ARA

KOBİ Penceresi

İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Köprülü Otomotiv Başarı Hikayesi

Köprülü Otomotiv ve Endüstri Ürünleri San. Tic. A.Ş.

1958 yılında Konya Ticaret Odası'na Köprülü Halıcılık olarak kayıt olan firma, 1991 yılından bu yana anonim şirket olarak ticari faaliyetlerini sürdürmektedir...Devamı

Kocaeli İş'le Buluşmalar Toplantısı

Türkiye İş Bankası, ülkemizin ekonomik hayatının merkezlerini oluşturan illerde, Dünya Gazetesi işbirliği ile 2008 yılında gerçekleştireceği "İş"le Buluşmalar" toplantılarının ilkini 30 Ocak 2008 Çarşamba günü Kocaeli'de düzenledi.

Ana başlığı; "Şirketlerde Devamlılığın Anahtarı: İnovasyon" olarak belirlenen toplantıda, günümüz ekonomi ve piyasa koşullarında bölgesel ve uluslararası fırsatlar, yeni iş alanları ve sektörel gelişim fikirleri konunun uzmanlarınca ele alındı.

Toplantı, Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Genel Müdür Yardımcısı Kayhan Söyler, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Yılmaz Kanbak, İzmit Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Zeytinci, Kocaeli ABİGEM A.Ş Direktörü Mehmet Turabi, Dünya Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Rüştü Bozkurt, Sabancı Üniversitesi Araştırma Politikaları Direktörü Cemil Arıkan, Prof. Dr. Kenan Mortan, Otomotiv Sanayi Derneği Genel Sekreteri Ercan Tezer ve Enpa Kimya Temizlik Mam. Mak. Paz. San. Genel Müdürü Mustafa Çalışkan'ın katılımlarıyla gerçekleşti.

İş Bankası Genel Müdürü H. Ersin Özince yaptığı konuşmada; Türkiye'de inovasyon kavramının her kesimin öncelikli konusu haline geldiğini ve Ar-Ge faaliyetlerinin artırılmasına yönelik finansal destekler ile yönetimsel ve teknolojik desteklere öncelik verilmeye başlandığına dikkat çekti. Türkiye İş Bankası'nın da bu gelişimin ve değişimin bilincinde olduğunu belirten Özince; küçük ve orta ölçekli işletmelerin farklılaşan talep ve gereksinimlerine cevap vermek ve inovasyon bilincini geliştirmek isteyen firmaların finansman ihtiyaçlarını karşılamak amaçlarıyla "İnovasyon Destek Paketi" adı altında yeni bir ürün paketi hazırladıklarını belirtti.

Toplantıda ayrıca, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Yılmaz Kanbak ve İzmit Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Zeytinci de birer konuşma yaptılar.

Sabancı Üniversitesi Araştırma Politikaları Direktörü Cemil Arıkan'ın "Türkiye'de İnovasyon"; Dünya Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Rüştü Bozkurt'un "KOBİ'ler İçin Yeni Fırsatlar"; İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Kayhan Söyler'in "İş Bankası'nın İnovatif Yüzü" başlıklı sunumlarının ardından; "Bir Başarı Hikayesi" başlıklı bölümde Empa Kimya Temiz Mam. Mak. Paz. San. Genel Müdürü Mustafa Çalışkan yaptığı konuşmada İş Bankası'nın ticari hayattaki rolüne değindi.

Toplantının panel şeklinde gerçekleştirilen ikinci bölümünde ise Prof. Dr. Kenan Mortan Kocaeli'deki inovasyon çalışmaları, Kocaeli ABİGEM A.Ş Direktörü Mehmet Turabi KOBİ'lere yönelik grup inovasyon projeleri, Otomotiv Sanayi Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ercan Tezer ise sanayide inovasyon ve yan sanayinin inovasyondaki rolünü irdelediler.