ARA

KOBİ Penceresi

İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Meydan Grup Başarı Hikayesi

Meydan Otomotiv Endüstri Nakliye ve Gıda Sanayi İç Dış Tic. Ltd. Şti.

1969 yılında otomotiv sektörüne yönelik faaliyet gösteren bir firmada çalışan olarak iş hayatına başlayan Ömer Faruk Meydan, 1991yılında Konya için bir ilki gerçekleştirerek; Japon otomobillerinin yedek parça ticaretini yapan firmayı kurmuştur...Devamı

Diyarbakır İş'le Buluşmalar Toplantısı


İş Bankası'nın gelenekselleşen "İş'le Buluşmalar" toplantısı Diyarbakır'da yapıldı...

Türkiye İş Bankası'nın "İş'le Buluşmalar" toplantılarının bu ayki durağı Diyarbakır oldu. Üst düzey ekonomi yöneticilerinin katıldığı toplantıda, "Ekonomik Dönüşüm ve Yeni Döneme Bakış" konuşuldu.

Günümüz ekonomi ve piyasa koşullarında bölgesel ve uluslararası fırsatlar, yeni iş alanları ve sektörel gelişim fikirlerinin ele alındığı ve ana başlığı; "Ekonomik Dönüşüm ve Yeni Döneme Bakış" olan İş Bankası'nın gelenekselleşen "İş'le Buluşmalar" toplantısı, bu kez 28 Eylül 2009 tarihinde Diyarbakır'da gerçekleşti.

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince'nin açılış konuşmasıyla başlayan Diyarbakır toplantısında, Genel Müdür Yardımcısı Kayhan Söyler, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Galip Ensarioğlu ve KOSGEB Başkan Vekili Mustafa Kaplan da birer konuşma yaptılar.

Özince: Krizde yatırımı kesmedik

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince yaptığı açılış konuşmasında; İş Bankası'nın yatırımlarını ve kredilerini kriz dönemlerinde dahi kesmediğini belirtti. GAP Bölgesi kapsamında en geniş teşkilatı olan özel bankanın İş Bankası olduğunu ifade eden Özince, bölgedeki nakdi kredilerde de İş Bankası'nın lider olduğunu vurguladı.

İŞ'TE KOBİ yol gösterecek

Genel Müdür Yardımcısı Kayhan Söyler, İş Bankası'nın KOBİ'lere sunduğu ürün ve hizmetlere ilişkin bir sunum yaptı. KOBİ'lere yönelik hazırlanan ve 1 Eylül 2009 tarihinde yayın hayatına başlayan İŞ'TE KOBİ internet sitesi hakkında da detaylı bilgiler veren Söyler, İŞTE KOBİ'nin, başta KOBİ'ler olmak üzere, ticari kesimin bilgi edinmesine, gelişimine, eğitimine, katkı sağlayan, en güncel konuların ve haberlerin paylaşıldığı, yol gösterici bir site olarak tasarlandığını belirtti.

OSGEB Başkan Vekili Mustafa Kaplan ise yeni dönemde KOBİ'lere Yönelik Kredi Destek Programı kapsamında, Diyarbakır'da faaliyet gösteren KOBİ'ler için "Kredi Faiz Desteği Programı"nın hayata geçirileceğini ilk defa açıkladı.

Ekonomi uzmanları Diyarbakır'daydı

Toplantının panel şeklinde gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ'ın üstlendiği ikinci bölümde Bahçeşehir Üniversitesi İ.İ.B.F. Bölümü Dekanı Prof. Dr. Sayın Taner Berksoy "Dünyada ve Türkiye'de Krizden Çıkış" konulu sunumunda dünya ekonomisinde ve Türkiye'de krizden çıkışın işaretlerinin çoğaldığını ifade etti. Berksoy, Orta Vadeli Programın krizden çıkışta yol haritası işlevini gördüğünü, yüksek büyümeye geçişin ise 2011 ve sonrasında öngörüldüğünü sözlerine ekleyerek kamu dengesizliğinin yumuşak bir şekilde düzeltileceğini ve enflasyon ve cari açığın orta vadede sorun olmayacağını belirtti.

İşadamları tecrübelerini paylaştı

Unmaş Unlu Mamuller (UNO) San. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hasip Gençer, "Gelişen Türkiye'de Tarım Sektörü" konulu sunumunda önümüzdeki 10 yılda gelir ve nüfus artışları nedeniyle tarımsal ürün ticaretinin önemli oranlarda artacağını, tahıl üretiminin tarım sektörünün olduğu kadar genel Türkiye ekonomisinin de temelini oluşturduğunu söylerek, unlu mamüller sanayisinin Türkiye'deki gıda işletmeleri içinde en yüksek paya sahip alt sektör konumunda olduğunu ifade etti.

Lojistik Yönetim Danışmanı Atilla Yıldıztekin, "Diyarbakır'ın Gelişmesi İçin Lojistik Öneriler" konulu aktarımında Mersin Lojistik Master Planı benzeri bir çalışmanın Diyarbakır'da da başlatılması ve bölgenin özellikle GAP projesi çerçevesinde artacak olan iş kapasitesine uygun bir lojistik köy projesinin gündeme gelmesi gerektiğini belirtti.

Rüştü Bozkurt'tan altın değerinde tavsiyeler

Dünya Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Danışmanı Rüştü Bozkurt ise "Kriz Sonrasında Yeni Projeler" konu başlığı altında yerel kaynakların verimli kullanılmasına dönük projelerin önem kazanacağını, bununla birlikte bu projelerin geçmişten bugüne getirdiğimiz alışkanlıkları köklü biçimde değiştirmeyi gerektireceğini ifade etti. Doğal taş işletmelerinde mutlaka bir yapı değişikliği olacağını, yörede hayvancılıkta, örgütlü ve çağdaş teknikleri içeren, geçmişe göre sermaye-odaklı yatırımların öne çıkacağını vurguladı.

Yoğun ilgi ve katılımla gerçekleşen "İş'le Buluşmalar" toplantıları, farklı illerde, güncel konu başlıkları ile düzenlenmeye devam edilecek.