedeki belli bir ölçeğe gelmiş bütün büyük grupların altında nasıl emeğimiz ve harcımız varsa, bugün de bu yaygın çalışmayla Anadolu'nun her yerinde, yarının kurumsal ölçekteki çok büyük firmalarının hikâyelerini yazıyoruz" dedi.

İş Bankası'nın, 2008'den bu yana KOBİ'lere bilgi ve danışmanlık desteği sağlamak amacıyla düzenlediği İş'le Buluşmalar toplantısının 34'üncü durağı Kocaeli oldu. "Sanayi Şehirlerini Bekleyen Fırsatlar" konulu toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, İş'le Buluşmalar kapsamında Kocaeli'nde ikinci kez toplantı düzenlediklerini belirterek "Uzun yıllardan beri Kocaeli'nde en çok şubesi olan banka unvanımızı koruyoruz. 1949 yılında ilk şubemizi açtığımız Kocaeli'nde bugün 28 şube ile hizmet veriyoruz. Kocaeli, Marmara bölgesinde nakdi ve nakdi ticari kredilerde İstanbul ve Bursa'dan sonra bankamızın ve sektörün en fazla bakiyeye sahip olduğu ildir" dedi.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, "Biz bu ülkenin kumaşıyla uyumlu ve bu toplumla sağlıklı ve sağlam bir ilişkisi olan bir kurumuz. Aksi halde, birlikte nefes alıp vermeseydik, kanaatimce bu değişen trendlere uyum sağlayamazdık. Bütün bunları yaparken de bugünü düşünüyor değiliz. Hep orta ve uzun vadeli düşünmeye gayret ettik. Anlık kazançlara çok fazla bağlanmadık. İşimiz kazanmak ve kazandırmaktır" diye ekledi.

İş Bankası'nın kredilerde en büyük banka olduğunu ve bilançosunun yüzde 65'ini kredilere ayırdığını hatırlatan İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali şunları söyledi; "Türkiye İş Bankası 194 milyar TL'lik aktif büyüklüğüyle, 125 milyar TL'lik kredi büyüklüğüyle ve 23 milyar TL'lik öz kaynak büyüklüğüyle Türkiye'nin en büyük bankasıdır. Bir bankanın bilançosunun yüzde 65'i krediden oluşuyorsa ve bu yüzde 65'in de yüzde 73'ü ticari krediyse, o bankanın bilançosu hakiki iş, aş, üretim, istihdam; yani bereket demektir.

Kredi işi kolay bir iş de değildir, hata yapmamak lazım, fire vermemek lazım. Sadece kendimiz için değil. Muhataplarınız için de. Kredi alan için de veren için de büyük bir sorumluluk gerektirir, dolayısıyla her şeyden önce şunu bilmemiz lazım. Kredi kaynak tahsisidir. Bu ülkenin kaynaklarını tahsis ediyorsunuz. Doğru önceliklerle tahsis edemediğiniz zaman, fire verdiğiniz zaman, hata yaptığınız zaman, bu ekonominin kaynaklarını karşılıklı birlikte kaybediyorsunuz. Kredi teknik işçilik gerektirir, mühendislik gerektirir, finansal mühendislik gerektirir" dedi.

"Kredi paradan para kazanmaya indirgenemez"

Bali sözlerine şöyle devam etti: "Kredi paradan para kazanmaya indirgenemez. Biraz evvel ifade ettiğim gibi son derece teknik boyutları var. Burada çok başarılı, firesi, hatası olmayan bir çalışma yürüttüğümüz için özellikle altını çizmek istiyorum. Biz hele şimdi, gerek otoritenin aldığı tedbirlere, gerek batının bankacılarının yaşadığı deneyimlere baktığımız zaman Türk finans sisteminin sağlamlığını gördüğümüzde ne kadar çağdaş usullerle, risk yönetimi anlamında ne kadar gelişmiş yöntemlerle çalıştığımızı görüyoruz".

Moderatörlüğünü Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ'ın yaptığı "Sanayi Şehirlerini Bekleyen Fırsatlar" konulu 34. İş'le Buluşmalar toplantısında, Kocaeli Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Kırman, Bosch Türkiye Temsilcisi Steven Young, Yonca Onuk Ortaklığı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ekber Onuk, Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Berksoy ve Dünya Gazetesi Yazarı Rüştü Bozkurt da konuşmacı olarak katıldı.