ARA

KOBİ Penceresi

İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Özel Karşıyaka Göz Hastanesi Başarı Hikayesi

Özel Karşıyaka Göz Hastanesi

İzmir/Karşıyaka'da göz hastalıkları alanında yaklaşık çeyrek asırdır hizmet veren, Myop, Hipermetrop ve Astigmat tedavisinde PRK, LASİK veya LASEK yöntemlerini uygun göze uygun tedavi sloganı ile kullanabilen Özel Karşıyaka Göz Hastanesi, günümüzde görme bozukluklarının tedavisinde güncel olan refraktif cerrahi ve laser tedavilerinde öncü rol üstlenmektedir...Devamı

Denizli İş'le Buluşmalar Toplantısı


İş Bankası'nın gelenekselleşen "İş'le Buluşmalar" Toplantısı bu defa Denizli'de yapıldı.

Türkiye İş Bankası'nın "İş'le Buluşmalar" toplantılarının bu seferki durağı Denizli oldu. Üst düzey yöneticilerin katıldığı toplantıda, "Yeni Dönem, Yeni Fırsatlar" konuşuldu.

Günümüz ekonomi ve piyasa koşullarında bölgesel ve uluslararası fırsatlar, yeni iş alanları ve sektörel gelişim fikirlerinin ele alındığı ve ana başlığı; "Yeni Dönem, Yeni Fırsatlar" olan "İş'le Buluşmalar" toplantısı, bu defa 23 Kasım 2010 tarihinde sanayi ve ticaretin en önemli merkezlerinden biri olan Denizli'de gerçekleşti.

Toplantı, İş Bankası ile Denizli Sanayi Odası ve Denizli Ticaret Odası arasında kredi ve nakit yönetimi ürünlerinin kullanımına ilişkin protokollerin imzalanması ile başladı.

Protokoller İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince ile Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci ve Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer tarafından imzalandı.

İş Bankası'nın kredi ve nakit yönetimi ürünlerinin yanı sıra, İhracat Destek Paketi kapsamındaki ürünlerinin de yer aldığı protokollerde Oda üyelerine tabana yaygın bir kısım kredilerde indirimli faiz oranları uygulanıyor.

Protokol imza töreninin ardından başlayan toplantının açılış bölümünde; Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Özer ve Arkas Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas birer konuşma yaptı.

Toplantının panel şeklinde gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ'ın üstlendiği ikinci bölümde, Bahçeşehir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taner Berksoy "Sermaye Girişi Risk Yaratıyor", Türkiye Kalite Derneği (KalDer) Yönetim Kurulu Başkanı A. Hamdi Doğan "Fırsatlar ve Modeller", Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Denim Village Genel Müdürü Hadi Karasu "Tekstil ve Hazır Giyim Sektöründe Değişim ve Dönüşüm Zorunlu ama Nasıl Bir Strateji ve Rol Dağılımı ile?", Dünya Gazetesi Yazarı Rüştü Bozkurt "Türkiye'de Hızlanan Hayvancılık Yatırımlarında Nelere Dikkat Edilmeli?" başlıklı birer konuşma yaptı. Panelistlerin ardından Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Adnan Bali genel değerlendirmelerde bulundu.

Bahçeşehir Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Taner Berksoy, kriz çıkışındaki büyüme performansı ile kamu dengesindeki düzelme gücü ve iradesinin kriz sonrasında iki önemli başarı kriteri olarak kabul edildiğini, bu iki kriter açısından da Türkiye ekonomisinin başarılı örnekler arasında ön sırada geldiğini ifade etti. Bununla birlikte, gelişmekte olan ülkelere dönük sermaye akışının son aylarda ciddi ölçüde hızlanması ve Türkiye'nin de bulunduğu az sayıda ülkeye yoğunlaşmasının döviz kurunun düşük, Türk Lirasının da aşırı değerli hale gelmesine yol açtığını ve bunun cari açığı büyüterek potansiyel bir finansman riski ile parayı aşırı değerleyerek potansiyel bir devalüasyon riski ürettiğini belirtti.

Türkiye Kalite Derneği (KalDer) Yönetim Kurulu Başkanı A. Hamdi Doğan "Fırsatlar ve Modeller" başlıklı sunumu ile rekabetin yoğunlaştığı günümüzde sorunlar kadar fırsatlar da olduğunu vurgulayarak Mükemmellik Modeli'nin fırsatları yaratan, küresel rekabete hazırlayan bütünsel bir iş modeli olduğunu belirtti.

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Denim Village Genel Müdürü Hadi Karasu, Türkiye Tekstil Hazır Giyim rakamları paralelinde sanayi stratejisinden bahsederek değişim ve dönüşümde devletin ve sektörün alması gereken rollerden bahsetti.

Dünya Gazetesi Yazarı Rüştü Bozkurt ise Türkiye'de son yıllarda et sorunu ile birlikte gündeme gelen örgütlü hayvancılık yatırımlarında rasyonel işletmecilik yapabilmek için dikkat edilmesi gereken hususları anlattı.

Panel sonrası genel değerlendirmede bulunan Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Adnan Bali ise İş Bankası'nın Türkiye genelinde olduğu gibi en çok şubeye sahip özel banka olma vasfını Denizli'de de sağlıyor olmaktan memnun olduklarını, İş Bankası olarak müşteri odaklı, iş odaklı biçimde istikrarlı tavırlarını koruyarak şube açmaya devam ettiklerini belirterek Denizli'de İş Bankası'nın ticari ihtisas şubesinin de bulunduğunu söyledi.

Adnan Bali, kredilendirme süreçlerinde kriz koşullarından kaynaklanan kısıtları mümkün olabildiği kadar müşterilere yansıtmamaya gayret sarfettiklerini, ödemelerinde sorun bulunan ve işi bozulan 12.000'e yakın ticari müşterinin 1,2 milyar TL'yi aşkın kredisinin ödeme kolaylığı sağlamak veya taksitlendirmek suretiyle mümkün olduğunca sisteme kazandırıldığını ve %75'i aşkın bölümünün öngörüldüğü şekilde geri ödendiğini belirterek bu konuda alınan inisiyatifin isabetli olduğunu ifade etti.

Bali, yeni dönemin bir sektör ya da bir iş hakkında baştan strateji belirlenebilecek bir dönemin ötesinde olduğunu, bu dönemde doğru sanılan işlerde yanlış örneklemeler ya da yanlış sanılan işlerde doğruları ıskalama riskiyle karşı karşıya olunduğunu, önemli olanın iyi iş - iyi sektör değil, iyi yapılan iş - sektörde iyi yapılan işlerin değerlendirilmesi olduğunu belirtti.

Bali, yeni dönemde olumlu görünen işlerden olumsuz, olumsuz görünen işlerden olumluyu ayıklama yeteneği olanların kazandığını ve değişen koşullara hızla adapte olunması gerektiğine işaret etti.

İş Bankası'nın zor koşullarda nasıl bir tavır sergilediğini defalarca gösterdiklerini ve bunları yaparken de hesaplı kitaplı bir geri dönüşüm beklemeden, refleks olarak yaptıklarını söyledi. Bu tutumlarının da ödüllendirilmesi gerektiğinin altını çizdi. İş Bankası olarak krizden doğal olarak etkilendiklerini, ancak krizi olumsuz manada etkilemediklerini vurgulayan Bali, ülke genelinde yaygın rolü olan büyük oyuncuların bu tür bir sorumluluk anlayışı ile hareket etmesi gerektiğini ifade etti.

Yoğun ilgi ve katılımla gerçekleşen "İş'le Buluşmalar" toplantıları, farklı illerde, güncel konu başlıkları ile düzenlenmeye devam edecek.