ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

Yardımcı Beton Başarı Hikayesi

Yardımcı Beton San. Tic. Paz. A.Ş.

1992'de, Konya 2. O.S.B'deki ilk hazır beton tesisini kurarak Konya’da belli bir boşluğu dolduran Yardımcı Beton, çalışmalarıyla iyi hizmet ve güveni arayan Konyalı sanayicinin önünü açmıştır. Yardımcı Beton, Konya 2. O.S.B'de 51.600 m² alan üzerinde kurulu tesisinde faaliyetlerine devam ederken, 2007 yılında Selçuklu Konya'daki 6.000 m² alan üzerinde ikinci tesisinde de üretime başlamıştır. Devamı

EBRD Tarım Finansmanı Çalıştayı

İş Bankası, EBRD Tarafından Düzenlenen “Tarım Finansmanı Gelişiyor” Çalıştayına Ev Sahipliği Yaptı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından Türkiye Mikro & KOBİ Finansman Programı'nın teknik destek hizmetleri kapsamında tarım sektörünün finansmanı amacıyla paydaş bankalar işbirliği ile gerçekleştirilen çalışmalara da değinilen bir çalıştay düzenlendi. İş Bankası'nın ev sahipliğinde, İş Kule'nin 41. katında, 9 Mayıs 2013 tarihinde düzenlenen "Tarım Finansmanı Gelişiyor" başlıklı çalıştayın ilk bölümünde İş Bankası, Ziraat Bankası, Türk Ekonomi Bankası ve Yapı Kredi Bankası yetkilileri tarım sektörünün finansmanı ile ilgili görüşlerini paylaştı. Çalıştayın ikinci bölümünde ise EBRD'nin programları kapsamında tarımın finansmanı konusunda çalışmalar yürüten yabancı bankaların deneyimleri ve Türkiye'de Biyoenerji ve Finansman Yolları konusunda sunumlara yer verildi.

Çalıştayda ayrıca T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdürü Sn. Gürsel Küsek tarafından "Parsel Veri Sistemi", T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, İç Ticaret Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Sn. Dursun Coşkunçelebi tarafından "Ürün Senedi Karşılığı Finansman Programı", T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Uzmanı Sn. Esra Çadır tarafından "Tarımda Kadın Finansmanı" ve Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdür Yardımcısı Sn. Koray Kaya tarafından "Tarım Kredilerinin Gelimine KKB Nasıl Katkı Sağlayabilir?" konulu sunumlar da yapıldı.

Söz konusu çalıştayda İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sn. Suat İnce yaptığı konuşmada, "Kuruluşundan bu yana misyonu gereği ülke ekonomisinin gelişimine destek olan İş Bankası'nın tarımın dışında kalması mümkün değildir. İş Bankası'nın ülke geneline yaygın 1.249 şubesinin 500'ü aşkın kısmı ekonomisi büyük ölçüde tarıma dayalı piyasalarda yer almaktadır." diye konuştu. Yakın geçmişte unutulmuş olan tarımın son yıllardaki gelişmelerin de etkisi ile tekrar hak ettiği öneme kavuştuğuna değinen Sn. İnce, tarım finansmanının gelişmesinde en büyük görevin bankalara düştüğünü, bankaların sektörü daha yakından tanımaya çalışması, sektördeki fırsatları ve riskleri iyi analiz etmesi gerektiğini belirterek, tarım sektörünün doğru kredilendirebilmesi için üretici bazında gerçek finansman ihtiyacının tespit edilebilmesinin büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi.

Çalıştayda EBRD tarafından İş Bankası'na "Sözleşmeli Üretim Kredisi" kapsamında gerçekleştirdiği "Değer Zinciri Finansmanı Uygulamaları" konusunda ödül de verildi.