ARA

KOBİ Penceresi

İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Köprülü Otomotiv Başarı Hikayesi

Köprülü Otomotiv ve Endüstri Ürünleri San. Tic. A.Ş.

1958 yılında Konya Ticaret Odası'na Köprülü Halıcılık olarak kayıt olan firma, 1991 yılından bu yana anonim şirket olarak ticari faaliyetlerini sürdürmektedir...Devamı

KKTC İş'le Buluşmalar Toplantısı"İş'le Buluşmalar" toplantısı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yapıldı.

Türkiye İş Bankası tarafından düzenlenen "İş'le Buluşmalar" toplantılarının son durağı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti oldu. Üst düzey ekonomi yöneticilerinin katıldığı toplantıda, "Yeni Gündem ve Fırsatlar" konuşuldu.

Günümüz ekonomi ve piyasa koşullarında oluşan fırsatlar, yeni iş alanları ve sektörel gelişim fikirlerinin ele alındığı ve ana başlığı; "Yeni Gündem ve Fırsatlar" olan İş Bankası'nın gelenekselleşen "İş'le Buluşmalar" toplantısı, bu kez 12 Nisan 2010 tarihinde Lefkoşa'da gerçekleşti.

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince'nin yaptığı açılış konuşmasının ardından sırasıyla söz alan KKTC Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, KKTC Maliye Bakanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Günay Çerkez ve Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, Kuzey Kıbrıs ekonomisi ve iş dünyasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundular. Açılış bölümünde konuşan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Aykut Demiray ise İş Bankası'nın Kuzey Kıbrıs'taki yapılanması, yurt dışı örgütlenmesi ve hizmetleri hususunda bilgi verdi.

Toplantının panel şeklinde gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü Dünya Gazetesi Baş Yazarı Osman Arolat'ın üstlendiği ikinci bölümünde, Ayen Enerji A.Ş. Genel Müdürü Fahrettin Amir Arman "Kuzey Kıbrıs'ın Mevcut Elektrik Durumu ve Rüzgar Enerjisi Yatırım Olanakları", Bahçeşehir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Taner Berksoy "Krizden Çıkış Sürecinin Özellikleri", Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Turgut Gür "Kuzey Kıbrıs'ta Yeni Turizm Yatırım Hamlesi" ve Dünya Gazetesi Yazarı Rüştü Bozkurt "Üretim ve Üniversite" başlıklı birer konuşma yaptı.

Ayen Enerji A.Ş. Genel Müdürü Fahrettin Amir Arman, Kuzey Kıbrıs'ın şu andaki enerji durumu ve talep artışının karşılanabilmesi hususlarında değerlendirmelerde bulunurken mevcut dizel ve fueloil santrallerinin haricinde dışa bağımlı olmayan, yerli ve yerel kaynaklardan elektrik üretimi gerçekleştirilmesinin imkanlarının araştırılması gerektiğini vurguladı.

Kuzey Kıbrıs ekonomisine ilişkin görüşlerini aktaran Bahçeşehir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Taner Berksoy, dünya genelinde küresel krizden çıkışın hızlandığını, ileriye dönük göstergelerin de hızlanan çıkışı teyit ettiğini ifade etti.

Kuzey Kıbrıs'ta eğitim sektörünün önemli bir ağırlığa sahip olduğunu ifade eden ve üniversitelerin gelişimi hususunda detaylı bilgiler veren Dünya Gazetesi Yazarı Rüştü Bozkurt, KKTC'de üniversitelerin birikim, bilinç, bakış, buluş ve beklenti gibi temel dinamikler açısından önemli bir yol aldıklarını belirtti.

Yoğun ilgi ve katılımla gerçekleşen "İş'le Buluşmalar" toplantıları, farklı bölgelerde, güncel konu başlıkları ile düzenlenmeye devam edilecek.