ARA

KOBİ Penceresi

İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Zorlu Kimyasal Başarı Hikayesi

Zorlu Kimyasal Bağlantı Sistemleri

Kalite ve güveni hedef olarak belirleyerek, 1998 yılında Türkiye'de tesis kurmak için ilk fizibilite çalışmalarını gerçekleştiren, 2000 yılından itibaren imalata başlayan Zorlu Kimyasal, bugün kimyasal dübel üretiminde dünyadaki sekiz fabrikadan biridir....Devamı

Bursa İş'le Buluşmalar Toplantısı


"İş'le Buluşmalar" toplantısı Bursa'da yapıldı.

"İş'le Buluşmalar" toplantılarının bu seferki durağı Bursa oldu. Üst düzey ekonomi yöneticilerinin katıldığı toplantıda, "Değişen Gündem ve Yeni Konumlanma" konuşuldu.

Günümüz ekonomi ve piyasa koşullarında bölgesel, uluslararası fırsatlar, yeni iş alanları, sektörel gelişim fikirlerinin ele alındığı, ana başlığı; "Değişen Gündem ve Yeni Konumlanma" olan "İş'le Buluşmalar" toplantısı, 1 Haziran 2010 tarihinde sanayi ve ticaretin en önemli merkezlerinden biri olan Bursa'da gerçekleşti.

Toplantı, İş Bankası ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası arasında kredi ve nakit yönetimi ürünlerinin kullanımına ilişkin protokolün imzalanması ile başladı. Protokol; İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince ile Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez tarafından imzalandı.

Kredi ve nakit yönetimi ürünlerinin yanı sıra, İş Bankası'nın İhracat Destek Paketi ile İnovasyon Destek Paketi kapsamındaki ürünlerin de yer aldığı protokolde, Oda üyelerine tabana yaygın bir kısım kredilerde indirimli faiz oranları uygulanıyor.

Protokol imza töreninin ardından başlayan toplantının açılış bölümünde; İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez ve Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Lucien Arkas sırasıyla birer konuşma yaptı.

İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince konuşmasında İş Bankası'nın ilk genel müdürü Mahmut Celal Bayar'ın Bursalı, 37 kurucunun içindeki en kalabalık grubun da Bursa'dan olduğunu belirtti. Kurucular içindeki 9 Bursalı'nın bankanın sermayesinin önemli bölümünü taahhüt ettiğini vurgulayan Özince, konuşmasına şöyle devam etti:

"Mahmut Celal Bey, 26 Ağustos 1924'te bankayı kuruyor. Dışarda açılan ilk şube de 1 Ocak 1925'te Bursa şubesi oluyor. O günden bu yana bizim en fazla yatırım yaptığımız illerin arasında Bursa geliyor. Dokuma, bazı sanayi yatırımları, kaplıca, oto cam sanayi yatırımları yapılıyor. Tofaş'ın kurucu ortağı da İş Bankası'dır. Son 4 yıl içinde Bursa'da yapılan yatırım tutarı 460 milyon dolara ulaştı. İş Bankası, biraz önce bahsettiğim yatırımlarla Bursa'da yaklaşık 2 bin 200 civarında istihdam sağlıyor. Bursa'da 38 şubeyle en geniş teşkilatı olan bankayız. 3 yeni şubeyi de araştırıyoruz." dedi. Özince konuşmasında dünya ekonomisi ve bankacılık sistemi hakkında da değerlendirmede bulundu.

Toplantının panel şeklinde gerçekleştirilen ve moderatörlüğünü Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ'ın üstlendiği ikinci bölümünde ise, Bahçeşehir Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Taner Berksoy, "Krizi Çözen Nedenler Kriz Sonrasının Temel Problemleri Olacak", Dalgakıran Kompresör A.Ş., Orta Anadolu Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı, Makine Tanıtım Grubu Eş Başkanı Adnan Dalgakıran, "Dün, Bugün, Yarın Sanayileşme ve Kalkınma Perspektifinde Türkiye", Otomotiv Sanayi Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ercan Tezer, "Otomotiv Sektöründe 2010 ve Gelecek" ve Dünya Gazetesi Yazarı Rüştü Bozkurt "Küçük ve Orta Ölçekli İşyerlerinin Gündemi" başlıklı birer konuşma yaptı.

Bahçeşehir Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Taner Berksoy, dünyadaki ve Türkiye'deki ekonomik gelişmeler hususlarında değerlendirmelerde bulunurken dünya ekonomisinin küresel krizden beklenenden daha çabuk çıktığını, para ve maliye politikalarında sağlanan büyük ölçekli gevşemenin krizi çözen temel nedenler olduğunu belirtti.

Dalgakıran Kompresör A.Ş., Orta Anadolu Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı, Makine Tanıtım Grubu Eş Başkanı Adnan Dalgakıran ise makine sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulunurken ülkemizin sanayileşme ve kalkınma perspektifindeki mevcut durumu ve geleceği hususunda görüşlerini aktardı.

Küresel krizin otomotiv sanayinde ciddi bir etki yarattığını belirten Otomotiv Sanayi Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ercan Tezer, geleceğin dünden farklı olacağı üzerinde herkesin görüş birliği içerisinde olduğunu belirtti. Ülkemizdeki üretimin yüzde 80'ine yakın kısmının, AB başta olmak üzere küresel pazarlara sunulduğunu vurgulayan Tezer, bu üretimin büyük oranda küresel ortaklarımızla işbirliği ve etkin tedarik zinciri yönetimi ile gerçekleştirildiğini ifade etti.

Dünya Gazetesi Yazarı Rüştü Bozkurt, krizi yaratan etkenler, yeni konumlanma ihtiyacı ve Türkiye'nin bin yıllık fırsatı başlıkları ile yaptığı konuşmasında; iç ve dış dinamiklerin böylesine çakıştığı ve gelişme fırsatları yarattığı ender zamanlardan birini yaşadığımızı söyledi.

Yoğun ilgi ve katılımla gerçekleşen "İş'le Buluşmalar" toplantıları, farklı illerde, güncel konu başlıkları ile düzenlenmeye devam edecek.