ARA

KOBİ Penceresi

İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Talipsan Deri Başarı Hikayesi

Talipsan Deri Konfeksiyon Gıda ve Hediyelik Eşya Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.

Deri sektörüne yönelik geçmişte çok küçük çapta başlanan ticari faaliyet, bugün Ülkemizin farklı illerine yönelik üretim ve pazarlama yapabilen, kendi markasını yaratmış Talipsan Deri firmasının başarı hikayesini ortaya çıkartmıştır... Devamı

İstanbul İş'le Buluşmalar Toplantısı


"Üreten gücün en büyük destekçisi olduk"

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, İstanbul'da gerçekleştirilen İş'le Buluşmalar toplantısında aktif büyüklüğü bakımından Türkiye'nin en büyük bankası olmalarını sağlayan itici gücün reel sektöre verdikleri krediler olduğunu söyledi.

İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, İstanbul'da gerçekleştirilen İş'le Buluşmalar toplantısının açılışında yaptığı konuşmada bankanın aktif büyüklüğünün 2011'de %23 artışla 161,7 milyar liraya ulaştığını belirterek, "Türkiye'nin en büyük bankası konumundayız. Bu büyüklüğe ulaşırken en önemli itici gücümüz reel sektöre verdiğimiz krediler olmuştur. Kredilerimiz %43 artmış ve 2011 yılı sonunda 91,6 milyar Türk Lirası'na yükselmiştir" dedi. İş Bankasının 27 milyar TL'lik bir kredi artışı gerçekleştirdiğini ve bu rakamın da orta ölçekli bir bankanın kredi hacminden fazla olduğunu belirten Bali "Kredilerimizdeki artışta en büyük pay %80 ile ticari kredilerdir"dedi.

İş Bankası, 2008'den bu yana KOBİ'lere bilgi ve danışmanlık desteği sağlamak amacıyla düzenlediği İş'le Buluşmalar'ın bu yılki ilk toplantısını İstanbul'da gerçekleştirdi. Moderatörlüğünü Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ'ın yaptığı "Değişen Dünyada Uyum ve Rekabet" konulu toplantıya Netaş Genel Müdürü C. Müjdat Altay, Ambalaj Sanayicileri Derneği Başkanı Sadettin Korkut, Okan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Berksoy ve Dünya Gazetesi Yazarı Rüştü Bozkurt konuşmacı olarak katıldı.

İş Bankası nakdi ticari kredilerde lider
Adnan Bali, İş Bankası'nın 2011 yılında 62 ilde en fazla kredi veren özel banka olduğunu söyledi. Bu tablonun İş Bankası'nın ülke genelinde ekonomiye yaygın bir şekilde verdiği desteği gösterdiğini ifade eden Bali, kredi portföyünün toplam aktifler içerisindeki payının bir yılda yüzde 49'dan yüzde 57'ye yükseldiğine dikkat çekti.

20 KOBİ kredileri tahsis bölgesi ile hizmet ediyoruz
İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, sektör ve müşteri odaklı hizmet ve ürün çeşitliliğinin yanı sıra, şube müdürlerinin ticari kredi açma yetkisi ile talepleri yerinde sonuçlandırmasının küçük esnaf ve KOBİ'leri yakından ilgilendiren en önemli farklılıklardan biri olduğuna ve yurt çapındaki 20 KOBİ Kredileri Tahsis Bölgesi aracılığı ile yerinde faaliyet gösterdiklerini ifade ederek, sözlerine şöyle devam etti: 'Sanayicimizle, tüccarımızla, tüm birikimimiz ve enerjimizle milli bankacılığımızın önderliğini yapmaya, sanayiye ve ticarete destek sağlamaya devam ediyoruz. Yatırımlarınızı, üretiminizi, Ar-Ge'nizi, ticaretinizi, ihracatınızı desteklemek için her zaman olduğu gibi yanınızdayız.'

Toplantıda konuşan Netaş CEO'su C. Müjdat Altay, Türkiye'de devlet ve özel sektörün 2004 yıllarından itibaren bilişim pazarına çok önem verdiğini kaydederek bilişim pazarında 2009 -2012 yıllarında arasında yıllık bileşik büyümenin yüzde 11 olarak gerçekleştiğini, bu rakamın Avrupa çapında bir rekor olduğunu ifade etti. Altay, "Türkiye bundan sonra da büyüme hızını devam ettirecek. 2012 yılında bilişim pazarında yüzde 7,4'lük bir büyüme bekleniyor" dedi.

Ambalaj Sanayicileri Derneği Başkanı Sadettin Korkut ise 2005 yılında 4.75 milyar dolar büyüklüğü olan ambalaj sektörünün ülke ekonomisinden daha hızlı büyüyerek, 2011 yılında 9 milyar dolar büyüklüğe ulaştığını söyledi. Ambalajın ihracatı mümkün kılan en önemli stratejik araç olduğunu kaydeden Korkut şunları söyledi "Türk ambalaj sanayi, ülkedeki imalat sanayiindeki genişlemeye cevap verecek durumdadır. İstanbul Sanayi Odası (İSO) en büyük 1000 şirket araştırmasında 2009 yılında 50 ambalaj sanayi şirketi yer aldı. 2010 yılında bu rakam 53'e çıktı. Bu 53 şirketin 22'si derneğimiz üyesidir".