ARA
İŞ'TE BAŞARI HİKAYELERİ

İlkay Kağıtçılık Başarı Hikayesi

İlkay Kağıtçılık Tic. A.Ş.

1977 yılında İstanbul'da kurulan, 2000 yılında yapışkan kağıt ve bant sanayine yönelik üretime başlayan, ambalaj, kağıt otomotiv, tekstil, yapı elemanları ve beyaz eşya vb. sanayi ile yan sanayi unsurlarına hizmet veren İlkay Kağıtçılık, sektörünün önde gelen başarılı kuruluşları arasında yer almaktadır.Devamı

Faktoringde Maliyetler Nelerdir?

Yayın Tarihi

25.05.2009


EtiketlerGoogle Facebook del.icio.us StumbleUpon Twitter Digg

Faktoring ve diğer konularda sorularınız varsa siz de gönderin, uzmanlarımız yanıtlasın.

Faktoring işlemlerinin maliyeti, sunulan hizmet türüne göre komisyon ve/veya faktoring ücreti olmak üzere iki kalemden oluşur. Yurt içi işlemlerde komisyon ve faktoring ücreti BSMV'ye tabidir.

  •  Komisyon
  • Faktoring Ücreti
    Komisyon

Faktoring şirketleri temlik aldıkları alacakların takibi, tahsili ve de yönetimi karşılığında, temlik alınan alacak üzerinden faktoring komisyonu tahsil eder. Komisyon oranı, işlem hacmine, fatura sayısına ve alacağın vadesine göre değişir. Yurt dışı işlemlerde bir ülkedeki alıcı sayısı, alıcıların kredibilitesi, fatura sayısı ve büyüklüğü ve yine yıllık işlem hacmi ve vade belirleyici olmaktadır.
Faktoring Ücreti

Faktoring ücreti, finansman hizmeti sunulan işlemler için geçerlidir. Yapılan ön ödeme üzerinden, alacağın tahsiline kadar geçen süre için hesaplanır. Hesaplama azalan bakiye üzerinden yapılabileceği gibi, alacakların ortalama vadesi hesaplanarak işlemin başında da tahsil edilebilir.